Článek
Po tom, co se cena za krabičku cigaret vyhoupla přes sto korun, sáhli mnozí naštvaní kuřáci po levnějším a trochu zdravějším užívání nikotinu - elektronických cigaretách využívajících tzv. liquid (jehož kvalita je pod přísnou kontrolou dle předpisů EU). Takže zatím co ti, co se nedokázali zbavit klasických cigaret, platili za své povyražení klidně i 150 korun za den (pokud vykouřili denně jednu krabičku), veselí vapeři si dokázali namíchat 30 ml náplně za asi 30 Kč a vydržela jim alespoň 3 dny.
Tomu však vláda letos učinila přítrž. Na liquidy byla uvalena spotřební daň 2,5 Kč za 1 ml produktu (v roce 2025 bude daň dokonce 5 Kč/ml), což zvedlo výslednou cenu u největšího českého řetězce ze 750 Kč (listopad 2023) za 1 l neochucené báze na 4 000 Kč (listopad 2024). Počínaje říjnem (kdy většině prodejen došly zásoby zboží bez kolku) se proto kuřákům elektronické cigarety vyplatí leda zdravotně. To je však pro mnohé důvod zcela nedostatečný. Protože komu chutná, tomu chutná, a pokud nejsou motivací peníze, není důvod situaci měnit.
Vláda tím v podstatě dala najevo, že je jim naše zdraví putna a schovávají se za alibismus, kolem kterého se ve vzduchu vznášejí dva směšné argumenty: (1) elektronické cigarety a příslušenství zdražuje, protože ovocné náplně lákají děti a (2) cigarety zdražují, aby lidé přestali kouřit.
Problém prvního argumentu je nejen ten, že se jedná o dobře známý populismus hrající si na to, že všem jde především o blaho dětí, i když to není tak úplně pravda (pro ochranu dětí před tabákovými výrobky by se dala udělat spousta efektivnějších opatření), ale i ten, že mnozí nezletilí ještě nemají páru o hodnotě peněz, a tak zdražení povede leda ke zvýšeným výdajům z jejich kapesného.
V druhém případě se pak dá odvodit jednoduché tvrzení - komu vysoká cena cigaret vadí, ať přestane kouřit, protože ho do toho přeci nikdo nenutí. Pointu to sice má, ale je třeba držet na paměti, že nikotin je návyková látka a zbavit se takové závislosti vyžaduje sílu a odvahu, kterou zkrátka většina uživatelů nikotinu nemá. Říkat jim proto, aby přestali kouřit, je pro mnohé asi jako říkat, aby feťáci přestali fetovat, alkoholici pít, gambleři házet peníze do automatu, nebo aby lidé přestali jíst čokoládu (i u čokolády byly prokázány návykové tendence). Jednoduše se shodneme, že situace je komplexnější, jinak by nebylo třeba léčeben.
Takže o co se tedy vláda snaží? Nepopsal bych to jinak než neetické zneužívání závislosti občanů. Vláda by měla mizení klasických cigaret podporovat, včetně přechodu na elektronické cigarety, u kterých je prokázána větší šance, že uživatel nikotin nakonec vyřadí úplně. Nikoliv házet všem klacky pod nohy rovným dílem, tedy i těm, kteří se alespoň zvládli zbavit zápachu, i když nikotinu zatím ne.
Závěrem
Kvůli mnoha dezinformacím šířených ohledně elektronických cigaret na bází liquidu považuji za nutné sdělit tyto informace: Liquid je tekutá náplň na bázi tělem přirozeně vstřebatelných látek glycerínu a monopropylenglykolu, užívaných nejen v potravinářství, ale i v medicíně, dále nikotinu a aroma. Podle Cancer Research UK, největší nezávislé organizace na výzkum rakoviny na světě, nebyl nalezen důkaz o tom, že by liquid v el. cigaretách způsoboval rakovinu.
Oproti tomu stejná organizace prokázala, že klasické cigarety způsobují alespoň 16 druhů rakoviny. Obsahují totiž přes 5 000 různých chemických látek a z nich minimálně 70 je rakovinotvorných.