Hlavní obsah
Názory a úvahy

Povídání při středečním večeru

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

9. 11. 0:20

Pořád mi cosi vrtá hlavou a nechce dát pokoj.

Článek

Dočetl jsem jednu knížku povídání pana Wericha, kterého jsem měl a mám rád. Svého času řešil při jedné forbíně, (alespoň si myslím, že to byla forbína), problematiku středověku. Šel na to matematicky.

„Středověk, to je střed věků, ale protože za každou vteřinu následuje další vteřina, to letí, to letí a tak aby ten středověk zůstal ve středu, musí také dopředu! A tak my se ze svého středověku díváme na předcházející středověk, a při tom si myslíme, jak jsme novověcí…“ Omlouvám se, není to přesné, ale významem ano.

Při těch dnešních hrůzách v Izraeli, jsem se zajímal, co na to třeba korán. S řadou, tedy asi s většinou těch ryze náboženských nesouhlasím, ale s něčím ano. Desatero praví: „Nezabiješ“, ale blíže to nespecifikuje. Korán ano, „je zakázáno zabíjet ženy a děti!“ No jsou to staré zkušenostní příkazy. Nedodržují se. Vždycky se pro to najdou nějaké důvody. To je skoro stejné, jako myšlenky Marxe a Engelse. Oba pánové by se asi sakra divili, kam to dotáhli jejich následovníci počínaje Leninem. Stejně by asi kroutili hlavou Ježíš s Alláhem…

A tak si říkám, v čem může být to „jádro pudla“. Že by ve víře? No těch věr jsem už také docela zažil. Víra komunistická, ve světlé zítřky, víra křesťanská v nebeskou blaženost, víra muslimská i s těmi panenskými huriskami, víra kapitalistická s tím hlavně ziskem… Víra v tom, že mám nezpochybnitelnou pravdu… Víra…

Pro Bůh, nejsem proti víře! Myslím, že věřící, ať už komukoli, či čemukoliv, jsou ve výhodě, proti nevěřícím. Hold nevěřící nemá komu hodit na hrb svůj neúspěch, selhání. „Pán Bůh dal, Pán Bůh vzal, budiž jméno Boží pochváleno“, říká církev, je to docela geniální tvrzení.

Docela rád bych věřil, že se „vše zlé v dobré obrátí…“ Jen se tomu musí asi nějak pomoci…Jak? Trochu tuším, ale netroufám si…

A tak zůstávám v tom svém středověkém novověku a pořád mi něco vrtá hlavou…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz