Článek
Bermudský trojúhelník. Už jen ten název v lidech vyvolává zvědavost a tajemství. Lodě mizící beze stopy, letadla ztracená z radarů, příběhy o podivných světlech a narušených kompasech. Celé dekády se spekuluje, co se v této oblasti mezi Miami, Portorikem a Bermudami vlastně děje.
Tak kde je pravda? Pojďme se na to podívat bez předsudků a pokusit se najít odpověď.
Kde se vzal mýtus o Bermudském trojúhelníku?
Celá hysterie začala 5. prosince 1945, kdy z floridské základny vzlétlo pět amerických bombardérů na běžný cvičný let. Po nějaké době se však velitel hlásil s podivnou zprávou – kompasy nefungují správně, ztratili jsme orientaci. Krátce nato letadla zmizela. Nikdy se nenašla.
Ještě záhadnější bylo, že i záchranné letadlo, které po nich pátralo, se ztratilo. Celkem tak během jediného dne zmizelo šest letadel a 27 mužů.
Novinář Vincent Gaddis v roce 1964 napsal článek o Bermudském trojúhelníku. O několik let později vyšla kniha Charlese Berlitze, která už úplně přilévala olej do ohně – Bermudský trojúhelník byl v ní popisován jako brána do jiné dimenze, kde mizí lodě i letadla beze stopy. Od té doby se záhada šířila jako lavina.
Skutečnost je často méně záhadná, než si myslíme
Let 19 a mnoho dalších zmizení má ale poměrně racionální vysvětlení.
V oblasti Bermudského trojúhelníku foukají silné větry, jsou zde silné mořské proudy a počasí se mění velmi rychle. Navíc v době, kdy mnoho těchto zmizení nastalo, nebyly navigační systémy tak dokonalé jako dnes.
Příklad? „Let 19“ se podle historiků ztratil proto, že jeho velitel mylně určil svou polohu a vedl eskadru nad otevřené moře. Když jim došlo palivo, letadla havarovala do oceánu. K tomu si přidejte silný Golfský proud, který velmi rychle odnáší trosky – není divu, že se nikdy nenašly.
Podobné je to s loděmi.
Například slavná loď Cyclops, která zmizela v roce 1918, byla přetížená a plula v neklidném moři. O mnoho let později se našly vraky podobných lodí, které se rozlomily a potopily kvůli přetížení.
Jinými slovy, v oblasti se nestává více nehod než jinde – jen jsme si všimli těch podivných.
A co magnetické poruchy?
Jedním z argumentů, proč se lodě a letadla v Bermudském trojúhelníku ztrácejí, jsou magnetické anomálie. Prý se zde kompasy chovají podivně a ukazují špatný směr.
Ano, zemské magnetické pole má oblasti, kde se chová neobvykle. Jenže Bermudský trojúhelník v tomto nijak nevybočuje – podobné anomálie se vyskytují i jinde, například v Tichém oceánu.
Pokud tedy někdy někomu nefungoval kompas, šlo spíše o běžné chyby přístrojů než o tajemné síly.
Metanové bubliny: Může moře „spolknout“ loď?
Zajímavá teorie říká, že ze dna oceánu mohou uniknout obří metanové bubliny, které sníží hustotu vody a způsobí, že se loď rychle potopí.
Tento jev skutečně existuje – metan se ukládá v oceánském dně a někdy dojde k jeho uvolnění. Ale…
1. Nejsou důkazy, že by se to v Bermudském trojúhelníku dělo pravidelně.
2. Lodě se nepotápějí najednou – většina vysílala nouzové signály nebo byla spatřena při bouři.
Takže opět – zajímavá teorie, ale důkazů je málo.
Statistika je neúprosná
A teď to nejdůležitější. Skutečně se v Bermudském trojúhelníku ztrácí více lodí a letadel než jinde?
Ne není to tak.
Podle záznamů americké pobřežní stráže a pojišťovacích společností je oblast Bermudského trojúhelníku jednou z nejfrekventovanějších lodních tras na světě. Denně tudy proplují stovky lodí a přelétají desítky letadel.
Ano, občas dojde k nehodě. Ale stejně tak se to děje v jiných částech světa. Když k něčemu dojde v Bermudském trojúhelníku, média se toho chytí a hned se spekuluje o záhadě.
Ale co když na tom přece jen něco je?
Nechci říkat, že víme úplně všechno.
Historie nám ukázala, že i ty největší záhady se někdy vyřeší nečekaně jednoduchým způsobem. Ale také víme, že lidská fantazie ráda přehání a dělá z běžných věcí něco tajemného.
Možná opravdu existují jevy, které neumíme úplně vysvětlit. Ale zatím máme daleko více logických odpovědí než těch mystických.
Ať už věříte na tajemné síly, nebo jen na zákony fyziky, jedno je jisté – Bermudský trojúhelník zůstane legendou ještě dlouho. A možná právě to z něj dělá tak fascinující místo.