Hlavní obsah
Umění a zábava

Dodatak jelima - a vaše jídlo bude chutnější

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
27. 6. 16:00

Když míjím billboardy s reklamami na potraviny, často si vzpomenu na propagaci stravy z období mého dětství, kdy cílem reklamy nebylo konkurovat jinému výrobku, ale anoncovat jediný dostupný.

Článek

Na výstižné „Vitana vaří za vás“, pestré „Xaverov Xaverov Xaverov“ nebo důvtipné: „Vegeta udělá i z vody polévku“. Zázračná Vegeta měla ještě pod názvem záhadný srbochorvatský nápis „dodatak jelima“, který se v mé dětské hlavičce stal symbolem kvality. Jakékoli hnusné jídlo se po vsypání Vegety stalo dobrým.

Vůbec jsme tenkrát neměli tušení, že za železnou oponou se to hemží biopotravinami. Byli jsme zmanipulovaní totalitním názorem, že vrchol bašty je knedlík. Jako děti jsme se těšily na to, až vyrosteme a budeme moct samy do restaurace druhé cenové skupiny, kde si dáme přírodní řízek s plátkem sýra a broskví z kompotu.

V pubertě se mi dostal do ruky sešit s pokoutně přeloženou přednáškou od Japonce Michio Kushiho o principu yin a yang. Když jsem zjistila, že mi nejen zmizí akné, ale budu žít déle a do cesty si přivedu ideálního partnera, okamžitě jsem se rozhodla, že najedu na makrobiotickou stravu. Vyrazila jsem na lov blahodárných potravin. Jenomže v polotovarech nebylo pro rumunské rolády místo na tofu, tempeh, natož seitan. Mým jediným úlovkem z produktů povolených Michio Kushim byla sezamová semínka a buráky. Po měsíci této kombinace mi začalo cukat oko. Zařadila jsem tedy do jídelníčku i standardnější jídla a dávala jsem si pozor, aby to, co bylo moc yin, jako třeba banán, jsem vyvážila extrémní yangovou pochutinou, jako třeba pivem. Jenže fronty na banány byly delší než na pivo, takže akné zmizelo, ale balili mě samí joudové. A tak jsem se pokorně vrátila ke mdlým omáčkám zpestřeným Vegetou s dodatkem jelima.

Uběhlo mnoho let, železná opona spadla a uvolnila příval různých druhů zdravých potravin, problém je jen vybrat si. Díky tomu, že jsem si prošla bláznivým yin-yangovým maratonem v dospívání, udržuji se ve střídmém středu.

Můj den vypadá takto.

Vstanu a pomalu se dostávám do reality pomocí ještěrčího dýchání Dědka kořenáře. Pak po malých doušcích vypiju litr živé vody, kterou si vyrábím pomocí elektrod. Rozkoušu deset chlorel, loknu si ječmene, a teprve pak si dopřeju snídani – africké biomango s chia semínky. Zapnu přímotop a dám si hodinku hot jógy. Pak přichází na řadu kapání na tvorbu čaker, protože paní z reiki mi řekla, že u mě žádné nevidí. Poté aplikuji informatika od Jonáše na odblokování negace, mezi kterými musí být pět minut pauza. Na řadu přichází opět ještěrčí dýchání. Celý cyklus se opakuje třikrát, jen jídelníček se mění. Nesmíme zapomenout každé sousto čtyřicetkrát přežvýknout a máme večer.

Na ideálního partnera si samozřejmě čas vždycky najdu. Až se objeví, vynechám prostě večerní dýchání a dám si svého jelima hned po žvýkání jako dodatak.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Makrobiotika
Biopotraviny

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz