Hlavní obsah
Cestování

Znojmo vám nabídne bohatou historii i osvěžení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Hana Svobodová

historická část města, v popředí kostel sv. Mikuláše, pozdně gotická stavba

28. 7. 16:10

Znojmo je nejen královským městem bohatým na historii, jeho současnost se snaží reagovat na citelné změny klimatu.

Článek

Na svých cestách po jižní Moravě jsme se zastavili v královském městě Znojmě. To je typické nejen svou bohatou historií, pobytem známých osobností minulosti a současnosti, návštěvníky láká vždy skvělou nabídkou vín různých odrůd, barev, chutí a vůní, anebo vám prostě poslouží k odpočinku a nějakým těm toulkám přírodou. Je také místem, kde si jeho občané potažmo správci města uvědomují, že klimatické změny dokáží potrápit nejenom obyvatele města a jeho okolí, ovlivní také návštěvníky, kteří rok co rok vyhledávají Znojmo, aby poznali jeho pamětihodnosti, ale také poseděli v zahrádkách místních restaurací, hospůdek nebo se vydali na nějakou tu procházku městem. A jsou-li vystaveni neodbytnému slunečnímu svitu, rozpáleným ulicím, rádi vyhledají stín a příjemné ochlazení nejenom skrze občerstvení, nýbrž i ve stínu zeleně a lehce dopadajících kapek vodní páry a mlhy.

Foto: Hana Svobodová

Koruny stromů jsou upraveny tak, aby dokázaly poskytovat tolik žádoucí stín

A i když je voda jedním ze zdrojů na Zemi, kterého nebude nikdy dost a jehož ochrana je na každém z nás, lze s ní naložit účelně a úsporně tak, že poslouží nejen k pití, ale v rozpálených ulicích osvěží kolemjdoucí. Uvádím tento příklad proto, že v řadě míst jsou podobné prvky ochrany a na podporu, jak se chránit před klimatickou náročností, ignorovány nebo se prostě hledají výmluvy, kterak se podobným opatřením vyhnout. Mohu v této souvislosti posloužit osobní zkušeností s vedoucím odboru životního prostředí v Mostě, kde se mi jeho vedoucí snažil místy poněkud zvýšeným hlasem vysvětlit, jak hluboce se mýlím a že právě Most zelení a klimatickými prvky „přetéká“. Nechci nyní popis této zkušenosti více rozvíjet, jen poukazuji na to, že když něco tzv. nejde, jde spíše o to, jak moc se nechce.

Foto: Hana Svobodová

Podobné osvěžení přitahuje děti i dospělé

Starobylému městu Znojmu tak sluší nejen označení „vinařská oblast“, ale také místo, kde myslí na klima i na vaše zdraví.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora