Hlavní obsah
Lidé a společnost

Najednou je nám Česká televize dobrá aneb V blackoutu poznáš přítele

Foto: Blanka Borová (Karolína Černá), CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Petr Dvořák jako dlouholetý ředitel České televize

Veřejnoprávní Česká televize to nemá lehké. Je kritizována za zaujatost, zastaralost, za to, že nás stojí peníze. Jenže pak vypadne proud a ČT24 je ten nejspolehlivější přítel. Možná právě v takových chvílích si uvědomujeme, proč je dobré ji mít.

Článek

Celý rok o ní čteme a posloucháme, jak moc je zbytečná a nepotřebná. Že se na zprávy už lidé stejně nedívají. A pokud ano, tak jen na internetu na svých chytrých telefonech. Že se doba hodně změnila a veřejnoprávní média jsou přežitkem minulého století. A televize je navíc drahá, protože soukromé stanice a další streamovací služby plně tento tuzemský kolos nahradí. Řeč je tu o České televizi.

Jenže pak stačí jeden jediný výpadek. Blackout, který ohromí velkou část republiky a všechno je jinak. Zase.

Blackout v Praze

Právě výpadek elektrické energie ohromil během pátečního dne velkou část Česka. Někde zhasla světla, přestaly fungovat tramvaje, metra, lidé uvízli ve výtazích. Výpadek proudu ochromil dopravu, města i venkov. To, že se děje něco velkého, připomněl tradičně i sám Seznam svým uživatelům prostřednictvím notifikace s ikonkou zvonečku. Spousta lidí, kteří s proudem neměli problém, tak začala automaticky zapínat televizi a ladit právě programy ČT.

V nouzi poznáš přítele

Česká televize totiž zkrátka není jen „televize“. Jde především o stabilní zdroj ověřeného zpravodajství, který má své pevné místo v zájmu diváka především během krizí. Mohli jsme se o tom přesvědčit například nedávno během povodní, kdy se právě stanice ČT24 stala na nějaký čas tou absolutně nejsledovanější v zemi a během pěti dní krize si ji alespoň na tři minuty zapnulo více než 4 miliony diváků.

Okolnosti mění náladu veřejnosti

A téměř totožné reakce jsme svědky dnes. Sice nedisponujeme daty o aktuální sledovanosti ČT, je ale zřejmé, že krizové období, které nyní prožíváme, přitahuje lidi k televizním obrazovkám. A hlasy o zrušení ČT, na které stejně nikdo nekouká a stojí jen peníze, jsou najednou tiché. Nikdo přitom netvrdí, že je Česká televize bez chyby. Netvrdím to ani já a ani se České televize nezastávám. Sám jsem ale příkladem části společnosti, která má Českou televizi dnes zapnou a přímo hltá propracovaný systém informovanosti napříč celou zemí.

A to je důvod, proč musíme být České televizi vděční. Kdykoliv totiž přijde krize, která může mít podobu pandemie, výpadku sítě nebo jakékoliv další hrozby, můžeme si být jistí tím, že Česká televize bude u toho. A bude se snažit nehystericky podat ty nejpřesnější informace. A to tak rychle, jak jen to bude možné.

A tak možná právě v těchto chvílích pochopíme, že veřejnoprávní média nemusí být přežitek. Mohou být jistou pojistkou, o které si někdy říkáme, že ji nepotřebujeme. Realita ale může často ukazovat, že se mýlíme.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz