Článek
A nejste v tom sami, hlásím se do klubu. Ne snad že bych propadl pocitu, že je chatGPT mou virtuální přítelkyní. I když věcné odpovědi a nulové nároky z ní dělají vážnou konkurenci. Mám ale rád, zvláště ve psaném projevu, zdvořilé a kultivované vyjadřování.
Nepíšu tedy infantilní „ahojky, jak se dnes máš?“ ale „prosím připrav mi rešerši k článku Zdvořilostní fráze zvyšují náklady na chod AI“ už použiji zcela běžně. „Díky“ už pak neodpovídám, ale občas mi tam vklouzne, když je potřeba něco upravit „díky, ale představoval jsem si to v bodech“.
Takové zdvořilostní fráze nejsou úplně zbytečné, můžete dost dobře napsat jen příkaz a bude to fungovat. Když ale chcete, aby byla konverzace s modelem podobná rozhovoru s kolegou, použitím zdvořilostních frází docílíte toho, že AI bude odpovídat více lidsky, někdy i obsáhleji.
Na druhou stranu ale každé slovo, v názvosloví generativních AI modelů „token“, znamená další slovo navíc, které zaměstná servery o trochu víc. I kdyby to bylo pouhé 1 %, je to v počtech miliardách dotazů znát.
Tuto skutečnost veřejně potvrdil i šéf OpenAI Sam Altman, který uvedl, že právě tyto zdvořilostní fráze stojí firmu velké peníze. „Tens of millions of dollars well spent — you never know“ (volně přeloženo: „Desítky milionů dolarů dobře investovaných — člověk nikdy neví“) napsal na Twitter a narážel tím na už zlidovělou hlášku „já AI vždycky děkuju, aby mě ušetřila, až ovládne lidstvo“.
Z tohoto pohledu tedy jsou zcela zbytečné prompty typu „dobrý den“ nebo „děkuji“. I tyto prosté fráze chatGPT musí zanalyzovat a musí na ně odpovědět. Je to asi jako říkat ráno tkaničkám, že je teď zavážete, aby se nelekly.
Sporné je to naopak u delších, zdvořilých promptů, kde už zadáváte konkrétní úkol. Tady bych doporučoval se naučit omezovat výplňová slova jako „mohl bys“, nebo „kdyby to šlo“. AI jednak vždycky může, a navíc taková slova komplikují zadání a mohou znejasnit zadání. Namaluj domu „zelené dveře“ je něco jiného, než „mohly by dveře být zelené?“. Dveře by zcela jistě mohly být i duhové, ale „chce teď uživatel, abych je udělal zelené?“ proběhne přemýšlivému chatGPT tranzistory.
Naopak slova udávající tón chatu, třeba „hele kámo napadlo mě, proč jsou plameňáci růžoví“ vyvolá odpověď v podobném duchu: „Čus kámo! To je fakt dobrá otázka – a odpověď je docela vtipná: plameňáci nejsou přirozeně růžoví, ale zbarví se tak kvůli tomu, co žerou.“ a dokonce přidal i smajlíka. Různý tón může být vhodný pro různá zadání – tohle třeba při přípravě kvízu pro omladinu, ale uvolněnější tón můžete preferovat i při běžných odpovědích, kdy může být příjemnější „teplé lidské slovo“ než strojová mluva.
Přemýšlet o všech slovech v promptu jako o věcném zadání ušetří serverové kapacity (a tím i elektřinu a peníze), ale zároveň Vás posune v pochopení, jak chatGPT funguje díky vyšperkovaným zadáním budete dostávat zase o něco lepší odpovědi.