Hlavní obsah
Lidé a společnost

Hitlerův osobní strážce Rochus Misch: Vůdci byl oddaný až do jeho smrti, nepovažoval ho za monstrum

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Bundesarchiv, Bild 183-V04744 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Vůdcův bunkr, ilustrační foto

Jedním z Hitlerových nejvěrnějších mužů byl bezpochyby jeho osobní strážce Rochus Misch. Ten stál po boku vůdce třetí říše až do jeho smrti. O Hitlerových posledních chvílích následně promluvil do médií.

Článek

Hitlerův oddaný bodyguard Rochus Misch se narodil dne 29. července 1917 v Alt-Schalkowitz. Otce nikdy nepoznal, ten totiž pracoval jako stavební dělník a podlehl zranění, které utrpěl v první světové válce. Nebyla to však jediná tragédie, která rodinu postihla. Když byly Rochusovi tři roky, přišel i o svou matku, která zemřela na zápal plic. Od té doby se o něj starali prarodiče. Dva roky po smrti jeho matky se utopil jeho starší bratr. Původně Rochus Misch vystudoval malířství, kterým se posléze živil, ale pak rozhodl vydat se zcela jiným směrem.

Foto: Apemcz, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Rochus Misch

Stal se Hitlerovým osobním strážcem

V roce 1937 se Rochus Misch přidal k přihlásil k SS-Verfügungstruppe, ze které časem vzešly jednotky Waffen-SS. Během své služby se zúčastnil anexe Rakouska i okupace československého pohraničí. V roce 1939 byl zraněn během bojů v rámci německé invaze do Polska. Byl postřelen do oblasti hrudníku, ale povedlo se mu zotavit se a posléze za své nasazení obdržel Železný kříž. Na své nadřízené udělal během krátké doby takový dojem, že je doporučili do jednotky, ze které se rekrutovali osobní strážci Adolfa Hitlera. Tím se také nakonec stal. Když byl v roce 2011 dotazován, jak na něj vůdce třetí říše působil, vyjádřil se takto:

Nebylo to žádné monstrum ani nadčlověk. Stál naproti mně jako úplně normální muž s pěknými slovy.
Rochus Misch

Mish také popřel, že by Hitler trpěl výkyvy nálad a záchvaty zuřivosti. Vůdci byl Rochus Misch velmi věrný, doprovázel ho na jeho pobytech a také někdy vykonával funkci kurýra či telefonního operátora. V pozdějších rozhovorech nazval Hitlera „skvělým šéfem“. Dále Rochus Misch odmítl, že by on sám věděl o tom, v jakém rozsahu holocaust probíhal. V roce 1942 se Rochus Misch oženil s Gerdou Lachmund, Hitler jim jako svatební dar věnoval 40 lahví vína a 1000 marek. Když pár čekal své první dítě, nechala Hitlerova partnerka, Eva Braunová, poslat manželům kočárek.

Vůdci zůstal oddaný až do jeho smrti

Rochus Misch zůstal Hitlerovi oddaný až do jeho smrti. Když dne 30. dubna 1945 spáchal Adolf Hitler spolu se svou ženou Evou Braunovou sebevraždu v berlínském bunkru, byl na místě přítomný i Rochus Misch, který o Hitlerových posledních chvílích promluvil do médií a také je zmínil ve své knize Byl jsem osobním strážcem Adolfa Hitlera. Nejprve prý Otto Günsche, Führerův pobočník, zavřel dveře a všechny přítomné upozornil, že vůdce nechce být rušen. Následně se Adolf Hitler zastřelil a Eva se otrávila kyanidem. Hitler měl před svou smrtí údajně říct svému pobočníkovi, že si přeje, aby jeho tělo bylo spáleno, aby se předešlo tomu, že by jej někdo zohavil. Rochus Misch potvrdil, že viděl mrtvá těla Evy a Adolfa Hitlera a byl i přítomen tomu, jak byla vynesena v pytlích ven z bunkru.

Z úkrytu se mu podařilo dostat ještě před příchodem Rudé armády, avšak při útěku byl zajat a následně převezen do Moskvy. Zde byl podroben tvrdému výslechu, jehož součástí bylo i mučení. V ruském zajetí strávil několik let, v roce 1953 se vrátil a usadil se v Berlíně. Zde s manželkou provozovali obchod s dekoracemi, který se nacházel jen 3 kilometry od berlínského bunkru, posledního útočiště Adolfa Hitlera. Rochus Misch, jeden z nejvěrnějších Hitlerových mužů, zemřel v roce 2013 ve věku 96 let.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz