Článek
Nikdy bych nevěřil, že dobrovolně napíšu něco kritického k osobě Jaromíra Jágra. Většinu mého života byl pro mě totiž obrovským vzorem, ztělesněním úspěšného sportovce, vtipným sympaťákem a inspirativním dříčem. V posledních letech se ale něco změnilo, a já si to dlouho odmítal přiznat. Můj vztah k Jaromírovi se ale za těch několik desetiletí opravdu proměnil.
Jágr jako Bůh
Nejraději vzpomínám na pomyslnou první kapitolu našeho vztahu, jejíž začátek se datuje do devadesátých let minulého století. Naše rodina tehdy nebyla nijak kulturně orientovaná, a tak možná i proto byl pro nás sport a později především hokej něčím skoro posvátně významným. Když byl tehdy mladý Jaromír draftován do NHL a v prvních sezónách se hned dvakrát podílel na výhře Stanley Cupu, byli jsme jím skoro posedlí. Sám jsem sbíral hokejové karty, na kterých byl. Kupoval jsem si o něm knížky, sledoval výsledky zápasů jeho týmu na teletextu v televizi. Jágrmánie mě totálně pohltila. Když pak o několik let později vyhrál český hokejový tým v čele s Jágrem a Haškem olympiádu v Naganu, skandovalo se: „Hašek na Hrad.“ Já ale ve své teenagerovské hlavě viděl na Hradě spíš Jágra.
Jágr jako vzor
Když se dvacáté století přehouplo do jednadvacátého, nastoupil u mě proces vystřízlivění. Přirovnal bych to ke vztahu dvou lidí, kteří přechází z omámeného zamilování k rozumové a pevné lásce. V tuhle dobu už jsem dávno nesbíral hokejové karty a nenosil Jágrův dres po doma. Začal jsem naopak oceňovat jeho jiné kvality.
- Neznal jsem do té doby například nikoho, kdo by se tak pečlivě staral o své tělo, aby mu vydrželo ve skvělé kondici. Dělal vždy něco navíc. Ať už tréninky se závažím, nebo navštěvování stadionu v nočních hodinách, zatímco ostatní hráči tou dobou spali.
- Oceňoval jsem také, že zůstal nohama na zemi, když se stal během tak krátké doby slavným. Nepůsobil nikdy povýšeně. Naopak. Pokorou mě překvapoval a svůj talent vždy přisuzoval Bohu.
- Vzorem mi byl i v humoru. Snad v každém interview se všichni přítomní zasmáli. Jeho proslulé (přesto nepovýšené) tykání novinářům, legendární úsměvy s otevřenou pusou. Vybavuji si třeba krátký medailonek, kde měl označit svého nejoblíbenějšího hokejistu z dětství. S kamennou tváří řekl: „Jaromír Jágr.“
- Dodnes oceňuji i jeho nadhled. Například v jednom z rozhovorů byl tázán na motivaci dnešních dětí ke sportu ve srovnání s jeho generací. Všichni by pochopili kritiku zrovna z jeho úst. Sám ale správně zhodnotil situaci tak, že tenkrát Jágra a spol hnala ke sportu i touha vyhnout se vojně, nebo vycestovat za hranice země. Dnešní děti a mládež tuto motivaci mít v kontextu dnešní doby pochopitelně nemůžou.
- V neposlední řadě jsem také oceňoval Jaromírovo spojení s číslem 68 na jeho dresu. To symbolizovalo rok 1968 a vpád ruských tanků na naše území. Tedy konec svobody. A rodina Jágrů si v tom negativním slova smyslu během komunismu užila své. Jaromír se svou osmašedesátkou na zádech tak docílil přesahu i do politiky a vlastenectví.
Jágr jako někdo, komu přestávám rozumět
Jenže přesně tak, jak se můj vztah k Jágrovi dříve upevňoval, tak v posledních měsících a letech dostává negativně zabrat. Některým Jágrovým rozhodnutím nerozumím. Některá se mi nelíbí. S některými dokonce zásadně nesouhlasím.
- Nerozumím dobrovolnému spojení Jaromíra Jágra s Andrejem Babišem, kontroverzním politikem i člověkem. Zklamalo mě spojení těchto dvou v rámci reklamy na Vodňanské kuře, které spadá do koncernu Agrofert. Ještě více jsem ale nesouhlasil s Jágrovou návštěvou Čapího hnízda přesně v době, kdy už policie požádala sněmovnu o vydání Andreje Babiše. Nechci tady Jaromírovi nic podsouvat, ale jen těžko se mi věří tomu, že nevěděl, co dělá.
- Další kontroverzní osobou, se kterou se Jaromír s úsměvem vyfotil, byl bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář. Pominu, že to bylo při návštěvě Číny. Mynář už byl ale v té době kontroverzní osoba. Ze strany policie čelil podezření o manipulaci zakázek. Letěl do Číny už s cejchem trestního oznámení kvůli podezření z podvodu s dotacemi přes 30 milionů korun za stavbu penzionu. Jágr ale o tomhle měl vědět. Je jasné, že pokud jste nejslavnější hokejista posledních desetiletí, bude na vás upřena pozornost i v takových detailech, jako jsou fotografie s druhými.
- Jako podezřelé se pak zdálo i propojení mezi Jágrem, kladenskou stavební firmou Energie – stavební a báňská a.s., ve které Jágr dodnes působí jako místopředseda představenstva, a podezřelými zakázkami v sídle prezidenta v Lánech. V kauzách kromě Mynáře padá jméno i tehdejšího šéfa Lesní správy Miloše Baláka. Ten mimo jiné šéfoval i strakonickému basketbalovému klubu, který byl právě Energií sponzorovaný. A zároveň je tedy podezřelý i za nelegální prodej kamene z Lán právě směrem k firmě Energie.
Jaromír Jágr tak pro mě po těch letech přestal být nedotknutelnou ikonou. Jako sportovce ho budu vyzdvihovat do nebes snad napořád. Jako člověka už ale nikoliv. Jak jsem uvedl v názvu tohoto článku, přemlouvám se a budu se přemlouvat i dál k tomu, abych si k Jaromírovi zachoval alespoň částečně kladný vztah. Protože toho dobrého, co udělal, je opravdu dost.
Zdroje:
- Hospodářské noviny.cz. Jaromíre, víš ještě, proč nosíš na zádech číslo 68? (publikováno 8. ledna 2024, dostupné ZDE).
- Můj rozhlas.cz. Šance je vždycky, ale bude to těžké, popisuje Jágr vyhlídky českých hokejistů před zimní olympiádou (publikováno 8. srpna 2021, dostupné ZDE).
- Reflex.cz. Jaromír Jágr návštěvou Babišova Čapího hnízda selhal a popřel podstatu jím milovaného sportu, férovost (publikováno 17. srpna 2017, dostupné ZDE).
- Aktuálně.cz. Jaromír Jágr se stal členem vedení firmy obžalované z manipulací zakázek v Lánech (publikováno 1. března 2021, dostupné ZDE).
- CSICSELY, Lukáš. Jágr, legenda (Praha, 2021).
- Obchodní rejstřík. Firma Energie - stavební a báňská a.s. (dostupné ZDE).