Článek
Robert Fico obdržel od ruského diktátora Vladimira Putina pozvánku do Moskvy na oslavy 80. výročí porážky fašismu. A jak sám uvedl, s potěšením přijal. Celý svět se zděšením sleduje Putinovo krvelačné a dobyvačné tažení v zemi jeho sousedů, ale Robert Fico pojede slavit s Putinem. A ještě k tomu s potěšením. Tento počin zřejmě bude mít velký politický přesah, a bohužel nastavuje zrcadlo směřování Slovenska pod Ficovým vedením.
Slovensko, jako bývalá součást Československa, zažilo hrůzy nacistické okupace. Úcta k obětem a oslava vítězství nad fašismem jsou proto na místě. Jenomže duševně zdravý jedinec, obzvláště zastává-li takto významnou pozici v čele státu, by měl zvažovat i další okolnosti. Například kde a s kým bude tuto významnou událost oslavovat, a jestli náhodou jeho budoucí hostitel momentálně nepáchá to samé, co kdysi páchal Hitler, jehož porážku nyní jede slavit.
Fico nevidí vpravo vlevo
Robert Fico ve své politické kariéře často zdůrazňuje potřebu chránit tradiční hodnoty a vyzdvihuje historii. Ano, Sovětský svaz nás sice od fašismu osvobodil, ale opravdu šlo o osvobození nebo jen o další okupaci? Ať už se na ruské osvobozování díváme jakoukoliv optikou, na porážce fašismu každopádně co slavit je a vždycky bude. Ale je přece naprosto zvrácené slavit pád jednoho tyrana po boku tyrana druhého. To jen vypovídá o Ficových velmi chatrných morálních zásadách.
Na mezinárodní scéně je Putin za své činy stále více izolován. Jeho vpád na Ukrajinu představuje jen lidské utrpení a za sebou nechává spálenou zem. Evropská unie, včetně Slovenska, se postavily jednoznačně proti ruské invazi a na Rusko uvalily mnoho sankcí a zavedly nespočet diplomatických opatření, která vedou k izolaci Ruska od světového dění. Fico však dlouhodobě projevuje proruský postoj a jeho účast na oslavách v Moskvě není nic jiného, než gesto solidarity s Kremlem, což Slovensko staví do toho nejhoršího světla.
Robert Fico staví na své velmi agresivní rétorice s prvky populismu a nacionalismu, což mu na jedné straně bohužel zajišťuje dostatek slovenských voličů a ve druhém táboře naopak vyvolává velké obavy z toho, kterým směrem se Slovensko pod jeho vedením začne ubírat. Po svém návratu k moci v roce 2023 si získal pověst politika, který zpochybňuje tradiční hodnoty Evropské unie. Jeho účast na oslavách v Moskvě po boku Vladimira Putina je jen dalším signálem, který poukazuje na obrat slovenské zahraniční politiky, na další odklon od západních demokratických standardů a orientaci na východ.
Ficův kladný vztah k Moskvě není nic, o čem bychom dávno nevěděli. Sympatiemi k Ruské federaci se nikdy příliš netajil a byl jedním z velkých kritiků sankcí, které celý svět na Rusko uvalil za jeho agresi na Ukrajině. V této souvislosti lze jeho cestu do Moskvy vnímat jen jako pouhé pokračování jeho politického kurzu. Pro část slovenské společnosti to může být vítaným krokem, který podporuje národní suverenitu a diverzifikaci zahraniční politiky. Pro druhou část je však tento krok zradou evropských hodnot. Ficovi voliči mu za to zřejmě zatleskají a ti, kterým je trnem v oku raději nikde nebudou vykládat, že jsou ze Slovenska.
Robert Fico opět dokazuje Evropě a celému světu, co je zač. Jen potvrzuje, že jeho kritikové se nemýlí. Ať už svým jednáním směřuje kamkoliv, to co dělá není v souladu s demokracií ani s etickým kodexem. S člověkem, který vojensky napadl své sousedy a bez milosti vraždí civilisty, se přece dá hovořit pouze o jediném tématu. A sice kdy už konečně se svojí rudou armádou opustí Ukrajinu. Ale rozhodně by si z něj žádný demokratický státník neměl dělat společníka k jakékoliv oslavě.
Zdroje: