Hlavní obsah
Názory a úvahy

Tak co? Pomohly nám demonstrace proti bídě a vládě?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Ilustrační foto

10. 11. 16:52

Dokáže někdo vůbec odpovědět? Protože když se podívám na jejich webové stránky, nevidím tam žádné výsledky, ale jen anketu na konání další demonstrace.

Článek

Kdykoliv na to padne řeč a dožaduji se odpovědi, konverzace najednou nějak uvadá a nikdo se o tom nechce bavit. Přitom mě ti stejní lidé ještě před pár měsíci, přestože jsou to moji kamarádi, málem drželi pod krkem, protože mi jejich účast na demonstraci přišla směšná.

O co teda vlastně jde?

Umí to vůbec někdo říct? Když demonstrace nemají vůbec žádné výsledky, jen spokojené vykřičené účastníky, spokojené pořadatele a jejich spokojené peněženky, k čemu jsou? Přeci jejich účel nemůže být jenom o tom, že ti si myslí, že za něco bojují, a ti druzí na tom těží peníze. Protože takhle na to pohlíží jen málo lidí. Obyčejný člověk, který třeba i přemýšlí o účasti, má jedině pocit, že svou účastí přispěje ke změně.

Takže jde o peníze, nebo se fakt někdo snaží něco změnit? Samozřejmě je dost možné, že si touhle zábavní akcí, dokonce s představením šašků, některé podivné strany získávají příznivce pro budoucí volby, ale mám ještě dost víry o tom, že by tyhle pijavice stejně nikdo nevolil.

Proč další demonstrace?

Kdyby byly nějaké výsledky, opravdu by bylo třeba další demonstrace? To skutečně dokládá, že pořádat demonstrace a žádat o příspěvky od účastníků je super byznys. Jestli je tomu tak, možná by bylo dobré se ptát, co teď s tím. Ti, co tam chodí, si nikdy nepřiznají, že jsou taháni za nos, a ti, co tam nechodí, protože větří něco shnilého, nejspíš ani nemají sílu vysvětlovat nadšeným účastníkům, proč by bylo dobré ty jejich demonstrace přestat navštěvovat, aby už dali pokoj.

Kdy chcete přijít? A vezměte sebou chlast

Když jsem se podíval na jejich stránky, abych si přečetl nějaké to chvalořečení, čeho všeho už dosáhli, nestačil jsem se divit. Byla tam jen anketa o dalším konání a tak trochu mi to připomnělo, jak se s kamarády domlouváme po messengeru na další divoké posezení v hospodě. Mám pocit, že na této paralele něco bude. Demonstrace se očividně stala jen novým způsobem, jak se v této době socializovat a dobře se pobavit. A to není v pořádku.

Je to znevažování demonstrací

Přestávám mít pocit, že někdy nějaká demonstrace ještě bude mít smysl. Pamatuji si před mnoha a mnoha lety, kdy demonstraci pořádala strana Pirátů (tehdy ještě s pupeční šňůrou). Nevybavuji si, že by tam po nás někdo požadoval nějakou finanční podporu. Nebo že by nám tam do hlavy celé dopoledne někdo něco hustil. Všichni jsme věděli, proč přesně tam jdeme - aby se nerušil bezplatný internet v knihovnách. Postáli jsme si tam, pohovořili a v klidu zase odešli. Nikdo tam nedělal problémy, aby tam musela hlídat polovina pražských policistů. Zkrátka klidná a důstojná demonstrace. A tak by to mělo být.

Demonstrace pořádané spolkem Česko proti bídě považuji za urážku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz