Článek
Buenos Aires, 1960. Místní zaměstnanec továrny netuší, že ho sleduje tým agentů z druhého konce světa. Jmenuje se Ricardo Klement. Alespoň to tvrdí jeho doklady. Ve skutečnosti jde o Adolfa Eichmanna, architekta holokaustu. Byl zodpovědný za transport milionů Židů do vyhlazovacích táborů. Po válce se skrýval v Argentině. Tým izraelské tajné služby Mosad ho sledoval týdny. Jednoho dne ho zadrželi, usadili do neoznačeného auta a o několik dní později ho tajně převezli do Izraele. Tam byl souzen, odsouzen a popraven.
Takto začal mýtus, který trvá dodnes.
Co je Mosad?
Mosad, oficiálně „Institut pro výzvědné a zvláštní operace“, je izraelská tajná služba zaměřená na zahraniční operace. Vznikl v roce 1951 a jeho úkolem je získávání zpravodajských informací, boj proti terorismu a ochrana izraelských zájmů po celém světě. Mosad působí bez ohledu na hranice, často bez oficiálního souhlasu hostitelských států. Je považován za jednu z nejefektivnějších, ale i nejkontroverznějších tajných služeb světa.
Entebbe. Záchrana ze srdce Afriky
V roce 1976 unesli palestinští teroristé letadlo Air France s více než stovkou cestujících a přistáli s ním v Ugandě. Mosad získal podrobné informace o rozvržení letiště v Entebbe, identitě únosců i pohybu rukojmích. Elitní jednotky izraelské armády pak provedly bleskový výsadek a většinu rukojmích osvobodily. Operace trvala 90 minut. Padl jediný izraelský voják – Jonathan Netanjahu, bratr současného premiéra.
Pomsta za Mnichov
V roce 1972 zavraždili palestinští teroristé skupiny Černé září na olympiádě v Mnichově 11 izraelských sportovců. Izrael reagoval bezprecedentní akcí a Mosad dostal za úkol zlikvidovat všechny, kdo se na útoku podíleli. Operace Boží hněv trvala roky. Agenti sledovali, odposlouchávali a zabíjeli podezřelé po celé Evropě. Vznikl tím nový typ zpravodajské války: cílené vraždy, přes hranice a bez soudu.
Jedním z největších selhání operace byl omyl v Lillehammeru (1973), kde agenti zavraždili nevinného marockého číšníka, kterého mylně považovali za jednoho z vůdců Černého září. Šest členů týmu bylo zatčeno a Mosad se na čas stáhl z Evropy.
Reaktor a archiv
V roce 2007 Mosad varoval před syrským jaderným reaktorem. Izrael ho následně zničil leteckým útokem. Ale možná ještě odvážnější byla akce z roku 2018, kdy tým agentů pronikl do utajovaného skladu v Teheránu a odvezl nákladní auto plné dokumentů.
Úlovek byl ohromující přes 100 000 papírových dokumentů a digitálních souborů, které dokazovaly, že Írán vedl tajný jaderný program navzdory mezinárodním dohodám. Celá operace trvala pouhých šest hodin.
Červen 2025 a Mosad opět v akci
Nyní, v červnu 2025, se o Mosadu opět mluví. Izrael provedl masivní letecký úder na íránská jaderná zařízení. Podle dostupných informací Mosad identifikoval cíle, sabotoval radary a zajistil zničení důležitých vojenských skladů. Při útocích zemřeli i vysocí důstojníci Íránských revolučních gard. Cíl? Zastavit Írán dřív, než vyrobí atomovou bombu.
Otázkou zůstává, zda se to podařilo nebo zda tím byl spuštěn nebezpečný řetězec událostí.
Tajemství, strach a fascinace
Mosad operuje v utajení, jeho metody jsou neortodoxní, často extrémní. Kritici mluví o státním teroru, příznivci o nutné sebeobraně. Mosad nemá morální zábrany tam, kde jde o přežití Izraele. Ať už unáší bývalé nacisty, sabotuje reaktory, nebo manipuluje s realitou a jeho akce připomínají filmové thrillery. Jenže tohle není Hollywood.
Tohle je realita.
Zdroje: