Článek
Recenzent restaurací v Sunday Times míval ve své pracovně obraz Stalina, který koupil za 200 liber (tehdy asi 8000 korun). „Motivoval mě,“ vysvětlil Gill. „Když jsem přišel domů a neměl chuť do práce, stačil jeho pohled. Bylo to, jako dostat ránu přes klouby. Za chvíli jsem seděl u stolu a psal.“ Jenže v roce 2006 si domů nastěhoval novou přítelkyni a ta ho přiměla se obrazu zbavit. „Prohlásila, že v domácnosti není místo pro dva neomylné demagogy.“ Souhlasil, že radši než Stalina si nechá partnerku.
Staliny nebereme
Odnesl obraz do aukční síně Sothebyʼs u Svatého Jakuba. „Je mi líto, pane, ale do aukce nepřijímáme Hitlery a Staliny. Je to zásada naší firmy,“ odmítl jej expert legendární aukční síně.
„Ale přijali byste Mao Ce Tunga od Warhola?“
„Ne. Tedy ano. To je správná poznámka, pane. Do toho bychom šli s velkou radostí.“
Gill měl nápad, jak na prodeji ještě vydělat. Zavolal svému příteli Damienu Hirstovi.
Damien Hirst
Ten je považován za nejúspěšnějšího a nejbohatšího žijícího umělce. Alespoň těmi, kdo jej za umělce považují. K jeho nejslavnějším dílům patří žralok ve formaldehydu s názvem Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho živého. Takový britský David Černý. Chvilku si s Gillem povídali a vymysleli plán.
Gill se pak znovu obrátil na aukčního experta. Následující průběh rozhovoru potvrdili oba:
„Nechcete dražit Stalina, protože je Stalin. Ale co kdyby mu Hirst přemaloval nos červeně a ještě se podepsal?“
„A to by udělal?“
„S potěšením.“
„Tak moment, pane.“
Po konzultaci s šéfem expert oznámil: „Velmi rádi přijmeme vašeho Damiena Hirsta, pane.“
„Myslíte mého Stalina?“
„Ano. Dáme ho ale do lepší aukce. A budeme muset změnit odhadní cenu.“
To všechno se následně také stalo. Hirst Stalinovi domaloval červený kruh vedle nosu a obraz podepsal. U Sothebyho jej pak nacenili na 8000-12 000 liber. Šťastný kupec ale nakonec za obraz zaplatil 140000 liber, což je v kurzu z roku 2007 krásných 5,74 milionu Kč.
K tomu pořídili 200 výtisků díla. Ty se prodávaly v cenovém rozmezí dva až tři tisíce liber a vyprodaly se.
Ve srovnání s jinými počiny Hirsta je cena díla nízká. Jeho aukční rekordy jsou přibližně padesátkrát vyšší. Jde třeba o zmiňovaného žraloka naloženého ve formaldehydu nebo stejně naloženou krávu, která má navíc zlaté rohy a kopyta.
Jenže „malba nosu“ Hirstovi mohla trvat nanejvýš minutu. Uměleckou hodnotu nemá. Cena obrazu i reprodukcí spočívá pouze v podpisu.
Sběratelům umění opravdu nerozumím.
Zdroje: Wiki.
https://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2007/contemporary-art-day-sale-morning-and-afternoon-l07021/lot.302.html
https://hypemuseum.jp/products/stalin-comic-relief-damien-hirst
Don Thompson, Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů, překlad Alice Hyrmanová McElveen, Kniha Zlín, 2010.