Hlavní obsah
Zdraví

Kousáním nehtů si škodíte víc, než jste si mysleli. Polykáte až 32 druhů bakterií

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: José Carlos Pace / Wikimedia Commons / Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic license

Kousání nehtů není jen zlozvyk, je to nemoc (onychofagie), kterou trpí 20–30 % populace. Málokdo si však uvědomuje, jak vážná zdravotní rizika přináší. Své tělo doslova nakrmíte bakteriemi a plísněmi a ještě si tím zničíte chrup.

Článek

Co žije pod vašimi nehty

Jestliže snaha přestat s okusováním nehtů selhává, možná vás namotivuje, když pohlédnete pravdě do tváře. A to nejlépe rovnou pod mikroskopem. Studie odhalily, že se pod nehtem vyskytuje 32 druhů bakterií a 28 druhů patogenních hub.

Do úst si můžete zanést různé druhy stafylokoků včetně zlatého stafylokoka, který způsobuje závažná infekční onemocnění. Dále bakterie rodu Klebsiella (způsobují zápal plic a infekce močových cest), Salmonella, E. coli (fekální bakterie vyvolávající průjem, nevolnost a zvracení) nebo kvasinky Candida parapsilosis (které jsou příčinou infekce ran a krevního řečiště).

A to jsme se doposud zmínili jen o druhu bakterií, ale co množství? Zatímco vnější část rukou je domovem stovek až tisíců bakterií, v oblasti pod nehty žijí už stovky tisíc bakterií.

Celkově vzato se pod nehty hromadí obrovské množství nečistot. Najdete tam kousky odumřelé kůže, zbytky potu, jídla a všeho, čeho jste se v průběhu dne dotkli. Tento špinavý koktejl včetně nebezpečných mikroorganismů si můžete prohlédnout ve videu:

Proč mytí rukou nestačí

Pravidelné mytí rukou je doporučované a zcela správné, ale před bakteriemi skrytými pod nehty vás neochrání. Ty se totiž schovávají v tzv. subungvální oblasti, kde je vlhko, teplo, a navíc je chráněna nehtem. To vytváří dokonalé prostředí pro růst a množení mikroorganismů.

Navíc platí, že čím jsou nehty delší, tím více bakterií se pod nimi skrývá. Velmi škodlivé jsou umělé nehty, pod kterými veškeré studie odhalily ještě větší množství bakterií než u rukou s přírodními nehty. Je tedy vhodné si nehty pravidelně stříhat a ponechat je přírodní, příp. používat jen lak, který nemá na zvýšení množství bakterií vliv.

Čím vás kousání nehtů ještě ohrožuje

Kromě zavlečení choroboplodných zárodků do těla si můžete poškodit celé trávicí ústrojí od úst až po střeva. Infekce pronikne nejen k dásním a do krku, ale kousáním tvrdých nehtů si zároveň opotřebujete i zubní sklovinu.

To dále vede k rozvoji zubního kazu, paradontózy a nevábnému zápachu z úst. Žvýkáním nehtů také dochází k namáhání čelistního kloubu. A je to ještě horší, pokud okousané nehty i polykáte.

Pak si kromě rizika udušení koledujete o bolest žaludku, nevolnost a zvracení. Nehty jsou tvořeny bílkovinou zvanou keratin, kterou ani kyseliny v žaludku nedokážou zcela strávit. Okousané nehty tedy putují celým trávicím traktem, kde se mohou zapíchnout a způsobit zánět či blokaci.

A pochopitelně si tím ničíte samotné nehty a ruce, ačkoli to překvapivě mnoho chronických „okusovačů“ neodradí. Oděrky a ranky, které tím ale vznikají, se opět stávají vstupní branou pro rozvoj nejrůznějších infekcí a plísní. Existují i případy, kdy se zánět nehtového lůžka rozvinul tak, až byl pacient ohrožen na životě. Dokonce i malá ranka může být terčem infekce a hrozí amputace prstu nebo celková sepse organismu.

Foto: Cgfalco / Wikimedia Commons / Creative Commons Attribution 4.0 International

Pokročilý zánět nehtového lůžka před incizí a drenáží

Závěr

Kousání nehtů může přivodit řadu vážných nemocí a čím dříve s tím přestanete, tím lépe. Poznání, co si tím zanášíte do úst, může být jedním ze stimulů, který vám s odvykáním pomůže. Nejlepší je vyzkoušet všechny metody, které najdete, abyste zjistili, co vám vyhovuje (ať už je to hořký lak na nehty, nošení rukavic apod.).

Jestliže se vám už podařilo s okusováním nehtů skoncovat, můžete se o své zkušenosti podělit v komentářích a pomoci tak ostatním.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz