Článek
Vůdce smečky v uvozovkách
Pokud se někdo chce inspirovat u psích předků, měl by vědět, jak to v takové vlčí smečce doopravdy chodí. Vlci žijí ve skupinách příbuzných jedinců, jedná se tedy vlastně o takové rodiny. Vedoucí roli má přirozeně rodičovský „alfa“ pár, který se jako jediný páří. Jejich potomci se nesnaží sesadit rodiče a rodiče nemají důvod ohrožovat postavení svých dětí. Pokud někdy pozorujeme, že jeden vlk leží před druhým na zádech, děje se tak dobrovolně, z iniciativy podřízeného jedince, který tím provádí jakýsi usmiřovací rituál. Žádné agresivní vynucování ze strany nadřazeného. Vlk by násilím převrátil jiného vlka na záda pouze v případě, kdyby ho chtěl zabít. Rozumí-li váš pejsek ještě stále po vlčím a převracíte-li ho takto v rámci výchovy, doslova se může bát o svůj život. Používáte silně nepřiměřený trest…
A co když psi navíc vlčí manýry už vůbec neznají? Takových bude většina, je to totiž hodně dávno, co se z vlka stal pes a ten proces byl pěkně zdlouhavý. Dobře, tak se zkusíme přiučit ve psí smečce. Tam to však vypadá všelijak v závislosti na složení. Důležité je, že vůdčí jedinci své postavení neudržují násilím. Využívají spíše psychologické triky. Lidé se je mohou snažit vypozorovat a napodobit. Ale bude mít jejich použití stejný účinek? Pravděpodobně ne, protože nejsme psi. Nedokážeme přesně napodobit jejich mimiku, signály, postavení těla a ve většině případů ani správné načasování. Výsledkem jsou v lepším případě komické situace, v níž se snažíme chovat jako zvířata. Náš mazlíček z toho bude pouze zmatený. Kdybychom si od pravých psích vůdců nutně chtěli něco odnést, můžeme se inspirovat spíše jejich přístupem k vedení. Tito jedinci jsou si jisti svou pozicí a nesnižují se k šarvátkám ani k tomu, aby si něco dokazovali. Členům své smečky jsou mentory a oporou. Takový by měl být i dvounohý vůdce!
Pravidly k větší volnosti
A co kdybychom pejska prostě nechali žít, dopřáli mu maximální volnost a jen si užívali společné soužití? Určitě by to šlo, ale brzo by se začaly ukazovat trhliny našeho plánu a život by vůbec nebyl tak pohádkový. Pes neocení, když ho necháte růst jako dříví v lese. Větší službu mu prokážete tím, že ho vedete tak, aby se snadněji naučil žít ve světě lidí. Výchova, výcvik a stanovení pravidel mu dají prostředky pro komunikaci s páníčky. Poskytnou také jistotu a zajistí i více zábavy. V dnešní době totiž existují metody, díky kterým vás bude trénink oba bavit a trestům se snadno vyhnete velkým obloukem. Vychovanému psovi navíc můžeme dát mnohem více volnosti, aniž bychom měli strach o něj či o okolí.
To je úleva… Psa si nemusíte nechat skákat po hlavě ani není třeba lézt po čtyřech a vrčet na něj. Jak na to vůdcovství tedy jít? Dokonalým šéfem nebudete ze dne na den, je to tak trochu práce na celý život. Ale když budete stále směřovat k pěti základům, začne vaše aura vůdce rychle sílit!
1) KLID
Poslouchali byste někoho, komu každou chvíli rupnou nervy, občas dostane hysterák a často úplně zbytečně křičí nebo panikaří? Kdežto klid a vyrovnanost, to jsou kvality, které bývají obdivovány. U někoho takového hledáte oporu i odpovědi. Psi to mají stejně.
Tip: Pomozte si používáním píšťalky či jiného signálu. Není zde prostor pro ovlivnění nervozitou tak, jako v hlase. A s pejskem pracujte vždy jen s dobrou náladou!
2) DŮSLEDNOST
Teď platí tohle, ale zítra už se to nemusí. Chcete, aby přiběhl na první zavolání, ale většinou nejste schopni to zařídit. Správné chování se pokaždé nepodaří označit. Máte v tom nepořádek? Váš pes taky. Tak proč by nezkoušel různé varianty včetně těch pro vás nevhodných?
Tip: Zkuste chybám vašeho pejska předcházet, ne je napravovat. Důslednost pak nebude takovou výzvou…
3) SROZUMITELNOST
Psi i lidé mluví naprostou odlišnou řečí, jinak se učí a úplně rozdílně chápou souvislosti. Musíte najít způsob, jak psovi danou věc vysvětlit tak, aby to pro něj bylo maximálně srozumitelné.
Tip: Je důležité mít na paměti, že nejprve musíme chování naučit, pak postupně zvyšovat kritéria a až na konec něco pravidelně vyžadovat. Každý majitel by si také měl nastudovat alespoň základy psího učení a chápání.
4) OBJEKTIVNOST
Jste opravdu objektivní, když popisujte chování svého pejska nebo je vaše vnímání reality trochu zkreslené vinou emocí či snahou o zjednodušení?
Tip: Nedávejte psovi nálepky typu „on je hloupý“, „on je zlý“ apod. Objektivní popis skutečnosti pomůže najít řešení - není zlý, vrčí u misky, protože má strach, že mu to někdo sebere (mohlo by se mu do jídla vždycky ještě něco přihodit, aby si spojil, že ruka dává, ne bere.)
5) PŘESVĚDČIVOST
Nejsme soupeři. Chceme, abychom spolu tvořili výborný tým. Psi nejsou hloupí a hrají ve svůj prospěch. Poznají, pokud se ocitnou z vašeho fyzického dosahu a na druhou stranu se sakramentsky budou snažit, mají-li k tomu důvod. Ten udává páníček a ví moc dobře, co právě na jeho psa funguje.
Tip: Motivace nejsou jen pamlsky. Zapojte kreativitu! Využít můžeme celou řadu hraček, dotyků, aktivit či psychologických triků. Co miluje váš pes ze všeho nejvíc?