Hlavní obsah
Názory a úvahy

Sublimace: Ze sériového vraha špičkovým chirurgem

Foto: Freepik

Ilustrační foto

Jak může společnost transformovat temné stránky jednotlivců do něčeho užitečného? Představte si, že místo škody přinášejí užitek – třeba když se sériový vrah stane špičkovým chirurgem.

Článek

Sublimace – zní to složitě, ale představte si to jednoduše jako proces, kdy společnost svým působením promění temné stránky člověka na něco užitečného. Například když se z jedince, který by mohl být sériovým vrahem, stane špičkový chirurg, protože svou zálibu v lidském těle využije v medicíně.

Sublimace je psychologický jev, kterým se zabývali z různých pohledů např. filozofové Sigmund Freud, Jacques Lacan a C. G. Jung. 

Co to vlastně znamená?

V běžném životě se často setkáváme s tím, že máme různé impulzy nebo touhy, které se ne vždy hodí do pravidel společnosti. Sublimace v kontextu společnosti je způsob, jak tyto impulzy nasměrovat tak, aby byly přijatelné. Místo toho, aby člověk svým chováním ohrožoval okolí, najde činnost, která ho uspokojí, ale zároveň je společensky užitečná, nebo alespoň v mezích zákona. Například někdo, kdo by mohl mít sklony k agresi, se stane vojákem nebo sportovcem.

Ze sériového vraha chirurgem?

Zní to jako zápletka z filmu, ale je to zajímavý způsob, jak přemýšlet o tom, do jaké míry může společnost ovlivnit lidské chování. Představte si jedince, který by mohl být sériovým vrahem kvůli své fascinaci lidským tělem. Pokud mu ale společnost nabídne alternativu, jako je medicína, kde může tuto fascinaci využít konstruktivně, může se namísto zločincem stát odborníkem, který zachraňuje životy.

V chirurgii se totiž vyžadují úkony, které zahrnují operativní zákroky do lidského těla. Právě tato stránka by mohla přitahovat jedince s patologickými sklony, kteří nacházejí uspokojení v takových aktivitách. Rozdíl je v tom, že chirurg pracuje pod dohledem, v rámci přísných pravidel a s jasným cílem pomáhat.

Sublimační proces v našem extrémním příkladu samozřejmě vyvolává spoustu otázek. Je doopravdy možné někoho s destruktivními sklony proměnit v profesionála, který dělá něco užitečného? Sigmund Freud by nejspíše souhlasil. Méně extrémní případy, fungující však na stejném principu, vidíme všude kolem sebe a zabývá se jimi i umění. Třeba román Smrt v Benátkách od Thomase Manna zachycuje, jak hlavní postava slavného spisovatele sublimuje svoji touhu po adolescentním chlapci psaním poezie.

Závěr

Sublimace v kontextu společnosti je zajímavý pohled na to, jak společnost může ovlivňovat a měnit chování lidí. Myšlenka, že z potenciálního zločince může být užitečný člen společnosti, není jen teoretická, ale ukazuje, že záleží na prostředí a příležitostech, které člověku nabídneme.

Zdroje:

Další literatura:

Jednorozměrný člověk - Herbert Marcuse

Erós a civilizace - Herbert Marcuse

Nespokojenost v civilizaci - Sigmund Freud

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz