Článek
Ne zase tak dávno jsem se zmínil, že chceme-li bojovat proti kuřákům obyčejných cigaret, měli bychom cigarety zrušit úplně. Tato moje snaha, byť nadsazená (protože je jasné, že nic takového se v blízké budoucnosti nestane), se nesetkala s velkým pochopením. Na jednu stranu jsem to čekal, no na druhou jsem nebyl úplně připravený na to, že hlavním argumentem se stane hláška „ale bez cigaret se sníží státní rozpočet“. Přiznávám, že některé argumenty naopak byly k věci. Třeba to, že kdyby se cigarety zakázaly, vznikl by černý trh. Na to konto také přiznávám, že můj původní návrh potřebuje promyslet znovu.
Ovšem tak či onak mi přijde neetické omlouvat kuřáky jen tím, že přispívají do státní kasy. Vadí mi, že se na kuřáky pohlíží s mnohem větším odpuštěním než na alkoholiky. Ve výsledku je obojí závislost a obojí by se mělo stejnou mírou nepodporovat. Jde tady přece o zdraví lidí. Již zmíněný argument však není jen neetický. Dokonce si dovolím tvrdit, že je mylný.
Za co zaplatí průměrný Čech nejvíc?
Průměrná česká domácnost, jak uvádí web srovnejto.cz, zaplatí nejvíce za bydlení, potraviny a dopravu. Alkohol a tabák se pohybuje až na předposledním místě, pokud vynecháme položku „ostatní“. Je sice pravda, že cenu cigaret z většiny tvoří daně, ale podle statistik to není něco, co by bylo primárním zdrojem pro státní kasu. Kdyby se tak cigarety zrušily, rozhodně by náš stát nezkrachoval.
Problematika všeobecného dobra ohledně substancí
Kdo chce, důvod si najde. Když říkám svému otci, že by měl přestat kouřit, že už to po dvou infarktech opravdu není sranda, mávne nad tím rukou. Vymlouvá se, že už kouří tak dlouho, že přestat prostě nemůže. Podobně to má spousta jiných kuřáků. Nic, kromě jejich vlastního rozhodnutí, je nedonutí s kouřením seknout. Jejich závislost je natolik silná, že zkoušet různé alternativy výslovně odmítají.
Jejich smýšlení je pak v určitých situacích poněkud dětinské. Když může kouřit on, tak proč bych nemohl kouřit i já? Jakmile stejný argument slyšíme u dětí (třeba s hračkami nebo sladkostmi), většinou se zachováme tak, že sladkosti nedostane ani jeden a je pokoj. Říct, že by neměl kouřit nikdo a cigarety se měly zakázat, se tak zdá jako osvědčené řešení.
Toto všeobecné dobro však samozřejmě není zcela ideální. Nikdy totiž nebude fér. U sladkostí na tom bude bito dítě, které mělo sladkostí méně. Navíc si dítě vždycky může sladkosti opatřit za našimi zády. A tak by to pravděpodobně bylo i s cigaretami. Kdyby se postavily mimo zákon, vznikl by černý trh a už by na cigaretách nevydělával stát, ale zcela jiné organizace, které přináší do společnosti velké zlo, neboť se s jejich nelegálním podnikáním často objevují i věci jako úplatky, vydírání atp.
Lze se vůbec dobrat k nějakému řešení, které je fér?
Co se týče invazivních řešení, dovolím si tvrdit, že nejspíš ne. Lidem většinou nepomáhá ani osvěta o zdraví, ani zdražování. Snad jediné, co by se ještě mohlo zkusit, je cesta skrze populární kulturu.
Sám se přiznám, že když jsem ještě kouřil a viděl někoho v televizi, jak kouří, dostal jsem chuť na cigaretu. Třeba noirové filmy jsou plné scén s kouřením. Nevyvarují se toho ale ani novodobé snímky. Třeba film Joker z roku 2019 je plný scén, kde Joaquin Phoenix, ztvárňující postavu Jokera, s velikou grácií potahuje cigaretu. Tento akt má za cíl ukázat jeho emocionální rozpoložení - je zoufalý a útěchu mu poskytují cigarety. Bohužel nežádoucím účinkem při percepci takového obrazu je i reakce mozku, který začne volat po skutečné cigaretě. Někomu to možná může připadat i atraktivní a chtěl by kouřit jako Joker. Ale to už jsou vedlejší pochody mysli, ve kterých se teď asi nemá smysl přehrabovat.
Bylo by směšné, kdyby se někdo rozčiloval, že už se ve filmech tolik nekouří. Nejspíš by si toho ani nikdo nevšiml. Kdyby ale z populární kultury kouření vymizelo, mohli bychom budoucí generace lépe podpořit v myšlence, že kouření je něco, co už není in. Co patří do starých filmů a tam to má taky zůstat. Starší generace už tím nejspíš nespasíme, ale budeme moci s klidem spát alespoň s tím, že naše děti a děti jejich dětí si třeba budou škodit zdraví o něco méně.