Článek
Po severokorejském testu mezikontinentální balistické rakety na pevné palivo Hwasong-18 z 12. července následovalo 19. července odpálení dvou balistických raket, které obě skončily v Japonském moři, avšak mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska. Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong uvedla, že se jedná pouze o začátek vojenské ofenzívy země. Další dvě balistické střely byly posléze odpáleny 24. července, letos již počtrnácté. Důvodů vysvětlujících tyto červencové události je více, včetně 70. výročí uzavření příměří v korejské válce.
Jaké jsou širší souvislosti?
Stále vyspělejší severokorejské rakety představují čím dál větší výzvu pro národní obranu okolních zemí. V dubnu se jedné z raket například podařilo krátce po odpálení zmizet z radaru Japonských sil sebeobrany. V reakci na testy severokorejských balistických střel z poslední doby přišla japonská vláda s varováním, že Japonsko bude všechny projektily vstupující na jeho území sestřelovat.
K odpálení raket z 19. července došlo pouhý den poté, co se zástupci Spojených států a Jižní Koreje sešli na společném panelu NCG (Nuclear Consultative Group), po němž jihokorejský hlavní náměstek poradce pro národní bezpečnost Kim Tae-hyo prohlásil, že v případě jaderného útoku ze strany Severní Koreje by USA rychle podnikly drtivé a rozhodné kroky, které by skoncovaly se severokorejským vedením. Jeho protějšek Kurt Campbell, koordinátor Rady národní bezpečnosti USA pro indopacifické záležitosti, rovněž uvedl, že americká jaderná ponorka schopná nést jaderné hlavice navštívila jihokorejský Pusan, kde posléze setrvala čtyři dny. Podle jihokorejského ministerstva obrany se jednalo o první návštěvu takovéto ponorky za posledních čtyřicet let. Další americká jaderná ponorka připlula na ostrov Čedžu 24. července, načež byly odpáleny další dvě severokorejské rakety.
Japonská vláda odpálení severokorejských raket, které bylo zjevně reakcí na výše uvedené odstrašující snahy USA a Jižní Koreje, odsoudila. Tokio rovněž obvinilo Severní Koreu z porušování rezolucí Rady bezpečnosti OSN a ohrožování míru a bezpečnosti jak indopacifického regionu, tak celého mezinárodního společenství.
Severní Korea měla minulý měsíc ještě jeden důvod k demonstraci své vojenské síly. Dne 27. července totiž uplynulo 70 let od uzavření příměří v korejské válce, které zastavilo tři roky trvající konflikt s celkovým počtem dvou až tří milionů obětí. Vzhledem k tomu, že mírová smlouva mezi oběma stranami nebyla nikdy podepsána, je Korejský poloostrov technicky dodnes ve válečném stavu. V Severní Koreji se však 27. červenec slaví jako státní svátek nazvaný „Den vítězství ve Velké osvobozenecké válce“. Letošních oslav se zúčastnily také delegace Ruska a Číny, tedy zemí, které byly během korejské války hlavními spojenci Severní Koreje. Vývoj z poslední doby tak ukazuje, že i po 70 letech zůstává poměr sil na obou stranách Korejského poloostrova v podstatě stejný.