Článek
Nebýt včel a jejich opylení květů, neměli bychom med ani ovoce. Bez opylení by totiž u ovocných stromů nebyla zajištěna úroda. Tato obdivuhodná stvoření mě nepřestávají fascinovat. Přesto se najdou lidé, kteří je vnímají jako obtížný, otravně bzučící hmyz, u kterého navíc hrozí bodnutí.
Včela mávne křídly asi dvěstěkrát za vteřinu
Z levandule na naší zahradě se celý den ozývá pro mě uklidňující bzukot včel, který způsobuje mávání křídel až dvěstěkrát za vteřinu. Včela během jedné minuty navštíví asi 10 květů a létá rychlostí 29 kilometrů za hodinu. Jedna včela vyprodukuje za svůj život trvající 6-8 týdnů přibližně 9 gramů medu.
Levandule je významná nektarodárná rostlina a neposedné včely přitahuje díky fialové barvě květů a také výrazné vůni. Věděli jste, že nevoní pouze květ, ale celá rostlina? Protože levandule dobře snáší sucho a vysoké teploty, bzukot včel můžeme slyšet zejména v létě.
Včelí tanec
Ve chvíli, kdy včela průzkumnice objeví zdroj nektaru, může se vrátit do včelího úlu a pomocí takzvaného včelího tance sdělit ostatním včelám, kde se nachází. Může tak přesně informovat ostatní včely o poloze květu.
Ve včelstvu funguje určitá hierarchie, která zahrnuje většinou jednu matku, několik trubců a spoustu dělnic. Všichni jsou na sobě závislí.
Matky (královny) slouží k rozmnožování, kladou vajíčka. Dožívají se 3-5 let.
Samečci (trubci) mají za úkol páření s královnami. Bezprostředně po páření umírají.
Dělnice mají na starost veškeré práce jako je sbírání nektaru, stavba plástů, péče o larvy a královnu a další. Dožívají se 6-8 týdnů.
Plástve
U včel můžeme obdivovat také jejich vynikající atchitektonické schopnosti. Plástve z včelího vosku s dokonalými šestiúhelníkovými buňkami slouží jako úložiště pro larvy a místo pro ukládání medu a pylu. Šestiúhelníkový tvar buněk v plástvích umožňuje maximální využití prostoru.
Jak můžeme včelám pomoct?
Pokud chcete včelkám pomoct, osaďte zahradu nebo balkon různými květinami, mezi kterými může být již zmíněná levandule. Včelky to jistě ocení.
Najdete-li vyčerpanou včelu, odneste ji na květ. Pokud v dosahu žádné květy nejsou, nabídněte včelce na lžičku roztok cukru a vody, ale jen tolik, aby se včela v cukrové vodě neutopila.
Zrovna včera jsme s dcerou zachraňovaly včeličku, která se topila v bazénu. Opatrně jsme ji vylovily, nabídly jsme cukrovou vodu a nechaly jsme ji v klidu oschnout. Byla jsem mile překvapená, jak dlouho dcera vydržela sledovat vývoj záchrany minutu po minutě a odměnou nám byl pohled na včelku, která zvládla odletět.
Hřejivý pocit z dobrých skutků je zkrátka k nezaplacení.
Zdroje: