Článek
O tom, že ideál ženské krásy se v různých částech naší planety liší, není sporu. Zatímco někde ženy drží mnohdy přísné diety, jinde se naopak snaží „vykrmovat“, aby byly pro muže atraktivní. V Pobřeží slonoviny (celým názvem Republika Pobřeží slonoviny) na západním pobřeží Afriky jsou za půvabné považovány dívky a ženy s velkým oblým pozadím. Čím je tato část těla u žen větší a pevnější, tím lépe.
Krásky s širokými boky
Tuto skutečnost před časem v jednom z rozhovorů potvrdil i místní politolog Jean Alabro, který se vyjádřil v tom smyslu, že oblé tvary u žen jsou zde tradičně pokládány za symbol bohatství, dobrého zdraví a krásy. Lidé z Pobřeží slonoviny také věří, že žena s velkým pozadím a širokými boky dobře otěhotní, bude mít „šťastné“ těhotenství a snadno porodí.
Antropologické výzkumy ukázaly, že v Africe jsou u žen hýždě obecně preferovány před ňadry a jsou ztotožňovány s ideálem krásy. Je to dáno tím, že na africkém kontinentu ženy od pradávných časů obvykle chodily s odhaleným poprsím a pro muže ňadra nebyla objektem sexuálního zájmu. S nástupem západního stylu života sice došlo u řady etnik ke změně tradičního odívání, a s ním i k zahalování ňader, ale ženské pozadí je v africké kultuře nadále před nimi upřednostňováno.
Místní žena na písečné pláži. Zdejší lidé nemají podle cestovatele Jiřího Kafky o koupání v Atlantiku příliš velký zájem.
Velké pozadí za každou cenu
Zdejší slečny a dámy tedy dělají vše pro to, aby jejich pozadí bylo dostatečně velké, kulaté a pevné. Na největším tržišti v městě Abidžanu ve čtvrti Treichville, je možné zakoupit nejrůznější kosmetické přípravky, které se údajně postarají o zvětšení pozadí. Jeden ze „zázračných“ kelímků obsahuje kromě jiného tresčí tuk, med a bambucké máslo. Ženy, které nechtějí zkoušet různé masti, mají možnost zakoupit si speciální „vycpané“ spodní kalhotky . K dispozici jsou i modely, které dokáží zvětšit i objem stehen.
Česká „stopa“ na Pobřeží slonoviny. Zdejší muži považují ženy plnějších tvarů za velmi atraktivní.
Na trhu jsou dostupné i léky obsahující kortikoidy, které se sem dováží většinou z dalších afrických zemí, především pak z Nigérie. Bohužel mívají většinou celou řadu závažných nežádoucích účinků, jako je například vznik cukrovky, hypertenze a v ojedinělých případech mohou způsobit i koma. Přestože odborná veřejnost varuje před jejich užíváním, u žen jsou stále v oblibě. Movité klientky pak raději dávají přednost plastickým operacím, za kterými vyráží za hranice své vlasti.
Naopak ženy z nižších společenských vrstev se někdy uchylují k poněkud kontroverzní metodě, kdy si zavádějí kostky instantního vývaru do konečníku jako čípky a doufají, že se jim touto pochybnou metodou zvětší hýždě. Nápad s vývarem prý vznikl původně v Demokratické republice Kongo a tato praxe se postupně rozšířila i do dalších zemí. Některé ženy totiž věří, že když jsou kostky vývaru mastné, přiberou po nich na těch správných místech…
Zdejší ulice jsou plné nejrůznějších odpadků, které nikdo netřídí ani nevyváží. Když je odpadu hodně, místní ho spálí.
Postřehy českého cestovatele
V roce 2023 navštívil Pobřeží slonoviny během svých toulek po světě bývalý prvoligový fotbalový rozhodčí a trenér, nyní cestovatel Jiří Kafka. Pobyt v této zemi pro něj byl jedním velkým dobrodružstvím, ze kterého si odnesl spoustu zajímavých zážitků. Podařilo se mu navštívit i málo známá místa a poznal také každodenní život zdejších obyvatel, kteří na něj udělali obecně vzato dobrý dojem. Cestovatel uvedl, že se většinou setkal s milými a srdečnými lidmi, jen výjimečně si muži nepřáli, aby je fotografoval.
Zatímco muži se dle jeho zkušeností věnují „pouze“ své práci, ženy mají navíc na starost také péči o děti, rodinu a domácnost. Jiří Kafka byl ale podle svých slov zaskočen takřka všudypřítomným velkým množstvím odpadu, který místní obyvatelé nijak netřídí a v případě potřeby jej „jednoduše“ spálí.
Místní ženy na nákupech. V ulicích v centru bývá velmi živo. Dá se zde nejen nakupovat, ale jsou tu také stánky s občerstvením.
Cestovatel také řekl, že ho proto překvapilo, jak jsou ženy žijící v Abidžanu a okolí vždy hezky upravené, krásně oblečené a navoněné, přestože rodiny často žijí ve skromných podmínkách. Zároveň uvedl, že jsou místní slečny a dámy na své bujné křivky náležitě pyšné a „dobře stavěné“ ženy tu muži považují za krásky.
Poznámka autora: Pobřeží slonoviny je domovem několika různých národů. Článek se zaměřuje zejména na početné etnické skupiny žijící v oblasti města Abidžan a jeho okolí. V této aglomeraci žije v současné době přibližně pětina všech obyvatel Pobřeží slonoviny.
Zdroje: Rozhovor s cestovatelem Jiřím Kafkou ze dne 16. 5. 2024
Přednáška Pobřeží slonoviny Jiřího Kafky ze dne 16.5. 2024