Článek
Mezi nejoblíbenějšími svátečními cukrovinkami se již dlouhá léta drží čokoládové figurky Mikulášů. Nicméně není figurka jako figurka – pod veselým a lákavým obalem se mnohdy neskrývá čokoláda, ale tzv. kakaová pochoutka. Tento termín si zaslouží naši pozornost, protože právě zde se může skrývat velké zklamání pro všechny obdarované.
Kakaová pochoutka (a jiné zavádějící názvy) není pravá čokoláda. Jedná se o náhražku, která může obsahovat méně kakaové hmoty, více cukru a často také rostlinné tuky místo kakaového másla. Výsledkem je produkt, který sice vypadá jako čokoláda, ale rozhodně tak nechutná a ani nevoní.
Za své dětství jsem měl tu zkušenost najít v nadílce kakaovou pochoutku nespočetněkrát a ani jednou jsem si nepochutnal. Ba dokonce jsem babičce říkal, ať mi radši příště nekupuje vůbec nic.
Čtěte složení
Figurky zabalené v barevném alobalu mají unifikovaný vzhled, který funguje již desítky let. Zákazník proto okamžitě pozná, o jaký druh zboží jde, a většinou se nesoustředí na detaily. Veškeré informace o produktu se často skrývají na malé samolepce zespodu figurky – místě, kam se podívá jen málokdo (a výrobci to velmi dobře vědí).
Jestli kupujete čokoládu nebo „nepoživatelné bahno“ zjistíte právě tam. Pokud ve složení nenajdete výraz „čokoláda“, ale například „mléčná kakaová pochoutka“, „cukrovinka s kakaovou příchutí“ nebo „výrobek z kakaové polevy“ či jakýkoliv podobný popis, který krouží kolem kakaa, ale nikdy nezmiňuje čokoládu, máte v ruce často chuťově zcela neuspokojivou náhražku. Takový výrobek v první řadě neobsahuje předepsané množství kakaa, na kterém chuť čokolády závisí, a proto legislativa výrobcům u těchto produktů slovo „čokoláda“ zakazuje používat.
Pravda se však dá odhalit i dle ingrediencí. dTest píše: „Aby mohl výrobek nést takový název [mléčná čokoláda], musí obsahovat nejméně 25 % celkové kakaové sušiny, 14 % mléčné sušiny a minimálně 3,5 % mléčného tuku. Pro mléčnou čokoládu vyšší jakosti, označovanou také jako „extra“, jsou pak stanoveny vyšší nároky – 30 % kakaa a 18 % mléka.“
Nenechte se zlákat cenou
Nejspíš nejčastějším důvodem, proč někdo omylem koupí kakaovou pochoutku (protože si nedokážu představit nikoho, kdo by to koupil dobrovolně), je oproti pravé čokoládě značně nižší cena v poměru na gramáž. Figurka z opravdové čokolády při aktuálních cenách pravděpodobně nepůjde pod 30 Kč za cca 60 gramů, kdežto figurku „kakaová pochoutka“ lze nalézt minimálně o 10 Kč levněji. Věřte ale, že v tomto případě se vám snaha ušetřit absolutně nevyplatí. Kakaová pochoutka totiž bývá tak nepoživatelná, že neposlouží ani jako poleva na vánoční cukroví a často po krátké snaze o konzumaci stejně nakonec letí do koše. Jsou to tak leda vyhozené peníze.
Závěrem
Čokoládové figurky jsou více než jen zábavně tvarovaná čokoláda. Jsou tradicí, bez které by mikulášská nadílka nebyla kompletní. I když se zdají jako zbytečný výdobytek (Proč by nám nemohla stačit normální čokoláda?), musíme uznat, že mají své kouzlo. A tak za všechny děti, ale i dospělé, kteří si rádi o svátcích s hřejivou nostalgií vychutnají parádního čokoládového Mikuláše, na vás apeluji - dávejte si na kakaovou pochoutku pozor.