Článek
Hanka Mašková se stala sportovní ikonou své doby. Proslavila se však nejen svým uměním na ledě, vysokými skoky a fascinujícími piruetami, ale také vztahem se známým textařem Jiřím Štaidlem. Smutný životní příběh československé krasobruslařské legendy i po tolika letech lidi stále dojímá…
Vytoužené nadané dítě
Hana Mašková se narodila 26. září 1949 v Praze. Matka Marie byla kuchařkou v mateřské škole a otec Josef pracoval jako číšník v hotelu Paříž. Hanka byla pro svou matku vymodleným dítětem. Jejímu narození totiž předcházela strašná rodinná tragédie. Hančina maminka měla se svým prvním manželem Janem Kubatou dvě děti, které jejich duševně nemocný otec umlátil kladivem a pak se oběsil. Dceři Marušce bylo tehdy šest let a synovi Honzíkovi teprve šest týdnů. Její maminka se po této hrozné události zhroutila, a když se později znovu vdala a na svět přivedla zdravou dcerku, našla znovu smysl života.
Svou dceru nade vše milovala a snažila se malému děvčátku dopřát vše, co mu na očích viděla. Zahrnovala ji snad až příliš velkou péčí a následkem prožitého psychického traumatu byla i hodně úzkostlivá. Zároveň ale pro ni chtěla lepší život, než jaký měla ona sama, a tak Hanka od dětství navštěvovala hodiny baletu, učila se jazyky a hrála na klavír. Ke krasobruslení se však dostala úplnou náhodou.
Když bylo Hance pět let, odmítala chodit do školky, a tak ji otec bral na kluziště na Štvanici, kde kromě volného bruslení probíhal také trénink mladých krasobruslařů. Jednoho dne, když si šla dívenka opět zabruslit, zaujala svými ladnými pohyby hledače krasobruslařských talentů trenéra Karla Glogara. Ten se jí ujal jako trenér, a tím pro ni skončilo bezstarostné dětství. Několikrát v týdnu vstávala ve čtyři hodiny, aby ještě před začátkem školy stihla náročný trénink. Neznala nic jiného než povinnosti, na kamarády a dětské hry nezbýval Hance čas.
Přesto se do krasobruslení zamilovala a tvrdě na sobě pracovala. V pouhých deseti letech vyhrála svůj první závod na mistrovství republiky. Později se jejím trenérem stal Jaroslav Sadílek, pod jehož vedením se naučila excelentní vysoké skoky a získala své první medaile. Po odchodu Jaroslava Sadílka do Rakouska, Hanu Maškovou trénoval profesor Vladimír Koudelka. Nakonec se dostala k trenérce Míle Novákové, se kterou si velmi rozuměla nejen po sportovní stránce. „Na Hanku vzpomínám strašně ráda a s láskou, mezi námi neexistoval vyhraněný poměr trenér–svěřenec. Brzy jsem byla spíš její starší kamarádkou a důvěrnicí,“ uvedla v jednom z rozhovorů Míla Nováková.
Fenomenální úspěchy
Bylo jí necelých čtrnáct let, když se v roce 1963 kvalifikovala na ZOH v Innsbrucku, kde v roce 1964 obsadila 15. místo. Tvrdá dřina přinesla v příštích letech své ovoce, sportovně nadaná Hana Mašková se postupně stala „královnou ledu“ u nás i v zahraničí a pro Československo vybojovala na evropských a světových šampionátech několik medailí. Pětkrát po sobě získala titul mistryně ČSSR a na pomyslný sportovní vrchol vystoupala v roce 1968, když si z mistrovství Evropy ve švédském Västerås přivezla zlatou medaili a poté na Zimních olympijských hrách v Grenoblu v roce 1968 získala bronzovou medaili.
Životní láska
Půvabná talentovaná Hanka se těšila obrovské popularitě a v druhé polovině 60. let byla sportovní hvězdou první velikosti. Fanoušci ji zbožňovali a posílali jí údajně stovky dopisů týdně. Psalo se o ní v našem i zahraničním tisku jako o „královně piruet či bohyni krásy a elegance“. Mladá úspěšná krasobruslařka měla také spousty obdivovatelů a nápadníků, z nichž si ve svých 19 letech zvolila za partnera vynikajícího textaře Jiřího Štaidla, se kterým se seznámila na koncertě Karla Gotta.
Vyhlášený „lev pražských salónů“ a milovník krásných žen ji přitahoval od první chvíle, kdy se poznali a stal se její životní láskou. Plachá Hanka, zvyklá jen na tvrdý dril, měla najednou konečně pocit, že také žije. Díky Jiřímu si začala užívat života a zamilovaný bouřlivák Štaidl se ve vztahu s Hankou naopak trochu usadil. Jiří Štaidl však nepadl do oka jejím rodičům, kteří se jí snažili od vztahu s bohémským přítelem všemožně odradit. Především Hančina matka neměla pro dceřinu lásku žádné pochopení. Hanka ale nechtěla o rozchodu ani slyšet, byla v té době se Štaidlem šťastná a prý společně plánovali i svatbu. Tvořili dokonalý pár a láska jim vydržela téměř tři roky.
Konec sportovní kariéry
V roce 1969 se Hana Mašková zúčastnila mistrovství Evropy, kde získala stříbrnou medaili. Její skvěle nastartovanou kariéru však ukončilo zranění, když si při nepovedeném trojitém rittbergru ve švýcarském Winterthuru narazila kostrč. Na mistrovství světa v Coloradu Springs byla po čtyřech povinných cvicích nucena kvůli tomuto zranění odstoupit ze soutěže a rozhodla se skončit s amatérským krasobruslením.
Hanka byla na jedné straně nešťastná z toho, že musí opustit vrcholový sport, ale na straně druhé si uvědomovala, že nyní může změnit svůj život. Chtěla se konečně už také jednou pro vždy vymanit z přehnané péče své matky, která na ni i v dospělosti stále dohlížela. Se svými plány se svěřila své trenérce Míle Novákové, kterou Hančino rozhodnutí sice mrzelo, ale lidsky ji chápala. Společně pak prý hodily její závodní brusle do coloradského jezera.
Hanka se rozhodla, že odcestuje do Paříže a splní si sen bruslit ve slavné americké lední revue Holiday on Ice, což se jí také splnilo. Představovala si, že vydělá peníze, bude žít bez věčného stresu, bez tak velké fyzické a psychické zátěže a chtěla se také provdat za Jiřího Štaidla, kterého stále velmi milovala, přestože to s ním někdy nebylo vůbec lehké. Jejich vztah již nebyl zdaleka tak romantický jako na začátku a místo svatby přišel nakonec rozchod. Odloučení mezi Hankou a Jiřím vedlo k tomu, že se navzájem postupem času odcizili a rozešli se. Hanka pak hledala útěchu v bruslení, sklízela ovace publika a Jiří měl novou lásku. Tou byla další půvabná sportovkyně, lyžařka Ivana Zelníčková (později Trumpová).
Tragická nehoda
V březnu 1972 se rozhodla, že definitivně skončí s bruslením. Tehdy působila ve vídeňské lední revue, kde chtěla dát výpověď. Po letech tvrdé dřiny, odříkání i věčného očekávání rodičů, fanoušků i celého národa toužila žít „obyčejným “ životem. Tohle přání se jí ale nikdy nesplnilo. Dne 31. března 1972 se Hana Mašková vracela svým vozem z Paříže do Poitiers spolu se svou kolegyní, krasobruslařkou Květou Celflovou a francouzským stopařem. Hustě pršelo a její auto se v zatáčce u obce Vouvray srazilo ve vysoké ryhlosti s vojenským nákladním vozem. Těžkou dopravní nehodu přežila pouze Květa Celflová, která utrpěla vážná zranění.
Hana Mašková, křehká kráska s romantickou duší a zasněným pohledem, československá krasobruslařská legenda a miláček národa zemřela v sanitce cestou do nemocnice. Její život vyhasl v pouhých 22 letech. Jiřího Štaidla smrt bývalé přítelkyně velmi bolestně zasáhla. Za rok a šest měsíců jej potkal stejný osud jako jeho někdejší lásku. Dne 9. října 1973 tragicky zemřel při autonehodě v Říčanech.
Zdroje: krajskelisty.cz, stoplusjednicka.cz, rozhlas.cz, lidovky.cz, Wikipedia
HOLMAN, Miloslav a MALINA, Karel. S mikrofonem za sportem. Kladno: V. Macek, [1998]. ISBN 80-86091-04-X.