Hlavní obsah
Názory a úvahy

Zateplení domu má být brzy povinné. Pro nové budovy i solární technologie

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Freepik

Ilustrační foto

9. 11. 15:49

Okamžitě vyvstává otázka: Kde na to asi máme vzít? Tento návrh Evropského parlamentu se zdá naprosto šílený. Naštěstí to ještě není finální.

Článek

Evropský parlament tuto směrnici schválil v březnu 2023. Samozřejmě se jedná o ekologický počin, jehož výsledkem má být snížení energetické náročnosti budov a skleníkových plynů. Všechno se bude řídit normami. Údajně by měly být domy zatepleny už od roku 2033. Nové budovy by pak měly mít nulové emise a povinné solární technologie od roku 2028.

Pro a proti

Je to sice hezké, protože kdyby se nás někdo zeptal, jestli chceme udržitelnější žití a snížení skleníkových plynů, nejspíš každý by odpověděl, že ano. Skleníkové plyny nejsou žádný hoax, jejich přítomnost a škodlivost pro planetu je prokázána, i když se mnozí lidé snaží zavírat oči a bojovat proti této těžké informaci kde čím, třeba hypotézou o dobách ledových a dobách tepla, i když pro něco takového v tomto kontextu je pramálo důkazů.

Bolestné je ovšem to, že různá stávající ekologická opatření nás zas tolik neomezují, kdežto něco jako povinné zateplení rozhodně ano. Ne každý na to totiž má peníze. A kdo je má, ten už má s velkou pravděpodobností dům dávno zateplený.

Autor tohoto článku má z povinného zateplení sám strach. Bydlí totiž ve stoletém domě a už delší dobu jeho a rodinu trápí stav střechy. Představa, že by do deseti let měl sehnat peníze na novou střechu, a ještě na zateplení je jako zlý sen. Něco takového není možné pro běžného občana střední třídy.

Další podmínky

Nová směrnice je trochu složitější. Například obytné budovy by údajně měly dosáhnout energetické třídy E již do roku 2030 a 2033 by pak měly splňovat alespoň třídu D. Těmito detaily se autor článku zabývat nebude, neboť i přesto platí, že rok 2033 bude pro obytné domy klíčový. Nebytové a veřejné budovy toto mají splnit ještě dříve, konkrétně do roku 2030.

Dále nové stavby mají mít od roku 2028 nulové emise, veřejné již od roku 2026, a od roku 2028 by měly nové budovy také využívat solární technologie. Prý pokud to bude vhodné, ale co si pod tím představit? Jestli se proto chystáte stavět třeba pro své děti, nejspíš se vám to prodraží.

Foto: Image By vecstock on Freepik

Poslední paprsek naděje

Naštěstí jsou zde odborníci, kteří se směrnicí zcela nesouhlasí, případně ji chtějí doplnit a upravit. Navrhují např. vyjmout z těchto podmínek rodinné domy i některé bytové domy, kde by takové práce nebyly z finančního hlediska možné, ani kdyby se skládali všichni majitelé bytů.

Ve hře jsou samozřejmě i případné dotace nebo zvýhodněné půjčky, ale tak či onak nás to zřejmě bude stát peníze.

Výsledná podoba směrnice se ještě může změnit. Nesmíme proto panikařit, ale v dnešní době se i tak musíme mít na pozoru.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz