Hlavní obsah
Lidé a společnost

Přejmenovávání je u nás celkem běžné, občas vulgární i šokující

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Marie Formáčková
16. 9. 11:42

Jela jsem na dva dny do Brna v přesvědčení, že budu nocovat jako už několikrát v hotelu Voroněž. Ovšem na místě jsem zjistila, že hotel část názvu umazal a jmenuje se jenom Voro.

Článek

Jasně, že jsem se hned podívala do internetu, jak je na tom hotel Brno v ruské Voroněži, byla to totiž bratrská nebo možná sesterská města. Ale tam zatím ke změně nedošlo a tamní hotel se nejmenuje Br, pořád má název kompletní. Nicméně mi takovéto zjednodušení připadá docela praktické a mohli by se inspirovat i pražští zastupitelé. Tolik diskutovaná Koněvova ulice by se přece klidně mohla jmenovat Třída Koně.

Nicméně těch změn proběhlo v našich dějinách bezpočet. Masivně se přejmenovávalo po vzniku samostatného Československa, další vlnu přinesl protektorát a logicky se opět přistoupilo k změnám po osvobození. Přepisovaly se adresy, a občas i dějiny, v padesátých letech, v šedesátých a pochopitelně i po roce 1989.

Názvy měnily ulice, náměstí, ale občas dojde i ke změně názvu obce nebo města. Někdejší Gottwaldov a dnešní Zlín je klasickým příkladem, ale zdaleka ne jediným. Změny přinesla historie, politika, ale také posunutí významu slov. Zatímco kdysi lidem nevadilo, že žijí v Hovnově, Sračkově nebo Píčově, v určitý moment to vadit začalo, i když ne vždy je nový název akceptován.

Třeba kdysi byla u Rokycan obec Kokot, ta sice už zanikla, ale Kokotský les nebo rybník tam najdeme dodnes. U Domažlic zase bývala obec Mrdákov, dnes se jmenuje Mrákov, o přejmenování požádali obyvatelé na začátku 20. století, ale na starý název se nezapomnělo. U Havlíčkova Brodu zase bývala obec Sračkov, dnes je to Malá Lípa. Vesnice Píčov u Boskovic se změnila na Suchou, neexistuje už ani nedaleký Pičulín, nicméně Pičín na Příbramsku si název zachoval a dokonce se o něm zpívá v jedné písničce Yo Yo Bandu. Určitě ji znáte: „Pičín, Kozomín Řitka, skvěle složená kytka…“

Mě ale nejvíc fascinuji Veltrusy, které se kdysi jmenovaly Velprdy. Opravdu by mě zajímalo, v čem je trus vznešenější než prd. Ale jelikož ke změně došlo už ve 13. století, není se koho zeptat. Já vím, že vypadám poněkud vulgárně, ale jsou to historicky ověřitelná fakta. Navíc to není nic proti názvům za našimi humny. Je totiž známé, že v Estonsku a v africkém Kongu mají Kundu a Gambii dokonce Serekundu. A najdete to na každé mapě.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz