Článek
Co se děje?
9. července 2025 zahájil Tchaj-wan zatím nejrozsáhlejší a nejdelší ze svých každoročních vojenských cvičení Chan-kuang (漢光演習). Cvičení mají trvat 10 dní a má se jich zúčastnit přes 22 000 vojáků – aktivních i záložních. Tato cvičení jsou navržena tak, aby simulovala celou řadu obranných scénářů, od reakcí na provokace tzv. „šedé zóny“ až po úsilí čelit rozsáhlým obojživelným invazím.
V prvních dnech je kladen důraz na obranu vůči čínským manévrům šedé zóny – jako jsou provokace námořní domobrany a pobřežní stráže – v okolí menších tchajwanských ostrovů. Od 13. do 18. července se mají cvičení vystupňovat do scénářů ostré střelby, obrany proti vylodění na pláži, obrany předmostí a dlouhodobého boje ve městech, včetně odolnosti proti kybernetickým útokům, informačním operacím a narušování komunikačních sítí.
Jaké jsou širší souvislosti?
Velká pozornost, jakou letošní cvičení Chan-kuang věnují boji ve městech, ukazuje na strategickou kalkulaci Tchaj-peje, že jakýkoli budoucí konflikt by se mohl rozšířit i do hustě obydlených měst na ostrově. Jiné nedávné válečné hry a zpravodajské posudky naznačují, že by se jednotky Čínské lidové osvobozenecké armády mohly pokusit rychle obsadit klíčová městská centra, aby si vynutily politické ústupky. Tchajwanské ministerstvo obrany (MOD) proto investuje značné prostředky do výcviku sektorové obrany a partyzánských taktik a do uzpůsobení civilní infrastruktury pro logistiku a úkryty. Civilní cvičení ve velkých městech dále signalizují posun od příprav na čistě konvenční válku na bojišti k celistvému způsobu uvažování o obraně, který kombinuje vojenskou a civilní odolnost.
V technologické oblasti využívá Tchaj-wan zahraniční akvizice i místní inovace k posílení svých odstrašujících schopností. Kromě raketových systémů HIMARS dodávaných USA představila poprvé armáda doma vyvinutou přenosnou vyčkávací munici, která je určena k rychlému zasažení nepřátelských výsadkových plavidel nebo obrněných vozidel. Tchaj-wan rovněž předvedl vylepšení lokálně vyvinutých odpalovacích zařízení Thunderbolt 2000, která dokážou zasahovat cíle na pobřeží čínské provincie Fu-ťien až do vzdálenosti 300 kilometrů, jakožto i prodloužený dosah střel země-vzduch Sky Sword II. Kromě toho byla předvedena integrace dronů do rojů pro účely průzkumu a potenciálních sebevražedných misí. Za zmínku stojí, že tchajwanská armáda odhalila nové, dříve nezveřejněné přenosné protitankové řízené střely odpalované z ramene, které pěchotním jednotkám nabízejí flexibilní protipancéřové a protipěchotní schopnosti v městském prostředí.
Ministerstvo obrany zdůrazňuje, že tato improvizovaná cvičení odrážejí složitost reálného světa, kde se počítá se střídajícími se velitelskými centry a s nasazováním jednotek rychlé reakce. Prezident William Lai (Laj Čching-te, 賴清德) se osobně zúčastnil pozorování ostré střelby tanků Abrams u města Sin-ču a vyjádřil se, že Tchaj-wan čelí „válce bez dýmu střelného prachu“ (沒有硝煙的戰爭) – čímž naráží na novou éru hybridních hrozeb.
V reakci na tchajwanská vojenská cvičení vystupňoval Peking vojenský tlak (v průběhu cvičení bylo zaznamenáno několik leteckých a námořních výpadů ze strany ČLA) a odsoudil cvičení Chan-kuang jako politické divadlo. Zároveň zavedl vývozní kontroly osmi tchajwanských firem napojených na obranný průmysl.
Proč je to důležité?
Novinky představené při letošním cvičení Chan-kuang odrážejí obrannou strategii stále více utvářenou reálnou možností, že by vojenský konflikt mohl být vleklý a odehrávat se ve více doménách boje – budoucí bitvy by se mohly odehrávat nejen na moři nebo na tchajwanském pobřeží, ale i v ulicích, na obloze a v kyberprostoru tchajwanských měst.
Letošní cvičení Chan-kuang je nezbytné číst rovněž optikou vztahů Tchaj-peje s Washingtonem. Zatímco ostrovní demokracie se doposud v obranných potřebách do značné míry spoléhala na USA, izolacionistické a transakční tendence druhé Trumpovy administrativy spolehlivost Američanů jako partnerů Tchaj-wanu zpochybňují.
Navzdory této nejistotě podtrhuje letošní cvičení důležitost bezpečnostní součinnosti mezi Tchaj-wanem a Spojenými státy. Ačkoli se američtí vojáci cvičení na tchajwanské půdě veřejně neúčastní, četné zprávy potvrzují, že američtí poradci Tchaj-wanu v zákulisí poskytují odborné vedení, zejména v oblasti plánování a operačních koncepcí pro boj proti obojživelným a raketovým úderům. Integrace amerických raketových systémů HIMARS a vzájemné diskuse o aplikaci principů Společného celoplošného velení a řízení (Joint All-Domain Command and Control, JADC2) ukazují, že se obranný postoj Tchaj-wanu stále více sbližuje s americkou doktrínou. Podle vyjádření tchajwanských vojenských představitelů s nimi Američané sdílejí modely bojových simulací, které mají pomoci zdokonalit připravenost Tchaj-wanu na rychlé nasazení sil a na distribuované operace v případě potenciální blokády nebo invaze.
Tento článek je součástí brífinku Bezpečnostního centra Evropské hodnoty Indo-Pacifik aktuálně.