Článek
Prd, pšouk, kozlík, duch, vítr a jiné názvy, které jsou staré jako lidstvo samo. Méně známé jsou ale jejich příčiny, složení a zdravotní komplikace, které mohou představovat. Pojďme se ponořit do tajemných hlubin lidského těla a prozkoumejme takový flatus podrobně.
Proč prdy smrdí?
Prdy, známé vědecky jako flatus, jsou směsí různých plynů produkovaných během trávení. Obsahují dusík, vodík, oxid uhličitý, metan, kyslík a malou, ale klíčovou složku – sulfan. Právě sulfan, obsahující síru, je hlavním viníkem zápachu. Přestože tvoří méně než jedno procento směsi, jeho pach připomíná zkažená vejce nebo shnilou zeleninu.
Plyny vznikají v našem trávicím traktu rozkladem potravy, množstvím spolknutého vzduchu a chemickými reakcemi v žaludku. Střevní bakterie kvasí potravu a produkují plyny, které pak vypouštíme. Některé potraviny nás nadýmají více než jiné, zejména ty obsahující hodně síry, jako jsou luštěniny, zelí, sýry, pivo a vejce. To ovlivňuje nejen pach prdů, ale také jejich četnost.
Kolikrát denně prdíme?
Průměrný člověk vypouští střevní plyny asi čtrnáctkrát denně. Možná se to zdá hodně, ale většinu z toho si ani neuvědomujeme. Během spánku, kdy je tělo uvolněné, vypouštíme plyny nejvíce.
Prdy po celém světě
V naší kultuře není prdění na veřejnosti běžné, naopak je považováno za trapné. Existují však i kultury, kde prdění není žádnou ostudou. Například některé kmeny v Jižní Americe používají prdění jako pozdrav. V Číně dokonce existuje povolání čichač prdů – věří se, že podle pachu lze vytvořit diagnózu různých zdravotních problémů.
Jak prdy zní?
Zvuk prdění je způsoben kmitáním tkání v okolí řitního otvoru. Rychlost úniku plynů je v průměru 3 metry za sekundu, ale může se lišit v závislosti na aktuálním tlaku plynu.
Zajímavá fakta o prdech
- Průměrné složení prdu je 59 % dusíku, 21 % vodíku, 9 % oxidu uhličitého, 7 % metanu a 4 % kyslíku (tato směs je díky obsahu vodíku a metanu HOŘLAVÁ).
- Teplota plynů odpovídá tělesné teplotě, tedy asi 36,5 °C.
- Plynatost mohou způsobovat různé potraviny a intolerance, například intolerance laktózy nebo lepku.
Prdy zvířecí říše
Rekordmani ve výrobě metanu jsou přežvýkavci. V jejich bachoru, což je jeden ze tří předžaludků, kde začíná trávení, žije velké množství mikroorganismů. Například každá kráva nebo býk uvolní do vzduchu úctyhodných 45 kilogramů metanu ročně (celosvětový průměr)!
Dobře živené krávy chované pro mléko mohou dosáhnout až 95 kg metanu. Na celém světě žije asi 1,4 miliardy krav a býků, což znamená, že ročně vyprodukují kolem 60 milionů tun metanu! Podobné výkony mají i další přežvýkavci.
Velbloudi například vyprodukují 58 kg metanu ročně na jedno zvíře, buvoli a žirafy 50 kg a losi 31 kg. Mezi nepřežvýkavými savci vynikají sloni s produkcí 26 kg metanu na jedince za rok, koně s 18 kg a hroši s 17 kg. Lidé s ročním průměrem 0,05 kg metanu na osobu zůstávají v tomto žebříčku daleko vzadu.
Závěr
Prdy jsou tedy nejen zdrojem humoru, ale také ukazatelem našeho zdraví. Takže až příště někdo upustí páru, vzpomeňte si na to, že je to vlastně projev dobře fungujícího trávicího systému!
Zdroje