Článek
Případ byl uzavřen jako sebevražda pod vlivem toxické psychózy následkem užívání drog. Pojem ‚psychóza‘ měl nejspíš vysvětlit, že se mladá třiadvacetiletá dívka dokázala zabít bodáním do vlastního srdce. Pro shrnutí celého případu: ráno v době činu byli v bytě přítomní i Anetina přítelkyně Kateřina se svým milencem, libanonským podnikatelem Ahmadem. Ten byl zraněný na ruce, dle jeho slov od toho, jak se pokoušel Anetě bránit v sebevraždě. Všichni tři v noci pili alkohol a užívali kokain.
Je naprosto nepochopitelné, že když na místo přijela policie, stačilo jim ujištění Kateřiny a Ahmada, že se Aneta ubodala sama a možnost jiné verze si ani nepřipustili, natož aby si teorii sebevraždy snažili ověřit. Bez jakýchkoliv pochyb uvěřili dvěma očitým svědkům, kteří těsně předtím užívali drogy a netajili se tím. Ahmad měl k tomu navíc mít psychické problémy, se kterými se léčil. Opravdu si takoví svědci zasloužili bezmeznou důvěru? Policisté očividně usoudili, že ano, a tak neprovedli žádnou rekonstrukci činu, neodebrali vzorky krve z místnosti, ani jiné vzorky, které by například určili množství drog v tělech svědků. Později Kateřině a Ahmadovi nepřitížilo ani to, že změnili výpovědi a neprošli detektorem lži.
Co ale nejvíc svědčí o tom, že věci se nejspíš neudály tak, jak tvrdí policie?
1. Tvrzení o toxické psychóze
Aneta byla na rozdíl od svědků (!) na drogy testována. Ze vzorků z vlasů vyplývá, že užívala kokain pravidelně, ale v malém množství. Podle nezávislého zahraničního experta by to na vyvolání psychózy nestačilo, protože k tomu jsou nutné velké dávky drog. Navíc tou dobou nemohla mít ani abstinenční příznaky, které by ji dohnaly k tak šílenému činu.
2. Ztracené srdce
Když se měla dělat re-pitva, která mohla vnést do případu světlo, zjistilo se, že chybí srdce, které bylo nejspíš vyhozeno jako laboratorní odpad. Takže nejdůležitější důkaz o příčině smrti navždy zmizel. Proč?
3. Anetin telefonát na policii
Tohle je jedna z nejzáhadnějších věcí. Ráno v den předpokládané sebevraždy volala Aneta na policii, ale nikdo to nezvednul. Takže byla v takové psychóze, že se byla schopná ubodat, ale přitom si pamatovala číslo na policii? A pokud by to bylo těsně před psychózou, proč vůbec volala na policii? To přece dělá jen člověk, který chce nahlásit zločin nebo se cítí v ohrožení.
4. Hádka
Sousedé, které policisté samozřejmě nevyslechli, protože byli přesvědčeni o důvěryhodnosti svědků, se shodli, že před událostí slyšeli hlasitou hádku. To odporuje tvrzení Kateřiny s Ahmadem, že se normálně bavili a zničehonic se Aneta začala bodat.
Poněkud ironické je, že většina laiků nevěří teorii o sebevraždě, protože jim připadá nemožné, aby se člověk sám dokázal několikrát bodnout do srdce, zatímco přivolaní experti naopak potvrdili, že to fyzicky možné je. Možnou vraždu navíc zpochybnili z důvodu, že podle důkazů se Aneta nebránila (alespoň ne tolik, jak je u vražd obvyklé). Ve filmu mi proto chybělo alespoň letmé vysvětlení toho, jak mírnější užívání kokainu ovlivňuje reakce člověka a jeho vnímaní bolesti. Pokud by se jednalo o vraždu, mohlo by to vysvětlovat, proč se příliš nebránila? Nebo by to naopak mohlo podpořit teorii sebevraždy, protože člověk pod vlivem této drogy (i bez psychózy) má tak potlačené vnímání, že se dokáže bodat?
Jestli se Aneta zabila sama, nebo jí někdo pomohl, se nejspíš nikdy nedozvíme. Ať už je pravda jakákoliv, postup policie je přinejmenším podivný. Zvlášť, když už víme, z kolika podle policie jasných sebevražd důchodců se nakonec vyklubaly vraždy, které měli na svědomí manželé Stodolovi. Za to, že upozornila na selhání systému, náleží matce Anety Rodové velké uznání. Snad tím v budoucnu pomůže dalším lidem, když už nebude moci pomoct své dceři ani sobě.
Zdroj: Aneta, Dokumentární/ Krimi film, Česko, 2024, 100 min, režie: Jiří Sádek, scénář: Jiří Sádek, kamera: Tomáš Kotas