Článek
Auto, nádobí, ruce, zelenina, maso. To vše se dá umýt vodou. Ne vše ze seznamu je na to ale vhodné. Umývat syrové maso může být totiž ve výsledku dokonce nebezpečné a zdraví neprospěšné. Jak je to možné? Pojďme se na to podívat.
Proč syrové maso umýváme
„Máš umyté ručičky? A umyl sis to jablko?“ Už od narození je nám vštěpováno mýt všechno vodou. Je to dobrý návyk. Navíc tak silný, že kdyby nám někdo nově řekl, že je něco nezdravé umývat, skoro by se nám to nechtělo měnit. Můžeme si to koneckonců otestovat sami na sobě po přečtení tohoto textu, jak se nám promění, nebo nepromění vztah k oplachování masa. Máme totiž pocit, že voda maso umyje, zbaví ho bakterií a všeho toho nežádoucího a škodlivého. Kdo ví, co na to všechno nastříkali, aby maso dlouho vydrželo čerstvé, že?
Ministerstvo zemědělství ČR varuje
Z prvního omylu nás ale hned na začátek vyvádí Ministerstvo zemědělství České republiky (MZe). Prostřednictvím Informačního centra bezpečnosti potravin nejdříve upozorňuje na fakt, že mytí různého druhu syrového masa (hovězího, drůbeží, kuřecí) je zjednodušeně řečeno „zbytečné“. Důvod je prostý. Bakterie přítomné na mase se totiž zlikvidují při teplotě nad 71°C. Tedy studenou až chladnou vodou z kohoutku se jich rozhodně nezbavíme. Naopak. Hrozí zde nebezpeční křížové kontaminace, před kterou MZe varuje. Tedy přenosu škodlivých mikroorganismů ze syrové potraviny na potravinu již tepelně zpracovanou. Třeba pomocí kuchyňského dřezu, rukou, nože atp.
Varuje i Ministerstvo zemědělství Spojených států amerických
Ještě do většího detailu šla americká studie pod záštitou tamního ministerstva zemědělství (USDA). V poměrně rozsáhlé studii z roku 2018 se testovalo chování 383 osob v kuchyni. Zásadním tématem bylo používání teploměrů na maso, při jeho přípravě a celková hygiena kolem. Studie potvrdila i doporučení českého ministerstva a varovala před nebezpečností mytí syrového masa pod tekoucí vodou.
Během testování se vyskytlo celkem 1 054 případů, kdy si měli účastníci umýt ruce. Stalo se tak pouze v jedné třetině případů, a navíc méně než 2 % z nich provedlo mytí rukou dostatečně správně. Z toho potom i plynulo výrazné znečištění kuchyňských povrchů, kdy právě ke křížové kontaminaci například slolničkou a pepřenkou došlo celkem ve 48 % případů.
A tak nejen při přípravě masa na štědrovečerní večeři mysleme na doporučení obou ministerstev. Voda je skvělý prostředek pro udržování čistoty. Pozor ale na syrové maso.
Zdroje: bezpecnostpotravin.cz, usda.gov, fsis.usda.gov