Hlavní obsah
Cestování

Jak letět a nenaletět. Levné letenky jsou někdy ve finále dražší než ty drahé

Foto: Honza Groh (Jagro), CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Koupit letenku není nic složitého. Ale koupit ji opravdu výhodně, to už chce fištróna

Když porovnáváme cenu jakéhokoliv zboží, musíme porovnat opravdu finální cenu se všemi doplatky i poplatky. U nákupu letenek to platí dvojnásob.

Článek

Létání letadly po celém světě už dnes není, tak jako dříve, symbolem luxusu a bohatství. Letenku si dnes vlastně může koupit úplně každý za svoji několikahodinovou mzdu. Samozřejmě záleží na tom, kdy, kam a s jakou leteckou společností se člověk chce podívat. Záleží na tom, jestli je člověk nenáročný a stačí mu malý batůžek, nebo požaduje cestu na druhou stranu světa s nejdražšími aerolinkami v business class se vším luxusem. I pokud si vybereme konkrétní destinaci, ceny letenek jednotlivých společností se liší doslova řádově. Například do Londýna jde doletět za nižší stovky, i za desítky tisíc korun. Záleží jen na společnosti, datu a zvolených službách.

Nízkonákladovka ne vždy znamená nízké náklady

Poslední dobou zažívají obrovský boom takzvané nízkonákladové letecké společnosti. Jejich letenky, v podstatě po celé Evropě, lze obvykle pořídit za několik stovek až několik málo tisíc. Není to tedy nic drahého a vše vypadá, že cestování se pomalu stalo levnou zábavou i pro chudé. Bohužel to není tak úplně pravda. Za extrémně lákavou cenou letenky se většinou skrývá několik „ale“.

Člověk si dá tu práci, prosedí celý večer u počítače nebo mobilního telefonu, důkladně prozkoumá všechny weby dostupných společností a projde všechny možné i nemožné srovnávače letenek, a vybere si přesně to, co chce. Rozhořčení na sebe ale nenechá dlouho čekat. Nestačí kliknout, koupit a letět. Hned po otevření stránky s vysněnou letenkou jsme přesměrováni na stránku další, kde zjistíme, že s sebou smíme mít maximálně příruční tašku, které se vejde pod sedadlo, a nebo si připlatit za další, odbavené, zavazadlo.

Do takové tašky do kabiny letadla samozřejmě nesmí přijít žádná tekutina s obsahem vyšším než 100 ml nebo jakýkoliv ostrý, či jinak potenciálně nebezpečný předmět, což je samozřejmě logické. Takže běžný deodorant, nůžky na nehty nebo tekuté mýdlo nepřipadají v úvahu. Pokud tedy podobné věci s sebou mít chceme, nebo si nevystačíme s jedním náhradním trikem v malém batůžku pod sedadlem, rovnou přecházíme na výběr odbavených zavazadel. Přichází první studená sprcha. Není výjimkou, že jakékoliv odbavené zavazadlo je dražší, než letenka samotná. To nezkušeného cestovatel prostě nenapadne.

Chybou by bylo si například myslet, že si cestou v klidu popovídáme s člověkem, se kterým cestujeme. Alespoň zdarma, nebo tedy v ceně, to rozhodně nepůjde. Máme dvě možnosti. Tou první je, že nám systém vybere místa v letadle sám, tato možnost je samozřejmě v ceně. Jenomže ještě nikdy se nám nestalo, aby nám nějaký, na první pohled kamarádský, systém vybral místa vedle sebe. Obvykle sedíme každý v úplně jiné části letadla vedle cizích lidí, kteří jsou úplně stejně otrávení jako my, že musí sedět vedle nás. Také si totiž odmítli zaplatit nekřesťanskou částku za výběr sedadla. Druhou možností je takto hořkou piluli spolknout a ve finále zaplatit cenu letenky potřetí během pěti minut, a opravdu si vybrat, kde a vedle koho budu sedět. Jedinou výjimkou je rodič a dítě. Ty systém i sám o sobě usadí vždy vedle sebe.

Foto: Jpatokal, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Letenka se dá koupit na kdykoliv a kamkoliv. Ale možností je spousta a lze snadno ušetřit i prodělat

Před každou cestou s nízkonákladovými, a vlastně s jakýmikoliv aerolinkami důrazně doporučuji vždy udělat doma hezky v pohodlí a zadarmo online check-in a palubní lístky uložit do mobilu. Ano, na letišti u přepážky nebo u samoobslužného kiosku se lze odbavit také. I palubní lístky lze vytisknout, jenomže, jako obvykle, ne zdarma. A to ani zdaleka. Sami si na displeji u kiosku naklikáme odbavení, sami si na náš draze zaplacený odbavený kufr upevníme z kiosku vytištěnou cedulku. A zaplatíme za to letenku počtvrté.

Počítat se vždycky vyplatí

Poprvé platíme, když letenku kupujeme, podruhé u odbaveného zavazadlo, potřetí za místo vedle manžela, manželky, nebo kohokoliv a počtvrté u kiosku na samostatné odbavení. Samozřejmě, trošičku to zjednodušuji, ale částky zaplacené za tyto jednotlivé kroky bývají dost často stejné, nebo klidně i vyšší, než je cena letenky. Ne vždy samozřejmě, záleží na tom, jak levnou letenku jsme koupili.

Někdy prostě stojí za pouvažování, jestli na první pohled superlevná letenka je opravdu tak superlevná, a jestli raději nezkusit tentokrát nějakou větší renomovanou společnost, kde sice letenka bude dražší, ale všechno ostatní už bude v ceně. Vždy je lepší u koupě letenek naklikat úplně všechno až do posledního kroku těsně před potvrzení platby a potom teprve srovnávat s ostatními nabídkami. Neříkám, že bude vždy výhodnější Lufthansa než Ryanair, ale někdy ano. Záleží jen na tom, co doopravdy chceme za své peníze pořídit. Obecně platí, že pokud je nám fuk, kde sedíme, stačí nám malý batůžek a odbavíme se doma u počítače, bývají skutečně nízkonákladovky výhodnější, než běžné letecké společnosti. Je potřeba vždy veškeré náklady sečíst, dvakrát podtrhnout a pak teprve srovnávat.

Zdroje:

Webové stránky Venclíkovi - Jak generují zisky nízkonákladové aerolinky

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz