Článek
Svět nepřestávají fascinovat osobnosti, jež mají údajně schopnost nahlédnout do budoucnosti a odhalit tajemství, která jsou ukryta v balíčku tarotových karet. Jednou z těchto okouzlujících bytostí byla i Marie Anne Adelaide Lenormand, známá též jako Marie Anne Le Normand. Žena, jejíž jméno se zapsalo do historie, se proslavila především jako průkopnice v oblasti věštění z karet a je pokládána za zakladatelku tarotového umění. Ve Francii, odkud pochází a kde prožila celý život, je považována za největší kartářku všech dob. Přestože nás od časů, kdy její hvězda zářila nejjasněji, dělí více než dvě století, tarotové karty a způsob jejich výkladu vytvořené Marií Anne Le Normand se v kartářském umění používají dodnes.
Mladá léta
Narodila se 27. května 1772 v malém francouzském městečku Alençon ležícím v Normandii do skromné rodiny soukeníka. V útlém věku jí zemřeli oba rodiče. Nejprve jí v pěti letech zemřel otec. Matka se brzy po jeho smrti znovu provdala, ale i ona krátce na to zemřela. Osiřelá malá Marie Anne Le Normand byla nucena na přání nevlastního otce navštěvovat klášterní školu benediktinek. Tvrdila, že již zde se u ní objevily „zázračné“ schopnosti, když dokázala předpovědět změnu, že abatyše kláštera bude sesazena a jmenovala její nástupkyni. Ve věku čtrnácti let odešla do Paříže, kde zpočátku pracovala v obchodě s látkami, který patřil jejímu otčímovi, ale tato práce ji neuspokojovala. V Paříži potkala také svou první lásku, tehdy se do mladinké krásné Marie zamiloval pohledný šlechtic. Revoluční doba však jejich lásce nepřála, šlechtic byl zatčen a Marie byla nucena uprchnout.
Vydala se směrem, který ji vždy přitahoval. Od útlého mládí projevovala neobyčejný zájem o okultní vědy a mystiku. Její nadání a intuice ji brzy přivedly k věštění, při němž se začala specializovat na výklad karet. Později věštila lidem ze svého okolí nejenom z tarotových karet, ale také z ruky, popela, kávové sedliny, předpovídala budoucnost za pomoci krystalů nebo ji hledala ve střepech z rozbitých zrcadel. Marie Anne Le Normand se stala vyhledávanou věštkyní a pověst o jejích výjimečných schopnostech se šířila Paříží jako požár. Není proto překvapením, že se o mladou půvabnou věštkyni začaly zajímat významné osobnosti té doby a kráska Marie toho dokázala naplno využít.
Věštkyně
Její schopnosti byly údajně tak mimořádné, že k ní mířili lidé z nejvyšších společenských kruhů včetně umělců, bohatých podnikatelů, hlav států i politiků. V napoleonské éře se stala významnou osobností francouzské společnosti. K jejím vlivným klientům prý patřil i samotný císař Napoleon Bonaparte, dále Germaine de Staël, Maximilien Robespierre, Jean-Paul Marat nebo samotný ruský car Alexandr I. a mnoho dalších vlivných osobností té doby. Marie Anne Le Normand se stala též jednou z jejích nejbližších důvěrnic císařovny Joséphine, která byla manželkou Napoleona Bonaparte. Císařovna se k manželově nelibosti intenzivně zajímala o nekromancii, okultismus a mystiku. Věštby Marie Anne Le Normand byly údajně překvapivě přesné a obsahovaly řadu detailů. Má se za to, že úspěšně předpověděla Robespierrovu popravu, nástup Ludvíka Filipa na trůn, rozvod Joséphine s Napoleonem a Napoleonův pád a smrt v exilu. Je ale také potřeba zmínit, že Marie Anne Le Normand byla rovněž velmi chytrá, mazaná a zkušená intrikánka, která se dobře vyznala v lidské povaze či politice, na mnohé ze svých klientů věděla pikantní důvěrné informace a veškeré tyto poznatky pak obratně využívala při svých předpovědích.
Přestože patřila ke společenské smetánce napoleonské éry, opakovaně se ocitla krátce ve vězení. Nejprve byla uvězněna za svůj pokus zachránit Marii Antoinettu před popravou, v jiném případě ji do věznice zřejmě dostaly její přesné předpovědi ohledně Napoleonovy budoucnosti. Ten nebyl rozhodně potěšen jejím proroctvím o jeho budoucím pádu a rozvodu s Joséphine, které mu Marie Anne Le Normand vyvěštila roku 1807 z dlaně. K rozvodu skutečně došlo v roce 1809. Jedním z důvodů rozpadu Napoleonova manželství byl právě trvalý zájem jeho ženy o okultismus a její blízké vztahy s Marie Anne Le Normand, která krátce po jejich rozvodu skončila na krátkou dobu ve vězení. Tyto její přesné předpovědi zaujaly také francouzskou tajnou policii. Ta ji roku 1811 dokonce požádala, aby pro ni pracovala.
Spisovatelka
Avšak Marie Anne Le Normand nebyla pouze věštkyní s mimořádnými schopnostmi. V roce 1820 Marie Anne Le Normand opustila Paříž a vydala se i na dráhu spisovatelky. Proslavila se jako autorka knih, mimo jiné sepsala také svůj pestrý životní příběh. Napsala celou řadu děl, z nichž k nejznámějším patří Mémoires de l’Impératrice Joséphine (Memoáry císařovny Joséphine). Rozsáhlé dílo, které mělo tři svazky, obsahovalo i příběhy týkající se jejího přátelství s Joséphine, a dokonce i kopii povzbuzujícího dopisu, který jí samotná Joséphine napsala, když Marie Anne Le Normand čelila pronásledování. Tyto paměti věnovala caru Alexandru I., který jí jako výraz uznání poslal diamantový prsten. Marie Anne Le Normand se díky svým kontaktům s těmito významnými osobnostmi dané doby stala slavnou nejen ve Francii, ale také v zahraničí.
Napsala také několika knih, které se staly základem tarotového umění. Její dílo zahrnovalo výklad a symboliku karet, a to včetně unikátního souboru 36 karet, které byly známé pod jménem „Petit Lenormand“. Tyto karty, které se vyznačují jednoduchými ilustracemi s určitou symbolikou se staly populárními mezi věštkyněmi a milovníky tarotu po celém světě. „Mademoiselle Lenormand“, jak se Marie Anne Le Normand přezdívalo, působila jako kartářka dlouhých čtyřicet let.
Marie Anne Le Normand zemřela v Paříži 25. června 1843, kde je pohřbena na hřbitově Père Lachaise. Ke konci života se zcela distancovala od své dosavadní činnosti a obrátila se k víře v Boha. Popřela tak nakonec vše, čím se celý život zabývala a co ji proslavilo. Zanechala po sobě obrovské jmění, které po její smrti připadlo jejímu synovci, zapřísáhlému katolíkovi. Ten neváhal a spálil veškeré předměty spojené s okultismem a jediné, co si ponechal, byly zděděné peníze. Její odkaz je tu však s námi dál. Neobyčejný životní příběh Marie Anne Le Normand a její umění tarotu, které „věnovala světu“ stále fascinují mnoho lidí na celé planetě.
Závěrem
Opravdu dokáží karty předpovídat naši budoucnost, nebo jde jen o zábavnou hru, kterou si můžeme pro zajímavost vyzkoušet? Měli bychom takové předpovědi vůbec brát vážně a řídit podle nich svůj život? Leoš Kyša z Českého klubu skeptiků Sisyfos k tomu mimo jiné uvádí:„Astrologové, kartářky a věštci všeho druhu dokáží skutečně svými někdy až doslova šílenými věštbami ublížit a to jak na duši, tak následně na těle."
Přečíst si pro pobavení horoskop nebo si nechat vyložit karty je pro mnohé z nás oblíbená zábava. Pokud však jejich výkladům začneme iracionálně přisuzovat jakousi magickou moc nebo začneme věřit, že nám předpovídají osud, tak se z nevinné zábavy snadno může stát nebezpečná hra ovlivňující náš každodenní život. Ať už na výklad z karet věříme, nebo ne, v každém z nás se někdy projeví věčná lidská touha poznat svou budoucnost, ale držme se v tomto případě raději slov klasika K. J. Erbena: „Však lépe v mylné naději sníti, před sebou čirou temnotu, nežli budoucnost odhaliti, strašlivou poznati jistotu!“
Zdroje: Autorský článek doplněný o informace z The Bowes Museum, Wikipedia, zivotopisyonline.cz, sisyfos.cz, citaty.net, zena-in.cz