Článek
Karel Havlíček opět tasí těžký kalibr proti současné vládě. Tentokrát využil svůj profil na Instagramu, kde sdílel úryvek článku z webu PrahaIN.cz. Článek ve zkratce informuje o výdajích za jednodenní vládní jednání v Kutné Hoře, během kterého politici údajně projedli a propili bezmála čtvrt milionu korun.
„O 45 mil. víc než za nás utratil Petr Fiala v roce 2024 za pohoštění. Oproti předcházejícímu roku si vládní špičky dopřály o 11 milionů víc, s jídlem evidentně roste chuť… Pak holt peníze chybí jinde, to dá rozum…“ připsal Havlíček ke svému příspěvku.
Když se taková částka vytrhne z kontextu, zní to opravdu děsivě. Čtvrt milionu za den? To si běžný člověk za pouhé občerstvení neumí představit ani na větší svatbě, natož při pracovním setkání politiků. Jenže právě kontext je to, co v Havlíčkově příspěvku schází. A právě na to moudře upozornil jeden z komentujících, který se sympatiemi k samotnému Havlíčkovi netajil:
„Tak 250 tisíc není málo, otázka je, kolik lidí bylo ta částka na hlavu. Když budete ve vládě, tak taky vám budou platit (lidé) tyto výdaje, nebudete o párkách s rohlíkem. I když vám fandím, budu rád, když zveřejníte nebo budete zveřejňovat vaše náklady potom…“
Milé překvapení, že i fanoušci Karla Havlíčka mohou mít zdravý pohled na kritiku ze strany svých oblíbenců. Ukázal se tady v praxi totiž zákon férovosti. Než totiž jakýkoliv politik veřejně někoho obviní (v našem příkladě z obžerství a rozmařilosti), měl by k tomu zveřejnit i potřebná data. Ty v našem případě chybí. Kolik lidí se akce účastnilo, co bylo do cenovky zahrnuto, jak dlouho akce trvala, kolik se ve finále přesně zaplatilo. Nic z toho s jistotou nevíme.
Sám jsem se proto podíval do registru smluv a dohledal objednávku české vlády. Ta měla číslo 4500047277 a týkala se občerstvení v Kutné Hoře. A co zásadní je v ní uvedeno? Překvapivě žádná přesná částka, uvedený je pouze strop výdajů: „Cena plnění bude stanovena dodavatelem podle skutečně dodaného plnění, přičemž maximální limit činí 230.000 Kč včetně DPH.“ Jinými slovy může částka být ve výsledku klidně nižší. Vystavení faktury je navíc podmíněno podpisem akceptačního protokolu, což je standardní pojistka u větších zakázek, aby se fakturovalo skutečně jen to, co bylo dodáno. Takže ono to „čtvrtmilionové obžerství“ je zatím jen spekulace, kterou Havlíček rád nafoukl. Přiměl tak vyšší desítky svých stoupenců k až vulgární kritice vlády za tento „drzý“ krok.

Karel Havlíček spolu se svou kolegyní z hnutí ANO Alenou Schillerovou.
Zároveň bych rád panu Havlíčkovi připomněl, že když už se pouští do boje proti zbytečnému (a údajnému) utrácení státních peněz, měl by si zamést před vlastním prahem. Jeho kolegyně z hnutí ANO Alena Schillerová totiž podle nedávného zjištění Seznam Zpráv utratila dva miliony korun ze státní kasy jen za správu svého Instagramu a tvorbu fotografií. Možná by se jí na to mohl někdy na svém profilu také zeptat.
Z celého případu tak nejvíce rezonuje ne Havlíčkova kritika, ale poznámka jeho vlastního fanouška, který mu vlastně připomněl jednoduchou pravdu. Politika není o teatrálním pomlouvání druhé strany, ale o pevných datech zasazených do kontextu.