Hlavní obsah
Názory a úvahy

V lesích je hrozný nepořádek. Chcete vědět, čí je to vina?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
11. 9. 9:28

Zastavil se u mě kamarád cestou z hub a postěžoval si, jak se houby špatně sbírají, protože přes bordel nejsou vidět.

Článek

Do lesa moc často nechodím, ostatně ani ve Stromovce, kterou mám za rohem, už jsem dlouho nebyla, a tak mě zajímalo, co tím bordelem má na mysli. Domnívala jsem se, že půjde o nějaké odhozené papíry, pet lahve a podobně. Ale on mi vyprávěl o spadaných větvích, které nikdo neodklízí. Překvapilo mě to, protože při dnešních cenách energií bych předpokládala, že lidé do lesů pro dřevo chodí, protože co levnějšího a v podstatě i neškodného dát do kamen?

Hned jsem si vzpomněla na nešťastnou Maryčku Magdonovu ze Slezských písní Petra Bezruče. Umím tu báseň zpaměti a nikdy mě nepřestala dojímat. Také vzpomínáte? Maryčko, mrzne a není co jísti./ Na horách, na horách plno je dřeva./ Burmistr Hochfelder viděl tě sbírat,/ má mlčet, Maryčko Magdonova? Všichni víme, že Maryčka nakonec kvůli dřevu, které ukradla, aby se její malí sourozenci ohřáli, spáchá sebevraždu.

Dnes jsou lesy plné dřeva, nikdo o něj nestojí a přitom žádné tresty za sběr nehrozí. Zákon o lesích dovoluje návštěvníkům lesa kromě lesních plodů sbírat i suché na zemi ležící klesti pro vlastní potřebu. Toto platí v jakémkoli, tedy i soukromém lese, jen průměr větví bez kůry nesmí mít na silnějším konci větší než sedm centimetrů. Ale návštěvníky lesa to nezajímá a lesníky také ne, jenomže ti za to nemohou.

A chcete vědět, kdo za to může? Poslouchala jsem před časem rozhovor exprezidenta Václava Klause v televizi XTV, který na toto téma mluvil, a našla jsem si ho: „Já bych všechno táhnul k někdejšímu ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi blahé paměti, který za pomoci tehdejšího předsedy vlády Mirka Topolánka prosadil tak zvaný princip bezzásahovosti do zacházení s našimi lesy a zejména s národními parky. Šlo o tehdejší boj s kůrovcem a toho, jak oni s tím chtěli bojovat. Bezzásahovost je klíčová věc, a stejně jako v Českém Švýcarsku to vypadá v celé řadě dalších lesů u nás, kde je připravené prostředí pro další požár. A pak už jde jenom o náhodu, o okamžik, kdy se objeví jiskřička. Může vyletět odkudkoliv, třeba z komína nějaké staré lokomotivy, každopádně půda je na to těmito našimi ekologickými aktivisty připravená.“

Takže máte-li doma kamna, sbírejte spadlé větve. Pomůžete nejen lesu, ale i své peněžence.

Zdroj: Vysílání XTV, 4. 8. 2022, pořad Pane prezidente!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz