Hlavní obsah
Lidé a společnost

Co dělat při blackoutu, aby to nebylo jako ve Španělsku?

Foto: Halflink (chatGPT)

Pár hodin bez proudu zvládne každý. Ale co když světlo naskočí až druhý den, nebo ani to ne?

Článek

V pondělí 28. dubna 2025 se celé pevninské Španělsko ocitlo bez elektřiny. To znamenalo nejen spoustu lidí uvízlých ve vlacích nebo výtazích. Mobilní sítě kolabovaly a část území byla bez signálu úplně. Mnoho dalších se tak ocitlo v komplikované situaci, ovšem jednoduché to nemuselo být ani pro ty, kteří byli doma. Zbytek Evropy byl o výpadcích ve Španělsku informován dříve než většina domácích.

Elektřina se začala vracet až k večeru – ale i ve 23:00 bylo znovu připojeno jen asi 50 % země. Plný provoz se podařilo obnovit až v úterý ráno. Celkem tak blackout trval 10 až 18 hodin podle oblasti. To ve výsledku nezní tak zle – ale vezměte si, že výpadky u nás trvají jen pár minut. Když by proud nešel čtyři hodiny a byli jste odříznutí od kontaktu s okolím, jistě by to přidalo na dramatu.

Co lidem nejvíc chybělo

Zkušenosti lidí byly napříč Španělskem jednotné. Nešlo jen o tmu a vypnuté spotřebiče – stresovalo je, že se nemohli nikam dovolat, nic zaplatit, nikam se dostat. Chyběla jim také hotovost a pitná voda. A taky plán.

Zpětně se ukazuje, že kdo měl doma rádio na baterky, powerbanku a zásobu vody, byl o velký krok napřed. A kdo k tomu přidal pár konzerv, hotovost a byl navíc domluvený s rodinou na postupu v podobných situacích, mohl být ještě o dost klidnější. Není hned potřeba být připravený na občanskou válku – pár základních věcí Vám ale pomůže přečkat první komplikované hodiny až dny bez velkého stresu.

Základní výbava (minimum, které může rozhodnout)

  • Voda: doporučují se 2-3 litry pitné vody na osobu a den.
  • Jídlo: obvyklé zásoby vám úplně nepomůžou – buď nevydrží bez chladu, nebo se musí vařit – proto je dobré doma mít něco trvanlivého (tyčinky, konzervy). Můžou to být věci, které snadno spotřebujete i na výletech. Prodávají se i expediční sušená jídla, která přidáním vody ohřejete v sáčku – to ale není nutnost.
  • Světlo: LED svítilny, ideálně čelovky. Nezapomeňte na dostatek náhradních baterií. Svíčky také poslouží, ale zacházejte s nimi zvlášť opatrně – volat hasiče bez telefonu je náročné.
  • Rádio na baterie: při delším výpadku signálu bude vaším zdrojem informací starý dobrý rozhlas.
  • Powerbanka: nejspíš ji doma máte – zkontrolujte občas, že je nabitá.
  • Lékárna a hygiena: léky obvykle máte doma, navíc se hodí vlhčené a dezinfekční ubrousky, kdyby netekla voda.
  • Hotovost: bankomaty bez proudu nefungují, obchodníci nemusí přijímat karty – pokud tedy vůbec otevřou, bude to za hotové.
  • Karta s kontakty: může se hodit mít poznamenané základní kontakty na nejbližší – pokud jim budete mít z čeho zavolat.
  • Plán: současné rezonující téma blackoutu může být důvodem se pobavit doma o tom, co budeme dělat, když se nebude možné spojit – když budete vědět, že se po třech dnech sejdete na chalupě, nebo že rodiče potkáte pro kontrolu každý den ve tři u školy, přidá vám to na klidu.

Co udělat s ledničkou, než odejdete z bytu

Pokud výpadek trvá už druhý den a rozhodnete se odejít třeba za rodinou do místa s lepším zázemím, nezapomeňte na jednu nepříjemnou, ale důležitou věc: obsah vaší lednice a mrazáku.

Z chlazených věcí se po pár hodinách stanou věci k okamžité spotřebě a později můžou být i rizikové. Mražené vydrží zmrzlé 24-48 hodin. I tak ale při obnově proudu zvažte, zda např. krevety stojí za to riziko.

Pokud navíc budete domácnost opouštět, můžete věci rovnou vyhodit, ať vás po návratu nečeká voňavé překvapení.

Drobné, ale užitečné tipy

  • Jednu lampičku nechte zapnutou – poznáte tak, že se proud vrátil. Po vzoru Saturnina můžete dát i sirku do zvonkového tlačítka, ale pak hrozí leknutí.
  • Citlivou elektroniku raději odpojte – může ji poškodit nárazový proud po obnovení dodávek. Tady pomůžete i odpojením na spotřebu náročnějších zařízení – síť se tak nepřetíží a dodávky budou dříve stabilní.
  • Počítejte s komplikacemi na cestách – chaotická situace a horší koordinace bezpečnostních složek se může projevit i ne cestách – než někam vyrazíte dobře zvažte, že místo bytu bez proudu nebudete nocovat v autě na ucpané dálnici.

O blackoutu se mluví dlouho, podobně jako se mluvilo o nevyhnutelné pandemii

Blackout ve Španělsku nebyl sci-fi scénář, ale realita, která se může dotknout i nás. Bez elektřiny nemusíme být hned ztracení, ale můžeme si tak připadat. Připravit se na 2–3 dny znamená jen drobnou investici, ale dodá Vám to klid. S vypínáním stabilních elektráren a přechodem k zelené, ale nárazové energii bude elektrická soustava čelit podobným zkouškám v každé moderní zemi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz