Článek
Příběh o objevení nové fosilie
Poznatky o novém druhu dinosaura zveřejnil v květnu 2024 tým vědců pod vedením Diega Pola v rámci studie, na jejímž vzniku se podílel i český paleontolog David Černý.
Fosilie byla objevena v provincii Chubut v Argentině. Dinosaurus dostal jméno Koleken inakayali, což v jazyce domorodého kmene Tehuelche odkazuje na jílové podloží, ve kterém byly ostatky nalezeny („kóleken“ doslova znamená „pocházející z jílu a vody“).
Druhové jméno pak pochází od jednoho z posledních vůdců kmene, Inakayala, jenž proslul svým odporem proti argentinské vojenské kampani, která měla za následek zdecimování a vysídlení domorodých komunit z Patagonie.
New Abelisaurid from La Colonia Fm. Koleken inakayali.
— The Darknix (@TheDarknix) May 21, 2024
Link: https://t.co/Fz03KIQXWa
This new Abelisaurid gavee us more data about the last dinosaurs that roamed Argentina.
Also it lived with Andrés...i mean Carnotaurus and Titanomachya.
Sanctum File coming soon. pic.twitter.com/4evQF4e6uc
Z kostry se dochovaly části lebky, hřbetní a ocasní obratle, křížová kost a téměř kompletní pánev se zadními končetinami. Po smrti tělo odnesla řeka, kde ho pohřbily nánosy sedimentů. Podle ostatků vědci usuzují, že zvíře zemřelo ve věku kolem 6 let.
Jak koleken vypadal
Koleken patřil mezi dvounohé masožravé dinosaury z čeledi Abelisauridae, kam patří i známější Carnotaurus sastrei, který je charakteristický dvěma výrůstky nad očima, jež připomínají rohy. Koleken však žádné růžky na hlavě nemá. Na rozdíl od něj měl mnohem menší a jemněji stavěnou lebku a extrémně zakrslé přední končetiny, jež sotva mohl používat k lovu. K jakému účelu sloužily, vědci dosud nevědí – je ale možné, že hrály nějakou roli při námluvách.
Video ukazuje kolekena, jak si vyhlédl býložravého dlouhokrkého dinosaura druhu Titanomachya gimenezi. Kořist však uloví silnější carnotaurus:
Koleken byl také menšího vzrůstu než carnotaurus – na délku měřil 5 metrů, kdežto carnotaurus 7 až 9 metrů. Oba draví dinosauři přitom žili společně v období pozdní křídy na stejném území. Předpokládá se, že větší a silnější carnotaurus zde působil jako vrcholový predátor, zatímco koleken mohl plnit funkci mezopredátora.
Závěr
Koleken sice nepatřil k největším dinosaurům na naší planetě, ale významně dotváří představu o druhové rozmanitosti prehistorických ještěrů na území Jižní Ameriky. Tento objev zároveň rozšířil čeleď abelisauridů, kteří byli ve své době stejně nebezpeční jako Tyrannosaurus rex v Severní Americe.
Kromě toho vykopávky v Argentině stále pokračují, takže se pravděpodobně brzy dočkáme odhalení dalších fascinujících fosilií.
Pokud vás téma zaujalo, neváhejte se podělit o své názory v diskuzi a sdílejte článek na sociálních sítích.
Zdroje:
- Koleken | cs.wikipedia.org
- Abelisauridae | cs.wikipedia.org
- Carnotaurus | cs.wikipedia.org
- New Carnivorous Dinosaur Species Found in Argentina | news.nationalgeographic.org
- National Geographic Magazine | Reels | facebook.com
- Fossils from New Species of Carnivorous Dinosaur Discovered in Argentina | sci.news
- A new abelisaurid dinosaur from the end Cretaceous of Patagonia and evolutionary rates among the Ceratosauria | onlinelibrary.wiley.com
- [Paleontology • 2024] Koleken inakayali • A New abelisaurid Dinosaur from the end Cretaceous of Patagonia and Evolutionary Rates among the Ceratosauria | novataxa.blogspot.com
- If you thought T. rex had tiny arms, wait until you see this apex predator's ridiculously tiny appendages | livescience.com