Článek
Alma Mahlerová, rozená Schindlerová, byla opravdu fascinující postavou ve světě umění a hudby na přelomu 19. a 20. století. Narodila se v srpnu roku 1879. Její otec Emil Jakob Schindler, jako známý malíř své doby, a matka spisovatelka Anna von Bergen, učili svou dceru lásce k umění. To se záhy vyplatilo, protože Alma už od mládí umění milovala a projevovala výjimečné hudební nadání.
Lásku k umění si možná podvědomě přenesla i do vztahů. Fascinovali ji muži, kteří byli úspěšní a svým způsobem geniální. Často právě v oblasti umění. Zároveň i sama Alma byla pro muže velmi přitažlivá a okouzlující. Spoustě z nich zamotala hlavu.
Gustav Klimt
Už v sedmnácti letech okouzlila mladá Alma tehdy známého malíře Gustava Klimta. V té době pětatřicetiletý umělec byl Almou téměř posedlý. Prožívají spolu první romantiku, on ji navštíví i na dovolené v italských Benátkách. Vztahu ale brání její rodiče, kteří pokračování úplně zatrhnou. Alma ale pomalu zjišťuje, že má v sobě něco, co mužům imponuje a co ve svém životě ještě několikrát využije.
Alexander von Zemlinsky
Hudební hvězda a Almy učitel klavíru. To je další část života, ve kterém Alma okouzluje tentokrát člověka, který se zasloužil o její hudební rozvoj. Je jí nápomocen při skládání hudby. I to je oblast, ve které je mladá hudebnice talentovaná. Nicméně její první vážný vztah čeká na jiného muže. Tentokrát jde o uznávaného dirigenta a skladatele, který je zároveň šéfem Vídeňské státní opery. A také o muže, po kterém si Alma Schindlerová nechá změnit příjmení. Jde o Gustava Mahlera.
Gustav Mahler
Alma se ve svých 22 letech provdává za introvertního Mahlera. Dává tak na nějaký čas červenou všem ostatním mužům, kteří se o ni zajímají. Jejich manželství je ze začátku plné vášně. Ta ale postupně vyprchává. Gustav je vášnivý umělec a svému umění věnuje mnoho času a energie. Alma na druhé straně stále cítí potřebu se prosadit vlastním hudebním talentem. To se ale nelíbí jejímu manželovi, který z ní chce mít raději ženu v domácnosti, což Alma nese velmi nelibě. V manželství se jim narodí dvě dcery. Jedna z nich ale v pěti letech umírá a Alma tak prožívá svou první nepopsatelnou bolest v životě. Odjedou i proto na čas do New Yorku, kde má Gustav pracovní povinnosti, ale po návratu zpět padá Alma znovu do depresí a na pomoc si bere alkohol.
Walter Gropius
V roce 1910 se tak sama rozhodne pro návštěvu lázní v Tyrolsku. Na ozdravném pobytu ale jako vdaná potkává Waltera Gropiuse. Světoznámý architekt a urbanista byl Almou okouzlen. Schází se a prožívají romantické chvíle. Po návratu z lázní se rozhodne napsat Almě zamilovaný dopis, který ale nakonec skončí v rukou Gustava. To manželství Mahlerů samozřejmě nijak neupevní. Spíše naopak. Jenže během roku 1911 Gustav na infekci srdce náhle umírá a dvaatřicetiletá Alma se stává vdovou. Netrvá to ale dlouho a do jejího života vstupuje další muž.
Oskar Kokoschka
Mladý, ještě ani ne pětadvacetiletý malíř, zaujme Almu natolik, že spolu ve vztahu stráví následující tři roky. Ty jsou plné vášně, ale i žárlivosti. Oskar během vztahu s Almou maluje spoustu obrazů, na kterých zobrazuje svou milenku. Některé z nich mají dodnes obrovskou cenu. Alma se ale s Oskarem rozchází a vrací se ke svému předchozímu partnerovi Walterovi. V roce 1915 se za něj dokonce provdává a mají spolu dceru. Gropius ale musí zpátky do války, a tak na scénu přichází další milenec.
Franz Werfel
Spisovatel, který se během krátké doby stává otcem dalšího jejího dítěte. O jedenáct let mladší partner si s Almou náramně rozumí. Vztah jim nerozbije ani Gropius, který se vrací z války a ke svému překvapení zjišťuje, že má jeho manželka milence a s ním dokonce i dítě. Vše tedy pochopitelně končí rozvodem a lásce Almy s Franzem už nikdo nebrání. Na chvíli se ještě objevuje Kokoschka, který ale brzy pochopí, že srdce Almy už patří někomu jinému. Franze Werfela si Alma bere za muže a je s ním až do jeho smrti v roce 1945. Mají spolu syna, který se ale nedožije dospělosti a pro Almu jde tak o další ránu. V mladém věku navíc umírá i dcera, kterou má Alma s Gropiusem. Ještě v manželství si ale Alma neodpustí poslední aféru.
Johannes Hollnsteiner
Píše se rok 1934 a tehdy pětapadesátiletá Alma má románek s teologem Johannesem. Ten kvůli Almě dokonce vystupuje z kněžského stavu. Ale ani přátelení se s Hollnsteinerem nemá dlouhého trvání. Navíc když kvůli nastupujícímu nacismu a židovskému původu Werfela musí právě Alma s Franzem uprchnout ze země. Útočiště tak nachází v roce 1940 ve Spojených státech. Tam spolu prožijí celou válku až do zmíněné Werfelovy smrti.
Alma Mahlerová umírá 11. prosince 1964 v New Yorku ve věku 85 let. Život prožila po svém, snad i s mnoha radostnými momenty. Život k ní ale na oplátku už tak velkorysý nebyl. Alma po sobě přesto zanechala plno odkazů nejen na své muže, ale i na vlastní tvorbu. Píše o sobě několik knih, její život je navíc ztvárněn i v několika divadelních hrách.