Hlavní obsah
Lidé a společnost

Velký králičí podvod: Ženě, která tvrdila, že porodila králíky, uvěřili i lékaři

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons / John Laguerre / Public domain
23. 5. 9:06

Příběh Mary Toftové začal roku 1726, kdy prodělala potrat. Po ztrátě dítěte začala vykazovat zvláštní chování a tvrdila, že porodila králíky po tom, kdy ji při práci na poli polekal právě králík. Zprávy o její bizarní schopnosti se rychle rozšířily.

Článek

Její tvrzení, že porodila různé části zvířat, podnítilo příchod místního chirurga Johna Howarda, který celou záležitost vyšetřoval. Upozornil na ni také dalšího prominentního lékaře, kterým byl Nathaniel St. André, chirurg královské domácnosti krále Jiřího I.

Lékaři byli celí užaslí, když byli svědky, jak Mary skutečně porodila části králíků, včetně nohou a střev. Dospěli k závěru, že Mary je nositelkou vzácné fyziologické anomálie.

Ohromen byl také král Jiří I.

Zprávy o tomto případu vyvolaly senzaci po celé zemi. Mary se stala národní kuriozitou, přitahující pozornost veřejnosti, lékařů a dokonce i krále Jiřího I.

Král byl fascinovaný, ale za Toftovou kvůli dalšímu prošetření poslal dalšího chirurga, kterým byl Cyriacus Ahlers. Zjistil, že Toftová nevykazuje žádné známky těhotenství a už měl podezření, že aféra je podvod. Při bližším studiu se prý našly důkazy o tom, že v králičích střevech byla sláma a obilí.

Motivace pro provádění této složité mystifikace zůstává nejasná. Některé teorie naznačují, že toužila po pozornosti a soucitu kvůli ztrátě vlastního dítěte, zatímco jiné předpokládají, že doufala ve finanční odměnu a únik ze své chudoby.

Výmysl manželů

Podvod vyšel najevo, když najatí agenti přistihli Maryina manžela, když zrovna kradl mladé králíky. Tvrdil, že je má k jídlu, ale soudci se takový argument nepozdával, obzvlášť v domácnosti, kde žena tyto drobné savce rodí.

Den poté porodník Manningham Mary řekl, že ji musí důkladně prohlédnout. Při pohledu na chirurgické nástroje se ale přiznala, že si s manželem vše vymysleli.

Mary Toftová byla zatčena a postavena před soud, kde byla obviněna z podvodu. Nakonec byla propuštěna bez výkonu trestu odnětí svobody.

Porody nebyly skutečné, ale bolest ano

Podle doznání Toftové lest spočívala v tom, že spolupachatel, kterým byl manžel, vložil části mrtvých zvířat do Maryiny vagíny. Králíci byli často vkládáni i s ostrými drápky, což muselo být velmi bolestivé.

Protože zvířecí pozůstatky byly pravděpodobně ukryty v těle Toftové několik týdnů, lékař řekl:

Je úžasné, že nezemřela na bakteriální infekci.

Je šokující, že tato žena dovolila použít vlastní tělo k těmto zdraví ohrožujícím činnostem.

Konec kariéry několika chirurgů

Veřejný výsměch vyvolal paniku v lékařské profesi a zničil kariéru několika předních chirurgů. Při mnoha příležitostech byla tato událost satirizována, v neposlední řadě obrazovým satirikem a sociálním kritikem Williamem Hogarthem , který byl pozoruhodně kritický vůči důvěřivosti lékařské profese.

Příběh Mary Toftové upozorňuje na zranitelnost i nejvzdělanějších a nejuznávanějších profesionálů vůči podvodům. Připomíná důležitost skeptického přístupu a důkladného vyšetřování vůči neobyčejným tvrzením.

Zdroje:

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz