Článek
Před odjezdem na dovolenou jsme hledali místo, které bychom cestou mohli navštívit. Když jsem na mapě našla Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře, měla jsem jasno.
Freud žil v Příboře pouze do tří let
Město Příbor v okrese Nový Jičín je známé hlavně jako Freudovo rodiště. Kromě rodného domu je po něm pojmenováno náměstí a nachází se zde také památník Sigmunda Freuda.
Sigmund Freud, psycholog, neurolog, zakladatel psychoanalýzy a třetí nejcitovanější psycholog 20. století se narodil roku 1856 v Zámečnické ulici, číslo popisné 117, do židovské, německy mluvící rodiny. Když byly Sigmundovi 3 roky, rodina se odstěhovala do Vídně. V rodném Příboře byl naposledy v 17 letech na prázdninách a prožíval zde nejsilnější zamilovanost svého života.
Před nastupujícím nacismem emigroval do Londýna, kde v roce 1939 zemřel.
Nacisté Freudovu psychologii považovali za zvrhlou a v květnu 1933 dokonce pálili jeho knihy. Freud to okomentoval následujícími slovy.
Jaké děláme pokroky! Ve středověku by mne byli upálili, dnes se spokojují s tím, že pálí moje knihy.
Kokainové experimenty
Díky tomu, že Freud experimentoval s kokainem, při jedné aplikaci zjistil, že tato droga má znecitlivující účinky, protože mu zdřevěněl jazyk. To si ověřil i na druhé osobě, kdy chtěl jednou pomoct asistentovi v nemocnici, kterého nesnesitelně bolely zuby, a po aplikaci kokainu problémy ustaly.
Úspěchu aplikace kokainu byli přítomni dva lékaři, kteří začali koku zkoumat a poté založili lokální anestezii. Protože se ale nikdy nezmínili o Freudově prvenství, úspěch místo něj sklidili právě tito lékaři.
Slavnostní otevření muzea
Město Příbor v roce 2006 rodný dům koupilo a díky rekonstrukci jej uvedlo do původní podoby z 19. století. Při příležitosti 150. výročí Freudova narození 27. května 2006 bylo v rodném domě slavnostně otevřeno muzeum. Otevření se účastnili Freudovi potomci včetně pravnučky Jane McAdam Freud, ale také tehdejší prezident Václav Klaus.
V tento slavnostní den byla současně odhalena sochařská reprodukce pohovky z londýnské ordinace.
Jane McAdam Freud
Uvnitř domu se aktuálně nachází expozice s názvem Muzeum myšlení. Autorkou je Freudova pravnučka a výtvarnice Jane McAdam Freud. V každém pokoji můžete vidět umělecké instalace včetně cedulek s texty, kterými se snažila vystihnout základní myšlenky Freudových teorií. Slavnostní vernisáž se konala 10. září 2021 a Jane říkala, že tato výstava byla jejím snem.
Jane McAdam Freud zemřela po těžké nemoci ve věku 64 let 9. srpna 2022, za necelý rok po slavnostní vernisáži.
V Rodném domě Sigmunda Freuda si můžete projít jednotlivé pokoje a přemýšlet nad skrytým významem uměleckých instalací.
Po návštěvě muzea jsme zavítali také k památníku Sigmunda Freuda.
Zdroje:
- V článku jsou použity podklady z následujících hesel na české Wikipedii: Rodný dům Sigmunda Freuda, Sigmund Freud, Památník Sigmunda Freuda, Pohovka Sigmunda Freuda.
- Novojičínský deník: Zemřela výtvarnice Jane McAdam Freud, pravnučka zakladatele psychoanalýzy.
- Novojičínský deník: Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře, jak jej neznáte.