Hlavní obsah
Názory a úvahy

Co je v historii nezpochybnitelné?

Foto: Hana Lišková

Pohled na Vltavu a Karlův most

Země se měnila i bez přičinění člověka a tím spíše lidskou činností. To je snad jediný axiom, který můžeme uvést při výkladu dějin.

Článek

Někdo řekne, že nezpochybnitelná data jsou data. Pro ranný středověk v České kotlině se ukazuje, že ani tato data nemusí být nezpochybnitelná.

Vezměme smrt sv.Václava. Původně se díky kronikářům uvádělo, že zemřel v roce 929, později historici uváděli rok 935 a v poslední době se již uvažuje o tom, že to bylo až v roce 936. V učebnicích i článcích k 28. září, kdy byl údajně Václav napaden Boleslavem v Boleslavově sídle. V té době měl Boleslav již se svou manželkou Biagotou zřejmě tři děti (Boleslava, Doubravku a Mladu). Václav zřejmě nebyl ženat a osudy jeho syna Zbraslava, který byl pravděpodobně levoboček, jsou neznámé. Existují úvahy, že ho zabil sám sv.Václav. Kdo tedy měl zájem na vyvolání konfliktu, který skončil smrtí Václava?

Podobně bychom mohli probírat řadu událostí z dějin naší země.

K napsání tohoto článku mě vyprovokoval článek Jana Zieglera „Habsburkové tolik utiskovali Čechy, až ti se stali špičkovými podnikateli a „miliardáři““.

Hned v úvodu Jan Ziegler klade sugestivní otázku. „Podunajská říše údajně byla žalářem národů a Češi v něm prý byli utiskování. Jak je tedy možné, že mnozí z nich se stali světově uznávanými podnikateli?“ A v článku dokládá fakty o vývoji firem, které vznikly a působily na území dnešní ČR, že tehdejší Čechy a Morava byly nejvíce průmyslově rozvinutými zeměmi v rámci Rakousko-Uherské monarchie. Tedy jaký útisk Čechů?

Jako příklad českého úspěšného podnikatele uvádí Emila Škodu. Přehlíží takovou maličkost, že Ing. Emil rytíř Škoda (Emil Ritter von Škoda) pocházel z rodiny zámožných plzeňských kruhů, které přešly do německého politického a kulturního tábora a ztratily své české smýšlení.

Sice uvádí, že k založení firmy Laurin a Klement vedla Klementa odpověď ústecké kanceláře německé firmy na jeho reklamaci podanou v českém jazyce, že odpověď musí být podána ve „srozumitelném jazyce“, ale mimo jeho pozornost zůstává skutečnost, v Předlitavsku sice bylo nařízeno státním úřadům na česká podání odpovídat též česky, ale vnitřní agenda zůstávala dál jen německá. Do roku 1997 navíc platilo nařízení císaře Františka Josefa I., že němčina je oficiální řeč v monarchii. Německý jazyk byl již od tereziánských a josefínských reforem prakticky užívaným jednotným úředním jazykem.

Opomenutím těchto faktů, vytváří dojem, že Češi měli zcela rovnoprávné postavení, že neprobíhalo žádné odnárodňování.

Výběrem dat a faktů mohu změnit pohled na určité období. Mohu ho glorifikovat nebo vykreslit v černých barvách.

Články o historii často více než výpovědí o popisovaných událostech jsou výpovědí o postojích a politické orientaci autora, i když ten si to nemusí uvědomovat.

https://www.denik.cz/z_domova/tajemna-smrt-svateho-vaclava-nevime-presne-kdy-probehla-ani-jak-20200927.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Boleslav_I.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zbraslav_(syn_svat%C3%A9ho_V%C3%A1clava)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_V%C3%A1clav

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakousko-Uhersko

https://medium.seznam.cz/clanek/jan-ziegler-habsburkove-tolik-utiskovali-cechy-az-ti-se-stali-spickovymi-podnikateli-a-miliardari-116242#utm_source=subscription_notification&utm_medium=email&utm_campaign=subscribe

https://cs.wikipedia.org/wiki/Laurin_%26_Klement

https://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_%C5%A0koda

https://www.prazskyprehled.cz/clanek/7898/nemcina-oficialni-reci-rakousko%C2%AD%E2%80%91uherska

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz