Článek
Jak je uvedeno na webu Státního zdravotního ústavu, od začátku roku k 10. březnu 2024 bylo nahlášeno 2 273 případů onemocnění černým kašlem. Rekordní počty prý odpovídají stavu z šedesátých let minulého století a vzhledem k tomu, že jsme tuto nemoc vedli v povědomí jako takřka vymýcenou, číslo je alarmující. Čím je způsoben prudký růst nových případů? Jak se černý kašel projevuje? Jak se léčí? A jak proti němu bojovat?
Černý kašel (pertuse, dávivý kašel) postihuje plíce a dýchací cesty. Jde o bakteriální a vysoce infekční onemocnění projevující se záchvaty intenzivního kašle, který mnohdy vyústí ve zvracení. V závažných případech se může dostavit například zápal plic či zlomeniny žeber. Nejrizikovější skupinou jsou novorozenci a neočkovaní kojenci, průběh nemoci u dospělých může být mírnější a atypický, čímž nemusí být snadné jeho rozpoznání. K léčbě a prevenci dalšího šíření černého kašle lékaři předepisují antibiotika, která by měla být podána ideálně ihned po propuknutí nemoci. Riziko nákazy se zvyšuje s poklesem ochranných protilátek po očkování a většinou hraje roli také kontakt s neočkovanými osobami.
Anketa
Vakcinaci v dospělosti si musíte hlídat sami
Vakcína proti černému kašli je povinná pouze v dětském věku v rámci tzv. hexavakcíny určené pro kojence a batolata, jejíž součástí je také ochrana proti záškrtu, tetanu, dětské obrně, žloutence typu B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae typu b. Poté se přeočkovávají předškoláci a od roku 2009 rovněž děti mezi desátým a jedenáctým rokem. V dospělosti si obnovení vakcinace musíte ohlídat sami.
Vakcinace sníží pravděpodobnost onemocnění a zabrání závažným průběhům nemoci. Dospělí očkováním navíc minimalizují přenos černého kašle na nejmenší děti.
Házení viny na cizince není fér
Když pročítám názory napříč internetem, ale i když se zaposlouchám do rozhovorů v okolí, nestačím se divit, kolik zde máme samozvaných odborníků, kteří o této problematice vědí nejvíce, aniž by si o ní vůbec něco zjistili. Diskutující internetoví experti na černý kašel s oblibou a často dost nevybíravým způsobem tvrdí, že jeho nárůst je způsoben přílivem neočkovaných lidí ze zahraničí. Nemyslíte si, že je trochu nespravedlivé podezírat z nárůstu černého kašle cizince? Já to rozhodně jako nespravedlnost vnímám a k tomu mě vedou informace od epidemiologů.
Mám pocit, že tyto nemoci sem dovážejí miliony neočkovaných cizinců.
Státní zdravotní ústav na svém webu uvádí také to, že prudký nárůst černého kašle se nevyskytuje pouze v Česku, ale i v jiných evropských zemích, jako je například Dánsko, Německo či Nizozemí. Černý kašel se šíří i proto, že prodělání nemoci ani očkování neposkytuje dlouhodobou ochranu. Díky pandemii covidu v předchozích letech máme netrénovanou imunitu, takže jsme k onemocnění náchylnější. Vzpomenete si ještě na běžné nošení roušek? A nejen to. Abychom minimalizovali riziko nákazy, často jsme se vyhýbali i kontaktu s lidmi a spousta z nás nějakou dobu žila víceméně v izolaci. Proto by asi nemělo být velkým překvapením, že naše obranyschopnost zlenivěla. Navíc imunita, kterou získáme po vakcinaci, klesá již po 3 až 5 letech. V mém okolí jsem se také setkala s maminkami, které očkování dětí z různých důvodů odmítají, ale věřte, že národnost nehraje roli.
Vzhledem k výše uvedeným informacím by měl být kladen důraz na vyšší proočkovanost, ale v žádném případě by neměli být na základě neověřených informací obviňováni cizinci.
Anketa
Zdroje:
www.nzip.cz:
www.szu.cz:
www.vaccination-info.europa.eu/cs:
www.vakciny.cz: