Článek
Už jsme si zvykli, že Andrej Babiš je populista, že nejedná v zájmu ČR a jejích občanů, ale v zájmu svém a podle okamžitých přání svých voličů. To samozřejmě není klíč, podle kterého by se měl rozhodovat premiér České republiky. Obzvláště nebezpečné to může být v době krize, jak si pamatujeme z doby pandemie.
Proto nemůžeme brát na lehkou váhu, že Babiš má vysokou šanci se letos znovu stát premiérem. Na východě od nás zuří válka, agresor Rusko si dělá zálusk i na nás. Do toho od nás dává ruce pryč náš nejsilnější spojenec USA. Stejně jako celá Evropa, i my kvůli tomu potřebujeme zbrojit.
S Babišem ale hrozí, že dlouhodobou strategii obrany státu a geopolitické ukotvení budeme průběžně měnit podle času zbývajícího do voleb, výsledků rychlých průzkumů nebo dokonce anket na Facebooku. Už teď můžeme sledovat, jak by to vypadalo.
Po skandálu v Bílém domě Babiš nevěděl, zda dál tvrdit, že Trump je skvělý, nebo zda ho naopak odsoudit a zahodit červenou čepici. Proto si, jako vždy v takové situaci, udělal průzkumy, aby zjistil, jaká pozice se mu nejvíc vyplatí — zeptal se svých příznivců, co si má myslet o Trumpovi. Vyšlo mu, že příklonem k Trumpovi získá. Od té chvíle se k Trumpovi hlásil víc, než kdy dřív. Podporuje jeho údajnou snahu vyjednat mír. A podobně jako on konstatuje, že od Ruska nám vlastně nic nehrozí.

Po skandálu v Bílém domě většina z nás snadno pochopila, kdo je hodný a kdo zlý. Babiš si jistý nebyl. Nakonec se, stejně jako Trump, přidal na stranu silnějšího.
To je nebezpečná lež. Rusko dlouhodobě vyjadřuje úmysl ovládnout velkou část Evropy včetně České republiky. Přitom nás nemusí dobýt vojensky; jeho strategie hybridní války zahrnuje možnost, že nepřátelské státy padnou bez jediného výstřelu. To všechno samozřejmě Andrej Babiš ví, už protože v letech 2017-2021 o tom jako premiér dostával výstupy tajné služby. Za jeho vlády nás Rusko označilo za nepřátelskou zemi.
I přesto ruské nebezpečí bagatelizuje. A ty, kteří jej berou vážně, označuje za válečné štváče. Nekriticky přitom propaguje Trumpovy lži, že Trump je skvělý vyjednavač a válku na Ukrajině vyřeší.
Tak se premiér nechová
Jenže Trump, podobně jako Rusko, se k ČR chová nepřátelsky. A od potenciálního premiéra očekáváme, že bude hájit české zájmy. Bylo by to jeho povinností, i kdyby se nespojoval s heslem o silném Česku.
Andreje Babiše ale ve skutečnosti nezajímá, kolik bude stát zboží nebo zda bude země obranyschopná. Zajímá ho, co říct, aby dostal víc hlasů, aby ukojil svou touhu po moci. Že tím pomáhá nepřátelům Česka, je mu jedno.
Obránce demokracie?
Pak se ale Babiš proti Trumpovi poprvé ozval, a to ostrými slovy: „Takhle demokracie nevypadá.“
Co ho k tomu přimělo? Co tak amorálního Trump udělal, že Babišova trpělivost konečně přetekla a opřel se do Trumpova nedemokratického stylu vládnutí? Byly to nezákonné deportace lidí do zahraničí? Ignorování soudních rozhodnutí? Útok na parlament? Znásilnění? Milosti pro povstalce a podvodníky? Protizákonné hromadné výpovědi úředníkům?
Nic z toho. Babiš jako „nedemokratická“ kritizoval pouze cla. Cla, která Trump sliboval zavést již dlouho předtím, než Babiš začal tvrdit, že Trump je nejlepší řešení pro svět a Evropu nebo oslavovat jeho volební vítězství. Najednou vidíme úplně jasně, že Babiš celou tu dobu nevěděl o Trumpovi skoro nic — tedy stejně málo, jako toho Donald Trump ví o clech nebo o Ukrajině.
Babiš se totiž sice Trumpem oháněl a kopíroval jeho komunikaci, ale ve skutečnosti se o Trumpa nikdy nezajímal a dál nezajímá. Pouze se chtěl hřát v Trumpově záři a tvrdit, že taky dělá politiku pro lidi, bojuje s elitami a chce silnou zemi stejně jako Trump. Jenže v obou případech jde o lež. O lidi nejde ani jednomu z nich.

Trump chce, stejně jako Babiš, řídit stát jako firmu. Navíc ale chce porcovat svět jako byznysmen. Pro Putina krájí část s Českou republikou.
Líbí se mu Trumpův přístup k Ukrajině
Když Babiš pochopil, že s Trumpem přestřelil, Češi Trumpa nemusí a on ztrácí statisíce hlasů, začal zdůrazňovat, že se hlásil především k Trumpovu slibu ukončit válku na Ukrajině. Nu, podívejme se na to, jak Trump válku na Ukrajině řeší.
- Bezprostředně po zahájení invaze v únoru 2022 Trump prohlásil, že Putin je génius a jeho tvrzení o denacifikaci Ukrajiny jsou mazaná.
- V květnu 2023, kdy Trump žehlil průšvih s obviněním ze znásilnění a potřeboval rychle nové téma pro média, prohlásil, že by “válku ukončil do 24 hodin od zvolení”. Dnes to označuje za sarkasmus nebo nadsázku, ale lže — říkal to seriózně a jeho voliči mu věřili. (Mimochodem, jeho lež o nadsázce přebírají i novináři a úředníci v ČR.)
- V hnutí MAGA rezonuje ruská propaganda, myšlenkoví vůdci jako Elon Musk, Tucker Carlson nebo Joe Rogan jsou v ní až po uši. Trump po nich opakuje tvrzení typu, že Ukrajina válku začala nebo že si zahrává s třetí světovou válkou.
- Trump je psychicky závislý na Putinovi, idealizuje si ho, není schopen jej vnímat reálně. Jde mu na ruku.
- Trump pohrdá Ukrajinou i Zelenským, nedokáže je vnímat reálně. Pomlouvá a vydírá je.
- Trump svým vyjednavačem ustanovil Stevea Witkoffa, který Rusko a Ukrajinu vnímá stejně zkresleně, jako Trump.
- Ukrajina byla a zatím stále je spojencem USA, Trump ji přesto šikanuje a napadá.
- Trumpovy zčásti nezákonné a zčásti nevýhodné kroky vůči Ukrajině způsobily četná úmrtí vojáků a civilistů.
- Trump považuje za ruskou sféru vlivu nejen Ukrajinu, ale také tzv. východní Evropu včetně České republiky.
Na rozdíl od Andreje Babiše v tom nevidím ani geniální vyjednávání, ani mírový plán, ani nic výhodného pro Českou republiku. Trump se prostě chvástá a lže. Babiš mu to buď věří, nebo vědomě lže občanům stran bezpečnostní situace.
Obojí by mělo být jasnou diskvalifikací z postu premiéra.
Andrej Babiš ale v ANO není sám, kdo adoruje Trumpa v době, kdy o negativním vlivu amerického prezidenta na zájmy ČR už nemůže být pochyb. Zájemce o post ministra zahraničí Radek Vondráček pochválil Trumpa, že zajistil příměří na Ukrajině, zatímco ve skutečnosti Rusko dál útočilo:
Velikonoční příměří je nepochybně výsledkem trpělivého úsilí prezidenta USA Donalda Trumpa. Snad bude brzy více dobrých zprav. Držme si palce.
— Radek Vondráček (@vondraczech) April 19, 2025
Nevím jak vy, ale já opravdu nechci ministra zahraničí, který nerespektuje českou zahraniční politiku, neorientuje se v mezinárodní situaci a reprodukuje propagandu nepřátelské mocnosti. Takový ministr by skvěle zapadl o vlády Donalda Trumpa, u nás by ale znamenal slabé Česko.

Trump a Putin jsou vůdčí postavy pomyslné politické internacionály vymývačů mozků, která reprodukuje jejich propagandu a politickou komunikaci. Nejen v poslední době k nim patří i Andrej Babiš. Souzní s některými nesmyslnými narativy o Ukrajině a především o Donaldu Trumpovi.
Voliči „trumpismus“ nechtějí
ANO se ovšem ve skutečnosti k Trumpovi hlásilo dlouho před invazí na Ukrajinu. Babiš se snažil s Trumpem spojovat, protože věřil, že to jemu samotnému pomůže u voličů. Je ale záhadou, proč se rozhodl setrvat v Trumpově táboře a dokonce se prohlásit za trumpistu v době, kdy už i jemu muselo být patrné, že Trump jde proti Evropě.
Podpora Trumpa mezi voliči ANO ani mezi voliči obecně nebylavysoká ani v době voleb. Výjimku tvořili pouze voliči komunistů a Motoristů. Proč si Babiš myslel, že by mezitím vyrostla?
Možným vysvětlením je, že dostal zavádějící výsledek z ankety na Facebooku. To by vlastně nebylo až tak překvapivé. Mezi uživateli sociálních sítí může být poměr příznivců Trumpa vyšší, než v celé populaci, protože jsou na sociální síti více vystaveni Trumpově propagandě. A, co je důležitější, ankety se nemuseli zúčastnit pouze Babišovi voliči. Zkreslit ji mohli třeba Babišovi političtí nepřátelé anebo taky Rusko, které na Facebooku disponuje dostatkem robotických účtů a rádo ovlivní chování celé politické strany ve svůj prospěch.

Zatímco Trump na nás tlačí, abychom zvýšili výdaje na zbrojení, zpochybňuje závazky USA v NATO a dokonce vyhrožuje našemu spojenci Dánsku, Babiš tvrdí, že nepotřebujeme zbrojit a že válku vyřeší Trump.
Pravděpodobnějším vysvětlením ale je, že se Babiš s Trumpem identifikoval a idealizoval si jej podobně, jako Trump Putina. Babiš a Trump mají nakonec mnoho společného: oba jsou bohatí podnikatelé a postfaktičtí populisté, oba chtějí stát řídit jako firmu, oba rádi optimalizují daně, oba se obklopují přikyvujícími patolízaly, oba díky politické funkci oddálili trestní stíhání… a tak dále. Podobností je víc než dost.
Trumpismus znamená především autokracii, korupci, chameleonství a ješitnost za maskou patriotismu a politiky pro lidi. A to si postupně uvědomují i někteří voliči, kteří Trumpovi nebo Babišovi uvěřili.
V současné době Trumpovi odpůrci pořádají mohutné protesty, které The Guardian srovnává s demonstracemi Milionu chvilek pro demokracii. Účastní se jich i mnoho z těch, kteří v listopadu volili Trumpa — například Hispánci, kterým už došlo, že Trump může nezákonně deportovat jejich blízké, ale také třeba podnikatelé, kteří donedávna Trumpovi věřili, že clo za jejich dovoz bude platit někdo jiný, takže teď čelí bankrotu. Litují teď, že zlo trumpismu nezastavili už ve volbách.
My možnost zastavit trumpismus ve volbách ještě máme. Dokážeme to na podzim, nebo nás čeká vláda trumpisty Babiše a s ní slabé Česko?
Zdroje: odkazy v textu, archiv autora.