Článek
Co se děje?
Před 35 lety, v noci z 3. na 4. června, čínské vojenské jednotky brutálně potlačily prodemokratické protesty na náměstí Nebeského klidu v centru Pekingu. Čínské vedení vyslalo na potlačení demonstrací drtivou sílu a hromadně zabíjelo neozbrojené demonstranty i přihlížející. V té chvíli již demonstranti několik týdnů pokojně požadovali demokratické reformy po smrti liberálního generálního tajemníka Komunistické strany Číny (KS Číny) Chu Jao-panga (胡耀邦). Odhady celkového počtu obětí se liší, pohybují se od stovek až po několik tisíc.
Zatímco v Číně byla tato „kontrarevoluční vzpoura“, jak protesty původně označila KS Číny, vymazána z veřejné paměti a historie, celý demokratický svět si masakr připomíná.
Jaké jsou širší souvislosti?
Není překvapením, že občané Čínské lidové republiky (ČLR) si tyto události doma připomínat nemohou. Ve dnech a týdnech předcházejících 4. červnu jsou každoročně zpřísněna bezpečnostní opatření a kritici vlády KS Číny jsou vzati do vazby, aby jim bylo zabráněno organizovat nebo se účastnit jakýchkoli aktivit, které režim považuje za nežádoucí.
Po 30 let byla nejvýznamnější a největší vzpomínkovou akcí 4. června pieta při svíčkách pořádaná v hongkongském Victoria Parku. Mnoho lidí, kteří přežili masakr na náměstí Nebeského klidu, našlo ve městě bezpečné útočiště. Poslední pieta se konala v roce 2019 za účasti rekordních 180 000 lidí. Od roku 2020 je akce zakázána, nejprve kvůli omezením shromažďování v souvislosti s epidemií COVID-19 a následně kvůli zpřísněným hongkongským zákonům o národní bezpečnosti. Místo toho se letos v parku konal propekingský pětidenní „karneval“.
V letošním roce se ve městě zvýšila bezpečnostní opatření a v ulicích, zejména v okolí Victoria Parku, hlídkují policisté. Lidé, kteří se snažili uctít památku 4. června, byli zadržováni.
„Hongkong měl dříve obrovský význam jako místo v Číně, kde si lidé mohli veřejně připomenout 4. červen … to už nyní ale není možné.“ řekla organizátorka piety v Austrálii, která pochází z Hongkongu.
Hongkongští exulanti často organizují piety při svíčkách po celém světě. Letos se konaly v Tchaj-peji, Washingtonu D.C., New Yorku, San Franciscu, Vancouveru, Londýně, Manchesteru, Berlíně, Amsterdamu, několika městech v Austrálii a na dalších místech.
Proč je to důležité?
Lidé, kteří přežili masakr na náměstí Nebeského klidu, si stále uchovávají vzpomínky na tuto noc a předávají je mladším generacím. Mladí lidé si nejen připomínají události ze 4. června, ale také upozorňují na pokračující porušování lidských práv v Číně, včetně potlačování svobod v Hongkongu, kulturních a politických represí v Tibetu a pronásledování Ujgurů ve Východním Turkestánu (Sinťiang). Odkaz náměstí Nebeského klidu se tak stal širším symbolem odporu proti tyranii a výzvou k dodržování lidských práv a demokratických svobod.