Hlavní obsah
Lidé a společnost

Tohle si my, Pražáci, nezasloužíme. Tak strašní přece nejsme

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexesl.com

Praha

1. 9. 16:30

Že nás, co jsme z Prahy, bere zbytek republiky v lepším případě s rezervou, v horším nás vyloženě nesnáší, to není žádná novinka.

Článek

Nevím, proč tomu tak je, protože si nemyslím, že bychom byli v něčem jiní, v podstatě celé lidstvo je na tom podobně, je umícháno z jedinců různých charakterů, od nepaměti spolu žijí dobráci a zmetci, introverti a extroverti, melancholici a flegmatici, inteligenti, hlupáci i zlatý střed. Někdo je pohledný, jiný méně, někdo vysoký, jiný menší, někdo hubený, někdo tlustý, další tak akorát. Tak to prostě je a lepší to být nemůže, protože se vzájemně doplňujeme a neustále si k sobě vybíráme partnery, kamarády nebo nepřátele. Kdybychom byli všichni stejní, buď bychom se unudili, nebo povraždili.

A proč zrovna nás z Prahy hodně lidí považuje za méně sympatické, to fakt nechápu. Setkala jsem se s tím mnohokrát. Když jsem řekla, že jsem z Prahy, tak buď skončila předchozí laskavost, nebo jsem si vyslechla něco o tom, jak jsou Pražáci nesnesitelní. Jednou jsem vzala na benzínové pumpě stopařku, která jela do Prahy. Jak dosedla, tak spustila, že ji vzal v Brně na stopu nějaký Pražák, zastavil, aby natankoval, ona si doběhla do do restaurace pro kávu, a když se vrátila, byl Pražák pryč, prostě ji tam nechal.

„Chápete to?“ obrátila se na mě. „Tohle by Moravák určitě neudělal, Praha je prostě plná debilů.“

„Všimla jste si mojí espézetky?“ zeptala jsem se jí a ona pochopila, že i já jsem z Prahy.

A takhle je to vždycky, přitom my sice žijeme v hlavním městě, ale jednoduché to určitě nemáme. Když máme auto, stojíme hodiny a hodiny v kolonách, u svých domů nemůžeme zaparkovat. Nedávno jsem jela hodinu z Plzně a pak skoro dvě hodiny kroužila v ulicích kolem svého bydliště, jestli někde neobjevím místo na zaparkování. Jistě, máme senzační hromadnou dopravu, jak často slyším. Ale neplatí to beze zbytku. Zrovna teď v létě se kousek od nás rekonstruoval most kvůli nové trati na letiště, tramvaje u nás nejezdily a náhradní doprava nebyla zavedena.

Ne, nestěžuji si, Prahu miluji, jsem tu ráda a neměnila bych. Jen mám takový dojem, že se našel způsob, jak nám Pražanům život pořádně osolit. Mnozí z úředníků, zejména těch magistrátních z Prahy nejsou a díky svým funkcím mají možnost nám život pořádně ztrpčit. A tak to dělají.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz