Hlavní obsah
Názory a úvahy

700 milionů Evropanů prosí 300 milionů Američanů o ochranu před 140 miliony Rusy. Něco je špatně

Foto: AI Leonardo

Amerika jedná s Rusy. Ani jednu ze stran zájmy a potřeby kohokoliv vůbec nezajímají

Evropanů je více než Američanů a Rusů dohromady. Přesto tyto dvě země jednají o nás bez nás. Přesto jednu prosíme, aby nás chránila před druhou. Evropa něco ale pořádně podcenila.

Článek

Mnichovský bezpečnostní summit Evropě rozhodně otevřel ústa, když po projevu amerického viceprezidenta J. D. Vance na něj všichni s otevřenými ústy zírali a nevěřili svým uším. Co je ale důležitější než otevřená ústa, jsou otevřené oči a snad je konečně otevře i Evropa. Je na čase si přiznat, že existuje reálná hrozba, že by se Evropané mohli za nedlouho bránit ruské invazi bez pomoci Američanů. Staronový americký prezident Donald Trump a celý jeho tým jsou mimořádně nepředvídatelní a bylo by velmi krátkozraké se na ně příliš spoléhat.

Foto: CC0, via Wikimedia Commons

ilustrativní obrázek

Na Trumpa se spoléhat nedá

Že Donald Trump není žádný lidumil, o tom asi už nikdo nepochybuje. Za předpokladu, že evropské státy budou i nadále na obranu vydávat to, co vydávají, s Trumpovou podporou příliš počítat nelze. České republice se vítězoslavně v roce 2024 podařilo dodržet to, k čemu se zavázala před dvaceti lety. A sice, že na obranu půjdou 2 % HDP. Podobnou část HDP na obranu vydávají i ostatní evropské státy, kromě těch, které jsou ruské hranici nejblíže. Polsko investuje do obrany více jak 4 % HDP, Estonsko i Lotyšsko přes 3 % HDP.

Donald Trump se již nechal slyšet, že 2 % HDP na obranu Evropanům stačit nebudou. USA do obrany investují 3,38 % svého HDP a nemyslím si, že pokud podobné prostředky nebudou vynakládat i ostatní členové NATO, tak že se Trump pohrne nás před Putinem bránit. Jeho ochota bránit Evropu před Ruskem není zaručena ani když tyto závazky plnit budeme, natož když je plnit nebudeme.

Foto: CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Evropa musí začít více konat, než mluvit a odstranit překážky, které nedovolují vyšší výdaje na obranu

Evropa obranu už dlouho trestuhodně zanedbávala

Evropa už mnoho let obranu trestuhodně opomíjí, přitom agresivita Ruska byla zjevná již v roce 2014 po anexi Krymu. Již tam Evropa měla vidět, že bohužel bude nutné zbrojit na úkor jiných investic. Nejsem příznivcem žádných zbraní a myšlenka, že budeme utrácet peníze místo za zdravotnictví, školství a sociální systém za tanky, letadla, rakety a výcvik vojáků, je mi krajně proti srsti. Ale ještě více proti srsti mi je představa toho, jak Vladimir Putin na českém, nebo jiném evropském území, vítězoslavně zapichuje do země ruskou vlajku. U toho bych vážně být přítomen nikdy nechtěl. A Rusové bohužel nerozumí ničemu jinému než síle. Paradoxně čím větší a silnější armáda, tím menší pravděpodobnost války. Rusové určitě nikdy nevtrhnou pouze tam, kde nemohou zvítězit.

Dohodnout s Ruskem se už kdysi pokusili Ukrajinci a jak dopadli

Jakákoliv dohoda, jakýkoliv slib nebo podpis ruských představitelů je naprosto bezcenný, jak ukazuje historie. Vždyť jedním z garantů ukrajinské nezávislosti a suverenity v Budapešťském memorandu byli právě Rusové. To Rusové Ukrajincům v roce 1994 výměnou za to, že se vzdají jaderných zbraní, garantovali územní celistvost. Dnes to ale na Ukrajině vypadá, že si tuto dohodu zřejmě Rusové vyložili jako obvykle po svém. A vzhledem k tomu, jakým tempem a způsobem Rusové zbrojí, to rozhodně nevypadá, že by měli zálusk jen na Ukrajinu. Vždyť celá třetina ruských rozpočtových výdajů je vynakládána na zbrojení. Rusové investují více jak 6 % svého HDP do této sféry.

Foto: CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Trump jakoby zapomněl na vše, co jeho předchůdci budovali. Postupuje jako smyslů zbavený

Co do počtu vojáků, jich má NATO více než Rusové i bez Ameriky. Jenomže to není jen o počtu vojáků, ale také o technice a hlavně o bojových zkušenostech, které teď Rusové jako jedni z mála mají. Možná byla jejich vojenská technika v dezolátním stavu, ale už je to třetí rok, co Rusko zbrojí a inovuje armádu jako o závod. Evropa to bohužel nemůže jen sledovat a reagovat dalšími a dalšími summity, kde bude padat mnoho silných prohlášení, ale skutek jako obvykle utek. Evropa by se měla co nejrychleji vzpamatovat. Vždyť Evropanů je pětkrát tolik co Rusů, tak proč tedy musí na kolenou a zoufale prosit Američany, kterých je asi polovina co Evropanů, aby je před Rusy bránili? Něco Evropa dělá ale pořádně špatně a už hodně dlouho.

Foto: CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Společné cvičení NATO je určitě potřeba. Ale zkušenosti z boje prostě nemáme, na rozdíl od Rusů

S Ruskem se jednat nedá. Tečka. Je tedy potřeba jim vysvětlovat jinak, aby zůstali, kde jsou. Z Američanů měli Rusové vždycky respekt, proto současný postoj Donalda Trumpa je pro Rusy důvodem otevírat šampaňské a kaviár. Je to přesně ten bipolární svět, o kterém Putin sní a Evropa mu nesmí dovolit jen tak libovolně rozdělovat sféry vlivu. A musí to dokázat Evropa, bez Spojených států amerických, od jejichž současného prezidenta málokdo ví, co očekávat.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz