Článek
Prostějov je druhým největším městem Olomouckého kraje a následujícími řádky bych mu ráda věnovala trochu pozornosti, protože se svými zajímavostmi a slavnými rodáky za ni určitě stojí.
Hanácký Jeruzalém
V 18. a 19. století v Prostějově žilo 1 680 Židů, přičemž celkový počet obyvatel byl 24 000. Prostějov se stal druhou nejpočetnější židovskou komunitou na Moravě, vysloužil si přezdívku hanácký Jeruzalém a samostatná židovská obec zde byla v letech 1849-1920. Před šesti lety vznikl spolek se stejnojmenným názvem, který si klade za cíl připomínat důležité události česko-židovského soužití.
Největší česká textilka
Významným prostějovským podnikem, který zaměstnával spoustu lidí, byl Oděvní podnik, a.s., známý pod názvem OP Prostějov Profashion. Parketou největší české textilky byly jedinečné střihy i sériová výroba formálních i neformálních oděvů. V důsledku obrovských dluhů začalo propouštění zaměstnanců a v roce 2010 byl provoz zcela ukončen. O čtyři roky později byly budovy Oděvního podniku odstřeleny. Pohled na demolici dlouho funkčního podniku nebyl pro obyvatele Prostějova vůbec veselý. Video lze přehrát zde.
Tenisový klub
Nelze opomenout ani tenisový klub TK Agrofert Prostějov, který má dlouholetou tradici a proslavili jej tenisté světového formátu, jako například Petra Kvitová či Tomáš Berdych.
Prostějovští rodáci
Mezi nejvýznamnější prostějovské rodáky patří Otto Wichterle, Jiří Wolker, Edmund Husserl a Alois Fišárek. V Prostějově se narodila také představitelka Marušky z pohádky Byl jednou jeden král.
Otto Wichterle (1913-1998) byl světově proslulý český vynálezce a vědec, který patřil mezi zakladatele makromolekulární organické chemie. Jeho nejznámějším vynálezem jsou kontaktní čočky a také objev silonu. Otto Wichterle zemřel ve věku 84 let v obci Stražisko na Prostějovsku, kde měl letní sídlo. Místem jeho posledního odpočinku je Městský hřbitov Prostějov. Před několika dny ve věku 106 let zemřela také jeho žena Linda Wichterlová.
Jiří Wolker (1990-1924) vystudoval gymnázium v Prostějově, které bylo později přejmenováno na Gymnázium Jiřího Wolkera. Byl představitelem tzv. proletářské poezie a nejvíce básní mezi květnem a srpnem 1918 složil na Svatém Kopečku u Olomouce, kde do svých dvaceti let trávil prázdniny u prarodičů. Jiří Wolker zemřel na tuberkulózu v pouhých 24 letech a dokonce si napsal svůj vlastní epitaf. Stejně jako Otto Wichterle, také Jiří Wolker je pohřben v Prostějově.
Zde leží Jiří Wolker, básník jež miloval svět a pro spravedlnost jeho šel se bít. Dřív než moh srdce k boji vytasit, zemřel - mlád dvacet čtyři let.
Edmund Husserl (1859-1938) byl německý filozof, který se narodil do prostějovské židovské rodiny.
Alois Fišárek (1906-1980) byl český akademický malíř a výtvarný pedagog, jehož malba se vyznačuje uvolněností a smyslem pro barvu. V roce 1979 byl oceněn titulem národní umělec.
Milena Dvorská (1938-2009) byla česká herečka, kterou si většina z nás vybaví jako Marušku z pohádky Byl jednou jeden král. Pro herectví ji objevil Jan Werich, když ho šla požádat o autogram v prostějovském divadle.
Významnou osobností byl také prostějovský kněz, básník, spisovatel, překladatel a vůdčí osobnost Katolické moderny Karel Dostál-Lutinov 1871-1923). Jako farář v Prostějově působil v letech 1904-1923.
Zdroje:
- V článku jsou použity podklady z následujících hesel na české Wikipedii: Otto Wichterle, Jiří Wolker, Edmund Husserl, Alois Fišárek a Milena Dvorská, Karel Dostál-Lutinov, Prostějov