Hlavní obsah
Lidé a společnost

Po Hamiltonovi spolužáci házeli banány a táta musel mít tři práce. Dnes vydělává přes miliardu

Foto: Jen_ross83/Wikimedia Commons/CC BY 2.0

Lewis Hamilton je symbolem toho, jak se člověk dokáže vypracovat jen vlastní pílí a talentem

S Lewisem Hamiltonem se život od dětství nemazlil. Přesto dokázal za obrovské podpory rodiny svůj talent dokonale zužitkovat a stal se i bez peněz jednou z největších ikon motorsportu. Dnes už si na nedostatek peněz sedminásobný šampion nestěžuje.

Článek

V minulé sezóně světem motorsportu otřásla zpráva o největší přestupové bombě Formule 1 možná za posledních 20 let. Sedminásobný šampion Lewis Hamilton, který šest svých triumfů oslavil právě s Mercedesem, tento tým opouští. Od letošní sezóny Hamilton hájí rudé barvy italské stáje Scuderia Ferrari. Jméno Lewis Hamilton ve světě motorů a rychlých kol patří k těm historicky absolutně nejzvučnějším. Vždyť se tento dnes čtyřicetiletý Brit pyšní stejnou sbírkou mistrovských titulů jako legendární Michael Schumacher. U Ferrari si dnes ročně přijde v přepočtu skoro na 1,5 miliardy korun.

Motorsport je drahý koníček

Obecným předpokladem pro úspěšnou kariéru v motorsportu je velké finanční zázemí již od útlého věku. A ve většině případů se bez spousty peněz rodičů mladí závodníci skutečně neobejdou. Životní cesta mladého šampiona ze Stevenage ve Velké Británii ale byla poněkud odlišná. Lewis Hamilton se narodil do rodiny, která ani zdaleka nepřipomínala rodinu budoucí ikony Formule 1. Lewisův otec Anthony i matka Carmen byli oba normálně pracující a průměrně vydělávající lidé.

Foto: Areta87, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Jako každý závodník, i Lewis Hamilton začínal s motokárou

Když v osmi letech Lewis Hamilton začal závodit v motokárách, jeho táta měl tou dobou dvě zaměstnání. Jinak absolutně nebylo možné motokárové závody utáhnout. Sám Lewis Hamilton v jednom z rozhovorů uvedl, že za součástky na jeho motokáru utratil jeho otec za rok v přepočtu klidně i 600 tisíc korun. Netrvalo tedy dlouho a Anthony Hamilton si ke svým dvěma zaměstnáním přibral ještě třetí. Ani tak Lewisova motokára nedosahovala úrovně motokár některých jeho soupeřů, jejichž rodiče neměli do kapsy ani zdaleka tak hluboko jako Anthony Hamilton. Mladý budoucí šampion ale bojoval s tím, co měl k dispozici, a své soupeře dokázal i tak pravidelně porážet.

Šikana kvůli barvě pleti

Nedostatek peněz ale nebyl ani zdaleka jediným problémem, kterému musel mladý Brit čelit. Dnes je Lewis Hamilton znám jako velký bojovník za práva lidí tmavé pleti a obecně všech menšin. Jeho zájem o tuto problematiku ale není jen tak náhodný. On sám v dětství čelil mnoha ústrkům a posměškům svého okolí. Velmi trpěl tím, že byl jedním z mála dětí tmavé pleti ve škole. Lewis Hamilton byl během svých žákovských let velmi nepříjemně šikanován. Spolužáci jej titulovali velmi hanlivým označením „negr“ a nezřídkakdy po něm házeli banány.

Bohužel ani vedení školy ve Stevenage tehdy malého Lewise Hamiltona a několik dalších černošských kluků nijak nepodpořilo. Právě naopak. Na koberečku u ředitele školy byli stále dokola právě tito hoši. A rozhodně se o malém a zdrženlivém Hamiltonovi nedalo říci, že by byl bůhvíjakým sígrem. Od této doby si Lewis Hamilton nese psychické problémy prakticky dodnes. I když dle jeho slov se už nyní s různými věcmi umí vypořádávat daleko lépe než dříve.

Ve třinácti k McLarenu

Malý černošský kluk s obrovským talentem, který pocházel z obyčejné rodiny, začal se svojí motokárou postupně dosahovat nejrůznějších úspěchů. Jeho otec doslova dřel jako kůň, aby svého syna Lewise udržel za každou cenu na závodní dráze, protože neochvějně věřil v jeho talent. A musím říci, že se nepletl. Když bylo Hamiltonovi 13 let, jeho mimořádné schopnosti neunikly pozornosti tehdejšího šéfa týmu McLaren Rona Denise a talentovaného mladíka vzal pod svá křídla. Třináctiletý Lewis Hamilton tehdy podepsal smlouvu s týmem Formule 1 McLaren a vstoupil do tréninkového programu pro mladé jezdce.

Foto: LN9267, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Za podpory McLarenu budoucí šampion stoupal postupně žebříčkem motorsportu výš a výš. Když dokázal zvítězit v obou juniorských formulových šampionátech pod metou nejvyšší, dočkal se konečně v roce 2007 vysněného angažmá ve Formuli 1 u týmu McLaren. Stal se prvním jezdcem tmavé barvy pleti ve Formuli 1. Hned ve své první sezóně nenechal nikoho na pochybách a každý věděl, že přišel nový král. Lewisi Hamiltonovi v jeho premiérové sezóně ve Formuli 1 chyběl k zisku titulu šampiona jeden jediný bod, o který zaostal za Finem Kimim Räikkönenem. Hned v následující sezóně si už ale pro svůj vysněný mistrovský titul dojel.

Foto: CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

S týmem Mercedes později vyhrál Lewis Hailton dalších šest šampionátů Formule 1, aby v roce 2025 přestoupil k nejslavnější a nejúspěšnější stáji v historii tohoto sportu. Příběh Lewise Hamiltona je ale prakticky ojedinělý. Motorsport je velmi drahým koníčkem, který si může dovolit financovat jen málokterý rodič. Anthony Hamilton kdysi vsadil všechno na jedinou kartu. Investoval do svého syna i to co neměl a dnes je jeho syn legendou Formule 1 s výplatní páskou, kterou mu může většina lidí na světě jen závidět.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz