Článek
Co by se dělo, kdyby premiér Fiala během telefonátu s jiným státníkem konzultoval s Georgem Sorosem? Nebo kdyby prezident Pavel strávil tři dny se Zdeňkem Bakalou a při golfu probírali, jak změnit českou politiku? Byl by to poprask — a právem.
Když však Donald Trump s nejbohatším mužem světa 3 dny probírají, jak má fungovat Amerika, je to pro fandy konspiračních teorií z USA i Evropy v pořádku. Věří, že ti dva jsou přece ti hodní, kteří bojují se zlým státem a elitami.
Uplynulo pouhých několik měsíců od chvíle, kdy Elon Musk začal osobně, finančně a technicky podporovat Donalda Trumpa. Jeho společnosti přitom s USA obchodují a přijímají od nich dotace. Celková hodnota jejich smluv dalece přesahuje 100 miliard korun a neustále roste.
Nemůžeme změřit, do jaké míry Trumpovi pomohl k vítězství. Co ale vidíme je, že si tím zajistil moc a vliv v administrativě nadcházejícího nejmocnějšího muže světa. Trump už oznámil, že se Musk stane hlavou nového úřadu pro zefektivnění státní správy. Ten má mít pouze poradní funkci, ale přesto tím vznikne naprosto nevídaný střet zájmů — vždyť Musk bude hodnotit efektivitu úředníků, kteří jsou zodpovědní za regulaci společností, které patří právě Muskovi. A také za smlouvy a toky peněz mezi nimi a státem.
Tím ovšem výhody, které si Musk za pouhé 3 miliardy korun podpory pořídil, nekončí. Jeho účast na telefonátu Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským ukazuje, že bude mít vliv i na zahraniční politiku USA. Tím současně otevírá dveře zahraničním zakázkám pro své společnosti. A to nemluvíme o více než třicetiprocentním nárůstu ceny akcií Tesly, ke kterému už ode dne voleb došlo — z něj je zřejmé, že si Muskova konfliktu zájmů všímá i trh.
S klidem a uspokojením to sledují lidé, kteří obvykle bijí na poplach před finančními elitami, které podle nich hýbou světem. Zatímco podpora neziskových organizací nebo univerzit Georgem Sorosem se velké skupině obyvatel USA i ČR příčí jako nepřípustné ovlivňování suverénních zemí, přímou účast multimiliardáře Muska na vládě nejsilnějšího státu světa mají za něco žádoucího. Stejně jako Trump, i Musk je pro ně avatarem dobra, kterého není možné podezírat ze zlého úmyslu.
Ti dva ovšem ve skutečnosti nejsou žádní svatoušci, naopak — v otázkách střetu svých a obecných zájmů jim chybí zábrany. Musk tak má možnost vytvořit pro sebe nové obchodní příležitosti i zahladit právní problémy, které jej mohly čekat v souvislosti s temnější stránkou jeho podnikání. Už teď se pro jeho roli v USA nabízí označení oligarcha.
Naštěstí by jeho partnerství s Donaldem Trumpem nemělo trvat déle, než pár měsíců. Oba jsou totiž natolik sebestřední, že se musí zákonitě rozhádat. A pak se Trump svého pohádkově bohatého dobrodince bezostyšně zbaví jako tolika spojenců před ním. Do té doby ale Musk nevratně poškodí americkou demokracii.
Problém přitom netkví pouze v jeho konfliktu zájmů. Musk ve skutečnosti není ani žádným supergéniem nebo odborníkem na efektivitu a zeštíhlování, za kterého jej vydává Trump. Sociální médium Twitter Musk koupil nad cenou a různými spornými kroky snížil jeho funkčnost i hodnotu.
Jediný ohled, ve kterém síť zlepšil, je schopnost sloužit jeho zájmům a propagaci dezinformací i extremismu od Trumpových lží přes antisemitismus až po neonacismus. Obávám se, že to stejné může provést i se státní správou Spojených států.
Miliony hlasů, které se obvykle bouří proti vlivu miliardářů, k tomu však bohužel mlčí.
Zdroje: Archiv autora. How Elon Musk’s $130 million investment in Trump’s victory could reap a huge payoff for Tesla and the rest of his business empire. Elon Musk to lead ‚Department of Government Efficiency‘ in Trump administration. Elon Musk’s growing empire is fueled by $4.9 billion in government subsidies. Elon Musk’s X is worth nearly 80% less than when he bought it, Fidelity estimates.