Hlavní obsah
Internet a technologie

Umělá inteligence (AI) všude kam se podíváš. Je to ale vlastně k něčemu?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels.com; Pavel Danilyuk
7. 8. 7:27

Na tomhle serveru vychází pravidelně články o AI od Pavla Kasíka. Jsou o tom, jak si hrát s AI s dětmi, jak jim ji vysvětlit. Vychází články o nebezpečí AI, o budoucím směřování.

Článek

Pod články je vždy diskuse kde je psáno v různým obměnách „AI je nafouknutá bublina“, „AI je k ničemu“, „Tohle rozhodně není umělá inteligence“, „Raději používejte vlastní rozum a s dětmi si radši kreslete křídou“.

Můžu potvrdit, že AI je bublina. Všude je o AI hrozně článků. Mluví o tom každý. Tak pojďme na AI zapomenout. Kašleme na umělou inteligenci! Podívejme se na to jinak, bez AI. Protože na té zkratce AI nezáleží. Věda se postupně posouvá, vylepšuje a objevuje, celá staletí, a tohle není výjimka. Co reálně teď vylepšila počítačová věda za posledních 15 let?

Umíme odšumovat obrázky - když fotíte ve tmě, tak je na obrázku takové to zrnění a obrázek vypadá blbě. Někdo objevil metodu, jak obrázek toho zrnění zbavit a přitom zachovat ostré hrany a obrázek vypadal skoro tak dobře, jako by se fotil za slunného dne.

Umíme přidávat do obrázku detaily – Když vyfotíme z dálky člověka, těžko i při maximálním zvětšení uvidíte na fotce jeho obličej. Vymyslela se tedy technika, jak z rozmazaného fleku udělat obličej člověka tak, aby vypadal detailně a přirozeně. Ale to neznamená, že ten obličej fakt tak vypadal, je to dokreslené, mohl vypadat úplně jinak. Prostě Kriminálka Miami hadr.

Umíme vygenerovat obrázky podle slovního zadání – Prostě napíšete zadání do okýnka: „Chci bombový západ slunce na pláži na Floridě (nebo na Krymu, podle nálady), kde se koupu ve společnosti nejkrásnější ženy (muže, delfína ….) na světě“. A ono vám to ten obrázek udělá a bude vypadat věrohodně. Stejná kategorie je „chci perokresbu slona ve skafandru, přistávajícího na Slunci za potlesku Krista, Buddhy, Mohammeda a Harryho Pottera ve stylu Salvadora Dalího“ a zase ten obrázek dostanete.

Umíme napsat básničku nebo pohádku – Tentokrát napíšete do okýnka: „Napiš mi básničku o 10 slokách o krásách léta, vody, písku a cementu“ nebo „Napiš mi pohádku pro děti ze základní školy o Newtonových fyzikálních zákonech“ a dostanete přesně to, co o co jste žádali.

Umíme složit hudbu nebo imitovat hlas – zadáte pár desítek tónů a vypadne vám rocková skladba, klasický koncert nebo techno pecka podle přání. Nebo Karel Gott vám osobně popřeje dobrou chuť.

Umíme porazit člověka v: Šachách, Go, Warcraftu, Dota 2, Pokeru, Jeopardy …. vlastně v libovolné hře, která se dá přenést na počítač.

Umíme poradit a odpovědět na libovolný dotaz: Ale protože znalostí narvaných dovnitř databáze je omezené množství – tj. je to pár procent toho, co je na přístupné na internetu, tak neumíme odpovědět na všechno správně, ale klidně si odpověď vymyslíme. Vlastně libovolný dotaz je podobný přání „napiš mi pohádku s tímto tématem“.

….. dál to začíná být zajímavější

Umíme na obrázku, sonaru, lidaru detekovat lidi, krávy, auta, značky s celkem vysokou spolehlivostí. Občas s větší spolehlivostí než člověk. Umíme rozpoznávat obličeje lidí, třeba v metru a tak můžeme zjišťovat kdo kam kdy jde.Umíme při kolonoskopii najít polyp nebo nádor, umíme na rentgenu plic rozpoznat covid od nádoru nebo od zápalu plic. Umíme podle zakašlání do mobilu rozpoznat s velkou pravděpodobností covid od běžného kašle. Umíme podle zvuků lodního šroubu rozpoznat, kdy je čas na generální opravu lépe než člověk. Umíme podle série běžných vstupních vyšetření na příjmu traumatologie určit lépe než člověk, co je třeba a kdy udělat s pacientem, aby měl co největší šanci na přežití. Umíme, daleko lépe než před několika lety, poznat, kam se bude dál hýbat burza. Umíme najít nové léky na staré nemoci, které jsou účinnější a levnější na výrobu. Umíme najít optimální strategii útoku i obrany vojáků. Umíme udělat překlad z/do jazyka velmi dobře – například většina překladů EN/SP je tak dobrá, že nelze rozpoznat, že to dělal stroj a ne profesionál…. a je toho i o něco víc.

Co z toho vyplývá?

Z toho, co jsem napsal, vyplývá spousta praktických věcí. Třeba to, že studovat na překladatele z angličtiny do španělštiny je blbost. Nikdo takový už nebude potřeba. Stejně tak imitátoři se asi už neuživí. Dost bych se ošíval doporučit dětem dělat spisovatele nebo kreslíře/ilustrátora. To je vidět na první pohled.

Na druhý pohled se dá odhadnout, že právníci půjdou od koryta, protože nasypat do stroje, co umí generovat pohádky, právní předpisy, zákony a judikatury není složité a pak bude generovat obsáhlejší a erudovanější odpovědi než většina právníků. Experimentálně se to už vyzkoušelo a funguje to – při generování dokumentů ke grantům EU.

Myslím, že ohrožení jsou i fotografové, copywriteři, skladatelé, trochu i programátoři, lidé z reklam, HR, influenceři, úřednící (i když ti možná ne, většina by jich skončila při implementaci digitálního státu jako v Estonsku, přesto ani tato jednoduchá věc se nepovedla a úředníků pořád v ČR přibývá), možná profesionální řidiči. Dál se uvidí.

Změna, kterou tato technologie vyvolala, reálně není zatím moc velká, ale ukazuje se, že ta změna postupně přijde a nabyde síly. Bude to podobně velký skok jako čtení a psaní pro běžné lidi. Kdo bude umět s touto technologií zacházet, vyhraje. Nebude to nic složitého, jak je vidět už i na současném ovládání. Stačí trocha praxe a může AI používat i děcko.

Co v současné době vidím jako největší problém této technologie? Jsou to fake news a na to navazující krize důvěry. Pokud mohu udělat video, jak Putin s Bidenem rozpráví o tom, jak si rozdělí Čínu, kde oba aktéři budou věrohodně vypadat, budou se pohybovat a budou mluvit, a přesto se to nestalo (aspoň doufám), a mohu tímhle videem zaplavit internet …. čemu mám věřit? Problém je hlubší, než se zdá, nejedná se jen o politiku. Většina lidí neviděla válku na Ukrajině na vlastní oči, neviděla kulatou Zemi, neviděla Mongola ….. a přesto věří sdělovacím prostředkům, že něco takového je pravda. Jenže čemu a jak a proč člověk dnes může věřit? Tohle je otázka, se kterou se musí lidstvo poprat. Rčení „viděl jsem to na vlastní oči“, se stane aktuálním.

Umělá inteligence je dnes jen soubor nástrojů, specializovaných nástrojů, které posunuli hranice možného. Kdo bude umět pracovat s těmi novými nástroji, bude mít výraznou výhodu. Posunutí hranic možného není je pozitivní, přináší i velmi mnoho otázek a nástrah. Ale já přesto věřím, že to spolu zvládneme.

Vaše ChatGPT 4.5

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz