Článek
Četníka Fougasse znají asi všichni. Daleko méně se toho ale ví o jeho představiteli. Jean Lefebvre byl bezpochyby mimořádně nadaný komik, který dokázal každé své postavě vtisknout svůj neopakovatelný humor. Právě mimořádně nešikovný četník Fougasse udělal z Lefebvrea velkou hvězdu a proslavil jej po celém světě. Za touto maskou se však skrýval muž s mimořádně pohnutým osudem, který za války prožil hrůzu, ze které by se vzpamatoval málokdo.
Osud, které nikdo nezávidí
Lefebvre se narodil v roce 1919 ve Valenciennes. Aby splnil očekávání své rodiny, studoval medicínu, a to i přesto, že ho srdce táhlo úplně jinam. Jean Lefebvre byl herec a komik tělem i duší, a proto jeho kroky nakonec přecejen vedly na konzervatoř do Paříže. Záhy ale do Evropy přišla druhá světová válka, do které byl povolán, aby bránil svou vlast proti Němcům. V roce 1940 byl zajat a uvězněn v táboře Voves, kde na něj čekala asi nejhorší zkušenost jeho života. Byl nacisty vybrán do skupiny vězňů určených k popravě. Tváří v tvář popravčí četě hleděl smrti přímo do očí. Všech 42 na smrt odsouzených vězňů, včetně Lefebvrea, padlo k zemi zároveň s výstřely. Jen Lefebvrea kulka minula. Padnul však k zemi také. Jestli v důsledku šoku nebo z jiného důvodu, to ví jen on sám. Proč se jej nacisté po tomto malém zázraku rozhodli nechat na živu, už nám také nikdo nepoví.
Lefbvrea ale ani tato hrůzná zkušenost nezlomila. Se svými spoluvězni začal ve sprchách hloubit tunel, jehož druhý konec ústil na svobodu. V květnu roku 1944 díky tunelu z tábora uprchnul a na svobodu se skutečně dostal. Po tom, co v táboře zažil, by se asi nikdo nemohl divit, kdyby se stáhnul do ústraní. Ale Jean Lefebvre se ihned přidal k francouzským vnitřním ozbrojeným silám a aktivně se účastnil osvobozování své vlasti.
Po válce se stal velkým hercem
Po válce se Jean Lefebvre vrátil k herectví. Zpočátku se objevoval v menších rolích v divadle. Jeho talentu a mimořádného nadání pro komediální role si brzy všimli režiséři a začaly mu chodit zajímavější a zajímavější nabídky. Říká se, že to byl mistr vedlejších rolí. Zlom v jeho kariéře nastal v roce 1964, kdy ho režisér Jean Girault obsadil do role nešikovného, ale dobrosrdečného četníka Fougasse v komedii Četník ze Saint-Tropez. Film se stal obrovským hitem a Lefebvre, který byl to té doby známý jen okrajově, se stal hvězdou první velikosti.
Četníci dobyli filmový svět a dočkali se pěti dalších pokračování. Jean Lefebvre po boku Louise de Funèse exceloval v každém dalším díle a četník Fougasse, i přesto, že se nejednalo o hlavní roli, byl díky Lefebvreovým neopakovatelným grimasám nepostradatelnou součástí Saint Tropezského neohrabaného četnického sboru.
Přesto, že na plátně oba tito velikáni působili jako přátelé, ve skutečnosti byl opak pravdou. De Funès byl známý perfekcionista a na své herecké i ostatní kolegy měl neskutečně vysoké nároky. Naproti tomu Lefebvre, který k práci i k životu přistupoval poněkud uvolněněji, byl s De Funèsem v silném kontrastu. I když mezi jejich styly zela velká propast, jeden druhého si navzájem vážili, alespoň profesně určitě.
Problémy ho neopustily ani přes velký úspěch
Lefebvreova popularita rostla a on se stal jedním z nejoblíbenějších francouzských komiků. Jeho filmografie čítá desítky komedií, v nichž ztvárňoval smolaře, zmatkaře a nešiky, kteří se vždycky dokázali dostat do neuvěřitelných situací. Jeho herecký projev byl charakteristický spontánností a nezaměnitelným výrazem v bezvýchodných situacích, ve kterých jeho postavy byly v jednom kuse. Za zvláštní zmínku určitě stojí vojín Pithivier ze Sedmé roty, který vždy „uklouz“ spolehlivě v tu nejméně vhodnou dobu.
I přes svůj úspěch se Lefebvre potýkal s osobními problémy. S oblibou sázel velké částky a příliš štěstí ve hře neměl, což vedlo postupně k větším a větším dluhům. Aby své závazky z hazardu mohl splácet, nezbývalo než vzít každou roli, kterou mu kdo nabídnul bez ohledu na to, co si o ní myslel. Finanční tíseň jej provázela v podstatě po celý život. Jean Lefebvre zemřel v roce 2004 ve věku 84 let. Jeho životní příběh je plný kontrastů. Na plátně působil vždy jako lehkomyslný chlapík, který si s žádnými starostmi neláme hlavu, ale v životě byl někým docela jiným.
Zdroje: