Článek
Už nyní lidé z nejbohatších elit, například v USA, využívají nabídek některé z legálních společností a preferují umělé oplodnění nikoliv kvůli neplodnosti, ale proto, aby si mohli zvolit to nejlepší embryo pro své nej dítě. Jak se říká, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly, a tak i tady na počátku stála na první pohled chvályhodná myšlenka, aby se rodičům nenarodily nemocné děti. Například společnost Orchid dnes nabízí u embryí screening vzácných genetických vad, ale i srdečních chorob, obezity nebo autismu. V rámci naší vlasti to tedy znamená, že nevhodnými kandidáty na život by například byli shledáni i tak zajímaví lidé jako Ondřej Sokol nebo vítězka Zrádců Nicole Šáchová (oba přiznali poruchy autistického spektra) či nezapomenutelní herci Helena Růžičková nebo třeba Jan Werich (obezita).
To, co by se dalo ještě jakž takž obhájit (touha po absolutně zdravých dětech), nakonec ale sklouzlo k něčemu naprosto šílenému. Jiná firma, Heliospect Genomics, totiž ve svých prezentacích nabízela výběr embryí také na základě odhadovaného IQ, výšky, odolnosti vůči psychickým problémům, a dokonce i predikce fyzické krásy!
K těm, co alespoň někdy využili možnosti výběru embryí, se podle webu The Information řadí například mnohonásobný otec Elon Musk (i matek jeho dětí je docela mnoho). Případ jeho transgender dcery Vivian (dříve to byl syn Xavier) nám ale ukazuje, že u téhle supertechnologie možná nebude všechno tak dokonalé a zalité sluncem. Vivian ho totiž obvinila, že si tehdy pro své dítě vybral mužské pohlaví (koupil si určitý produkt a zaplatil za něj spoustu peněz), a přesto má teď něco, co nechtěl – dceru. To logicky přináší spoustu otázek. Stalo by se něco takového, kdyby všechny své děti počal přirozenou cestou? Když rodiče ve velkém začnou nechávat výběr pohlaví na svém vlastním rozhodnutí namísto rozhodnutí přírody, je možné, že dramaticky přibude lidí nespokojených se svým pohlavím (transgender osob)?
K lidem, kteří se nijak netají využíváním výběru svých dětí z mnoha embryí, patří Simone a Malcolm Collinsovi, kteří dříve pracovali v Sillicon Valley. Ti si pochvalují, že jimi vybrané dcery, které měly mít kromě zaručeného zdraví právě i „nízkou míru stresu“ jsou opravdu „extrémně v pohodě“. Tak proč tedy do toho nejít? Zdá se, že pro širší veřejnost je jedinou překážkou cena. Podle průzkumů by část dotazovaných v USA zvažovala tento způsob vlastní reprodukce i pro docela malé zvýšení šancí dítěte na úspěch, například přijetí na prestižní univerzitu! Co to vlastně vypovídá o těch, kteří si tímto způsobem vybrali vlastní děti nebo by si je takto vybrat chtěli? Rozhodně musí mít extrémně materialistické vidění světa a také extrémně černobílé. Každý fyzický nedostatek rovná se zlo. Každá špatná vlastnost rovná se zlo. Odstranění fyzických nedostatků a nežádoucích vlastností rovná se úspěch a kvalitní život. Ale copak je život tak jednoduchý? Co když boj s nemocí nebo nutnost vyrovnání se s nějakým fyzickým nedostatkem může člověka naopak posílit a v konečném důsledku mu přinést úspěch nebo štěstí? A existuje vůbec něco jako dobrá a špatná vlastnost? Co je špatného na tom nebýt pořád „extrémně v pohodě“, a být třeba výbušný, vzteklý, emotivní? Koho by v divadle bavil flegmatický herec, co monotónně a nezaujatě odříkává své repliky namísto někoho sršícího emocemi? A kde vůbec bere někdo to přesvědčení, že když si z možných variant vybere dítě sám, tak to udělá lépe, než když to za něj rozhodne příroda? Když Michael Christensen z Heliospectu sní o době, kdy bude možné vypěstovat až milion vajíček, z nich vytvořit milion embryí a z těch vybrat jen ta „elitní“, bez nemocí, chytrá a zdravá, zavání to naopak dobou, kdy se spolek Lebensborn také snažil vytvořit co nejvíce „elitních dětí“. Bez lásky a jen pro výsledek. Ne, děkuji, tuhle dobu už opravdu nechci.
A tak si pořád myslím, že pokud člověk má tu možnost, je nejlepší cestou mít dítě počaté z lásky, co bude mít náhodné pohlaví i náhodný vzhled, milovat ho a naučit se ho přijmout i se všemi chybami a nedostatky. A tu hromadu peněz našetřenou na umělé oplodnění a vybrání elitního embrya pak místo toho v budoucnu použít na super dovolenou, kde si od toho vašeho nedokonalého dítěte třeba na chvíli odpočinete.
Zdroje:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-vybrat-si-to-nejchytrejsi-embryo-slibna-technologie-i-eticka-nocni-mura-273149
https://refresher.sk/178043-Elon-Musk-vraj-zaplatil-za-to-aby-jeho-deti-mali-muzske-pohlavie-Som-zle-kupeny-produkt-tvrdi-jeho-transrodova-dcera
https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/800317/priznani-moderatora-slavika-ondreje-sokola-vrozena-nemoc-mozku.html
https://www.super.cz/clanek/celebrity-finalistka-souteze-krasy-bojuje-s-vaznym-onemocnenim-mozku-poprve-promluvila-1023308