Hlavní obsah
Rodina a děti

Těžký život dobrodruha?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

1. 8. 15:41

Za mého mládí se říkávalo, že dobrodruh má těžký život. Dnes začínám pochybovat o pravdivosti této lidové moudrosti.

Článek

Moje dobrá známá patřila k těm, kteří prožívali svou pubertu dost bouřlivě. A ve svých dvaceti se seznámila s pohledným hochem, který si nedával pozor a tak zjistila, že s ním čeká děťátko. To už se na ni přestal usmívat a sem tam jí jednu vrazil. Odešla od něho ke svým rodičům ještě před porodem.

Mladík na ní zapomněl a dál si užíval. Rodiče dívku podporovali, ale byli názoru, že je třeba do rodného listu uvést otce, i když je to gambler a nezodpovědný chlapík. Mladík se k žádné dohodě neměl a tak mu alimenty stanovil soud i s povinností doplatit nějaké náklady spojené s narozením dítěte.

Dívka peníze čekala marně. Obrátila se na soud, ale objevil se problém. Otec dítěte měl hlášeno místo trvalého pobytu na obvodním úřadě a poštu si nevyzvedával. Nikdo nevěděl, kde se pán zdržuje a zda někde pracuje. Takže dívce doporučili, aby si zjistila, kde otec dítěte pracuje a pak, že dají exekuci na jeho plat.

Přes společné známé dívka zjistila, že její bývalý milý pracuje, ale nemá se zaměstnavatelem pracovní smlouvu, což znamenalo, že nebude možné, aby zaměstnavatel prováděl exekuci, protože oficiálně zaměstnavatelem otce dítěte není.

Dívce někdo poradil, aby na něho dala trestní oznámení pro neplacení alimentů. Zkusila to. Byl odsouzen do vězení, protože v té době byl přistižen i při vykrádání aut. Ve vězení mu sice nabídli práci ve vězeňské kuchyni, ale on odmítl. Pracovat není povinnost. Takže dívka zase nedostala nic.

Rodiče nebyli bohatí, ale vedli dívku k poctivosti a tak se dívka, ještě v době mateřské dovolené, vrátila do práce a s rodiči se dělila o péči dítěte. Všichni tři řádně platili daně, sociální i zdravotní pojištění. Přemýšleli, co mohou sobě a vnučce pořídit, ale neměli žádné dluhy.

A mladík? Vrátil se z vězení. Dál pracoval jen bez pracovních smluv. Neplatil ani zdravotní a sociální pojištění, ani daně a tím méně alimenty. Půjčil si peníze zaměstnavatele, který ho nezaměstnával a protože je neměl, z čeho vrátit požádal o insolvenci. Byla mu přiznána. A včera požádal o léčbu závislosti na alkoholu v psychiatrické léčebně a přestože neplatil nikdy zdravotní pojištění, věřím, že mu bude 13 týdnů tato léčba placena ze zdravotního pojištění.

A matka s dítětem? Nemá dluhy. Nemá nárok na oddlužení. Je dobrá pracovnice a má plat jen mírně po úrovní průměrného platu v ČR, nemá nárok na žádné dávky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz